Drzewa jak słupy ogłoszeniowe w centrum mazurskiej wsi

2013-05-23 17:12:50 (ost. akt: 2013-05-23 17:16:48)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Stoją w centrum wsi Rusek Wielki. Wyglądają jak dwa gigantyczne wykrzykniki świadczące o ludzkiej bezmyślności. Uschnięte osiki obumarły po tym, jak drogowcy przycięli ich korony. — To Golgota mazurskiej przyrody — podsumował turysta z Warszawy. Nikt nie poniesie za to kary...
— O tej porze roku, kiedy jeszcze nie ma tłoku, biorę urlop i rowerem zwiedzam Mazury — mówi Rajmund Gietko z Warszawy. — Do wyprawy tą trasą zachęcił mnie szlak rowerowy prowadzący z Olsztyna. Kiedy w niedzielę przejeżdżałem przez Rusek, doznałem szoku. Nigdy w życiu nie widziałem tak okaleczonych drzew. Co więcej, pomiędzy nimi stoi kapliczka. Nasunęło mi się skojarzenie: Golgota mazurskiej przyrody.

Rusak Wielki, wieś w gminie Pasym, leży nad pięknym jeziorem z kilkoma wyspami. W środku jest miejsce do biwakowanie, skrawek plaży, kilka pomostów z przycumowanymi łódkami. Nieco dalej odrestaurowany pałac. Obumarłe drzewa stoją tuż przy zakręcie. Przedstawiają sobą widok dokładnie taki, jak to opisał turysta z Warszawy. Drzewa obsypane kiedyś zielenią służą obecnie jako słupy ogłoszeniowe. Na jednym wisi kartka z ofertą sprzedaży kur niosek, na drugim informacja o parku linowym. Między nimi stoi zabytkowa kapliczka.

— W sezonie nie ma tygodnia, żeby ktoś o te drzewa nie pytał! — mówi jeden z mieszkańców pobliskich domów. — Raz byli tu samochodem Niemcy. Tylko pokiwali głowami i je obfotografowali.

Bogusław Flis, sołtys Ruska Wielkiego, pamięta, że oba drzewa posadzono w latach 50., a on sam w tym uczestniczył. — Sadziliśmy te osiki w czynie społecznym jako Ochotnicza Straż Pożarna — mówi. — Wybujały pięknie, ale z czasem rozrosłe gałęzie zaczęły zagrażać dzieciom, które szły do szkolnego autobusu. Ponad pięć lat temu przyjechali drogowcy z powiatu, obcięli gałęzie, przycięli korony. Ale tak niefachowo, że nasze osiki zaczęły umierać. Kora z pni zeszła, bo nie zostawili odrostów.

Dlaczego drogowcy drzew nie usuną? — Nie mam pojęcia. Widać władzom to nie przeszkadza — odpowiada sołtys.

Bernard Mius, burmistrz Pasymia, przyznaje, że taki widok jak w Rusku nie należy do najprzyjemniejszych. — Gdyby drzewa stały w naszym pasie drogowym, wydałbym decyzję o ich usunięciu. Ale leżą w obrębie drogi powiatowej. W ciągu kilku dni wystąpię do Powiatowej Służby Drogowej w Szczytnie z wnioskiem o ich usunięcie. Można zostawić pnie i zrobić na nich ładne klomby, zwłaszcza że w środku stoi zabytkowa kapliczka.
Bogdana Nowaka, dyrektora Powiatowej Służby Drogowej w Szczytnie, zapytaliśmy, jak zareaguje na ten wniosek. — Nie wiem, o które drzewa chodzi — usłyszeliśmy. — Ale jeśli istotnie są uschnięte, to je usuniemy.

Zdjęcie obumarłych drzew pokazaliśmy Stanisławowi Dąbrowskiemu, dyrektorowi RDOŚ. Jego zdaniem, te drzewa nie odżyją. — Powinno się je wyciąć, a ponieważ są to osiki, uzgodnić z nami — dodaje.

Czy ktoś powinien za to ponieść karę? Dyrektor Dąbrowski odpowiada, że doszło do tego ponad pięć lat temu, a to znaczy, że sprawa się przedawniła. Jednak przypadek taki jak ten powinien uczulić władze powiatów i gmin na jakość cięć sanitarnych.

Władysław Katarzyński


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaja #1094432 | 31.61.*.* 24 maj 2013 15:58

  A mi to nie przeszkadza niech sz .p. z Warszawy zwróci uwagę na pobocza dróg w RUSKU mAŁYM i Wielkim są zarośnięte jak......niech drogówka tym się zajmie a nie głupotami

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. zbyszek #1093969 | 89.229.*.* 24 maj 2013 08:02

  Jak tu wierzyć w" świętą" Warmię,ale pomimo-trzeba.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. kj #1093939 | 46.134.*.* 24 maj 2013 07:44

  szoku to mozna dostas w lasach otwockich śmieciarze

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hader #1093883 | 88.156.*.* 24 maj 2013 02:06

  Po co wycinać całość, mogą z nich powstać piękne rzeźby. Jeśli już nie odżyją, mogą być ciekawą formą dla pobliskiej kapliczki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. 666 #1093632 | 79.191.*.* 23 maj 2013 20:35

  niech ćwok Warszawe wyzwala anie skansen u nas będzie sobie robil ekoterroyści

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)