Prezydent odznaczył weteranów misji wojskowych

2013-05-28 19:07:10 (ost. akt: 2013-05-28 19:12:00)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Z okazji przypadającego 29 maja Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa prezydent Bronisław Komorowski uhonorował pamiątkowymi Gwiazdami: Iraku, Afganistanu oraz Czadu żołnierzy z Warmii i Mazur, którzy byli ma misjach w tych krajach. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w klubie 1. Batalionu Składowania w Olsztynie.
Z trzech misji, na których był sierżant Krzysztof Drężek misja w Afganistanie była najtrudniejsza. Był w grupie saperskiej. Szukali min pułapek, które talibowie podkładają na drodze naszych rosomaków. Dlaczego pojechał na misję?

— Jeżeli ktoś chce jeść żołnierski chleb, to nie może powiedzieć: ja nie pojadę. Po to został żołnierzem. To jest jego praca, zawód. Nie można być żołnierzem na obrazku, w koszarach. Albo się jest żołnierzem, albo chce się być tylko żołnierzem — krótko stawia sprawę.

Ustawa o weteranach, która obowiązuje od 30 marca ubiegłego roku obejmuje żołnierzy, którzy byli bądź będą na misjach. Do tej pory przez wszystkie misje, od pierwszej w Korei w 1953 roku, przeszło prawie sto tysięcy wojskowych, policjantów i funkcjonariuszy specsłużb z Polski. Liczbę żołnierzy z Warmii i Mazur ocenia się na kilka tysięcy, z tego 15 z nich zginęło. Status weterana ma obecnie około 7 tys. uczestników wszystkich misji.


am

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. były żołnierz #1098984 | 31.174.*.* 30 maj 2013 08:16

    Autorka tekstu powinna pojechać na misje pokojowe,nauczy się szacunku dla drugiego człowieka.Niby Prezydent nadał Gwiazdę,wojewoda wręcza,zdjęcia z J.W.Puławy.Kancelaria Prezydenta zatrudnia tylu ludzi że powinna wyslać swojego pracownika.Jaka Gwiazda taki szacunek żołnierzom jak mawiał klasyk z Belwederu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz