Nasza akcja. Ugryzienia i ukąszenia krok po kroku (14)

2013-04-25 08:34:37(ost. akt: 2013-04-25 08:36:41)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Przed nami sezon na kleszcze. Trudno się przed nimi uchronić, tym bardziej warto wiedzieć, co zrobić, kiedy już dojdzie do ukąszenia. Równie często zdarzają się ugryzienia przez zwierzęta oraz ukąszenia przez inne owady. Jak ochronić siebie i swoich bliskich przed ich konsekwencjami? Odpowiadają studenci z Koła Medycyny Ratunkowej UWM.
— Człowiek może zostać pogryziony zarówno przez zwierzę dzikie, jak i domowe. Efektem tego jest rana oraz krwawienie. Po ugryzieniu może dojść do zakażenia wirusem wścieklizny, a w przypadku większych i brudnych ran również tężcem — opowiada Monika Stryjkowska z Koła Naukowego.

W Polsce głównymi zwierzętami przenoszącymi wściekliznę są lisy, dziki i nietoperze. Mogą one atakować zwierzęta domowe, które stają się wówczas źródłem zakażenia dla człowieka. Do zakażenia dochodzi poprzez wprowadzenie wirusa wraz ze śliną do rany podczas pokąsania przez chore zwierzę.

Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną, ale można jej zapobiegać stosując szczepienia ochronne. Pamiętajmy, że nie każde ugryzienie przez zwierzę jest obarczone ryzykiem wścieklizny. Jeżeli zostałeś pogryziony przez zwierzę domowe, które nie było narażone na kontakt z innymi zwierzętami, ryzyko zakażenia jest znikome.

Zawsze warto skontaktować się z odpowiednimi osobami, np. lekarzem rodzinnym, sanepidem w Olsztynie, poradnią chorób odzwierzęcych w Olsztynie, poradnią chorób zakaźnych w Ostródzie.

Wiosną i latem spacer do lasu psują często kleszcze i żmije. Ukąszenia są nie tylko bolesne, ale i nieprzyjemne w skutkach. — Kleszcze mogą przenosić różne choroby, spośród których najpowszechniej znana jest borelioza. Wskutek ugryzienia kleszcza u wielu ludzi pojawia się zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia — charakteryzuje Marian Szpakowski, członek Koła Naukowego.

Zaczerwienienie ma tendencję do powiększania się i tworzenia pierścienia o intensywnym obrysie i bladym środku. Mogą mu towarzyszyć stan podgorączkowy, osłabienie i inne objawy podobne do grypy. Groźne może być również ukąszenie przez żmiję zygzakowatą, jedynego jadowitego węża występującego w Polsce. — Najczęstsze objawy to narastający obrzęk, ból w miejscu ukąszenia, zaczerwienienie lub zasinienie.

Niekiedy może jednak dojść do pogorszenia stanu ogólnego poszkodowanego, a w najcięższych przypadkach do zaburzeń oddychania i utraty przytomności. Ukąszenia żmii bardzo rzadko bywają jednak śmiertelne, mimo to nie wolno ich lekceważyć.

Ukąszenie może również doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego im wcześniej udzielona pierwsza pomoc i wdrożone leczenie specjalistyczne, tym lepiej dla nas.
Wszystkie przedstawione sytuacje wymagają natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy, dlatego warto zapoznać się z poniższymi instrukcjami.

Nina Ramatowska

Źródło: Gazeta Olsztyńska