Zabrzmią rożyńskie organy

2013-05-17 10:20:33(ost. akt: 2013-05-17 11:07:40)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Rusza V. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim (gm. Prostki). W najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 11.30 w neogotyckim kościele św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim wystąpi tenor z Warszawy Wiesław Ochman. Towarzyszyć mu będzie na organach Marietta Kruzel-Sosnowska.
Marietta Kruzel-Sosnowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wieloletnią wykładowczynią klasy organów w tejże uczelni na kierunku muzyka kościelna oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadzi klasę organów w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Spod jej rąk wyszło ponad 50 absolwentów — obecnie czołowych polskich organistów.
— Ożywiona działalność koncertowa artystki obejmuje recitale na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce oraz za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, St. Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Włochy) — mówi Bogdan Przyborowski, asystent artystów. — Marietta Kruzel-Sosnowska nagrywała audycje organowe dla Polskiego Radia, zajmowała się też popularyzacją muzyki w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej. Za swoją działalność została uhonorowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

Wiesław Ochman to światowej sławy tenor, pochodzi z Warszawy. Zanim rozpoczął edukację wokalną, studiował na wydziale ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie, a następnie Marii Szłapak w Bytomiu. Tam też zadebiutował w 1960r. na scenie Opery Śląskiej.
— Ważnym elementem działalności tenora stała się działalność charytatywna — mówi Bogdan Przyborowski. — W 1998r. z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza artysta zebrał prace malarzy polskich, które wystawiono na licytacji w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Cały zysk przekazano na remont Domu-Muzeum Wieszcza w Wilnie.

Wiesław Ochman jest laureatem wielu odznaczeń i nagród, m.in. otrzymał Nagrodę Państwową II st. (1973), Nagrodę miasta Krakowa (1976) czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005). W 2008r. Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie przyznała artyście tytuł doktora honoris causa. Podczas koncertu usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak: A. Lucchesi, L. Luzzi, V. Bellini, Ch. Pineau, czy M. Sawa. Organizatorem festiwalu jest Rzymskokatolicka Parafia Św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim.
Patronat medialny nad festiwalem objęły "Rozmaitości Ełckie".
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nox #1088828 | 79.162.*.* 18 maj 2013 23:05

  Do Czy. Droga w znaczje mierze wyremontowana. Chyba dawno tam byłeś. Remont odbywa się ze środków sejmiku i unijnych, nie wójta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. alternatywa #1088488 | 89.228.*.* 18 maj 2013 14:05

  Nie będę na pewno. Wybieram Mszę Św. odpustową o 12,15 w Parafii pw. Ducha Świętego w Ełku.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. nox #1088043 | 79.162.*.* 17 maj 2013 20:47

  Będę na pewno. Impreza na najwyższym poziomie. Żadne tam balony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)