Toniemy w błocie

2013-04-25 08:28:20 (ost. akt: 2013-04-25 08:55:14)
Czytelniczka: Droga jest nieprzejezdna, samochody grzęzną w błocie

Czytelniczka: Droga jest nieprzejezdna, samochody grzęzną w błocie

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Problem z drogami ma wiele miejscowości w gminie Ełk. W Mączach jest wyjątkowo trudna sytuacja. Tamtejsza droga każdej wiosny i jesieni zamienia się w lawinę błota, w której grzęzną samochody. Mieszkańcy od lat nie mogą doprosić się jej remontu.
Otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki wiadomość, w której skarży się na stan drogi w Mączach w gminie Ełk. Na poparcie swoich słów przysłała nam również zdjęcia drogi przedstawiające zatopione w błocie auto, które próbowało przejechać. Okazuje się, że urzędnicy wielokrotnie składali obietnicę wyremontowania drogi w Mączach, jednak mieszkańcy przestali już wierzyć w jakiekolwiek zapewnienia.
— Nasza droga jest przejezdna tylko mroźną zimą oraz suchym latem — mówi nasza Czytelniczka, mieszkanka Mącz, która zgłosiła do nas ten problem. — Tylko wtedy droga była w dobrym stanie, dało się nią przejechać. Była nieco za wąska, dlatego postanowiono ją poszerzyć. Robotnicy drogowi wysypali na nią tzw. pospółkę i utwardzili. Jednak jak tylko zaczęła się jesień, wszystko wróciło do poprzedniego stanu. Jeszcze gorzej jest w wiosną. Dużo było śniegu, teraz on stopniał i wsiąkł w drogę. Od ponad 6 lat wiosenno-jesienne roztopy i deszcze powodują, że samochody zakopują się w błocie i trzeba je wyciągać ciągnikiem rolniczym za pomocą lin. My, mieszkańcy, jesteśmy znarwicowani i zmęczeni obietnicami bez pokrycia.

Z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego droga w Mączach jest w opłakanym stanie, zwróciliśmy się do Urzędu Gminy w Ełku.
— Niestety ten problem dotyczy wielu wiejskich dróg — mówi Olga Hańczyc, podinsp. ds. dróg i remontów w Urzędzie Gminy w Ełku. — Nie możemy zacząć działać skoro nie skończyły się wiosenne roztopy. Przy takich temperaturach poczekamy jeszcze kilka dni. Jeśli drogi się przesuszą, to prawdopodobnie już w połowie przyszłego tygodnia zaczniemy prace na drogach. Zaczniemy od Mrozów. Jeśli nie nastąpi załamanie pogody, to następne będą Mącze. Na błotnistych drogach pracować będą równarki, po nich pracownicy załatają ubytki kruszywa. Droga w Mączach jest w złym stanie, ponieważ u jej szczytu stale wybija źródło. Woda zalewa drogę, a niesione przez nią błoto zatyka kanały odpływowe. Planujemy do końca kwietnia przeprowadzić prace na drogach, które wymagają naprawy.

Otrzymaliśmy również sygnał, że nie lepiej jest w samym Ełku. Ul. Jeziorna nie ma asfaltowej nawierzchni, ale za to wiele dziur wypełnionych wodą. Z kolei w Nowej Wsi Ełckiej ul. Kajki została zalana, a strażakom wypompowanie wody zajęło pięć godzin.
— Woda zagrażała budynkom mieszkalnym i gospodarczym — mówi Czytelniczka, mieszkanka Nowej Wsi Ełckiej. — Winny jest brak studzienek odpływowych i gwałtowne ocieplenie. Strażacy ułożyli wały z worków z piaskiem i odpompowali wodę.
W akcji w Nowej Wsi Ełckiej wzięły udział jednostki OSP z Nowej Wsi Ełckie i Woszczel.

Inną historią podzielił się z nami Czytelnik z Grabnika.
— Pomysłowość drogowców nie zna granic — mówi nasz Czytelnik z Grabnika. — Dziury w drodze postanowili załatać zalegającym na poboczu błotem. To nie żart, rzeczywiście tak zrobili.

Mieszkańcom Ełku i ościennych gmin pozostaje uzbroić się w cierpliwość i liczyć na jak najwyższe temperatury, bo tylko wtedy stan dróg się poprawi.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magdalena #2341184 | 37.47.*.* 2 paź 2017 07:21

  Polecam pojeździć po gminie Jonkowo i odwiedzić Bałąg, Pupki, Szałstry, Godki. Wójt nie robi nic, kompletnie nic aby mieszkańcy mogli dojechać bezpiecznie do swoich domów. Samochody grzęzną w błocie nawet do dwóch km przed domem. To gmina prywaty i kolesi , wielokrotnie zgłaszane problemy w ogóle nie są załatwiane. Tu trzeba wymienić cały Urząd gminy i wójta który okopał się kolesiami i od 18 lat nic nie robi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. zakopana #1068335 | 83.28.*.* 27 kwi 2013 18:43

  zapraszam Was do koloni jeziorowskie gmina kruklanki tam dopiero dzieja sie ciekawe rzeczy, dzieci od 2 tyg nie chodza do szkoly bo drogi sa nie przejezdne nasz kochany wojt stwierdzil ze tymi drogami da sie przejechac nie docieraja do niego nasze argumenty... a gdyby kobieta miala rodzic lub trzeba bylo wezwac pogotowie do chorego dziecka to by nie dojechali tylko ugrzeźli w tym bagnie... mamy XXI wiek a drogi jak w sredniowieczu....

  odpowiedz na ten komentarz

 3. xxxx #1066592 | 89.228.*.* 25 kwi 2013 22:24

  a ja zapraszam na jeziorna tam za to kamieni od h,,,,,a a jak popda to i błota zapraszam swietnie sie nia chodzi mozna nogi polamac i zamiast zrobic ta ulice to robia ulice tobotnicza gdzie 4 domow na krzyz godne pozalowania

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jaro #1066493 | 89.228.*.* 25 kwi 2013 21:30

  W gm KALINOWO jest podobnie wies Ginie odcieta byla blotem przez tydzien.Samorzad na czele z wojtem nie reaguje kogo to obchodzi

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Turysta #1066201 | 178.36.*.* 25 kwi 2013 18:11

  zapraszam do Ełku na Promenadę

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)