Nasza akcja. Ciało obce w oku krok po kroku (13)

2013-04-18 05:00:00(ost. akt: 2013-04-17 19:06:31)

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Biegniesz, jest silny wiatr. Nagle coś wpada ci do oka. Czujesz silny ból i kłucie. Co robić? Kolejne etapy postępowania w takim przypadku przedstawiają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.
Przedostanie się ciała obcego do oka najczęściej następuje podczas zwykłych, codziennych sytuacji. Na przykład podczas biegania, sprzątania czy gotowania. — Jest to problem, który dotyczy każdego z nas i nie można mu zapobiec. Ciałem obcym może być ziarenko piasku, drobny owad i pyłek, ale także nóż, igła, opiłki żelaza lub drzazga — wylicza Katarzyna Stańska, członkini Koła Naukowego.

Objawami są silny ból, podrażnienie, łzawienie, zaczerwienienie oka oraz uczucie tarcia podczas mrugania — precyzuje Agnieszka Słowińska. Nie powinno się trzeć oka, ponieważ spowoduje to dodatkowe podrażnienie oraz zwiększy prawdopodobieństwo wbicia się ciała obcego w struktury gałki ocznej — wyjaśnia Katarzyna Stańska.

Co zatem należy zrobić? Instrukcja postępowania zależy od wielkości ciała obcego.

Nina Ramatowska

Niewielkie ciało obce

1. Jeśli do oka przedostanie się niewielkie ciało obce, na przykład ziarenko piasku lub mały owad, najlepiej natychmiast je usunąć. Dzięki temu zmniejszmy podrażnienie gałki ocznej — W pierwszej kolejności przemywamy oko. Najlepiej użyć soli fizjologicznej. Jeśli jej nie mamy, wystarczy chłodna
przegotowana woda — doradza Katarzyna Stańska. Po zaaplikowaniu wody do oka, poszkodowany powinien kilkakrotnie mrugnąć, aby umożliwić wypłynięcie ciała obcego.

2. Możemy wspomóc usunięcie ciała obcego przez użycie wilgotnego rogu chusteczki — Przecieramy delikatnie od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa — instruuje studentka. Jeśli przedstawione sposoby nie pomogły, należy udać się do okulisty lub na dyżur okulistyczny do szpitala. Przedtem
musimy jednak zabezpieczyć oko jałowym opatrunkiem. Zasłaniamy również zdrowe oko. — Ograniczy to ruchy gałek ocznych i w konsekwencji zmniejszy drażnienie oka przez ciało obce — tłumaczy Stańska.

Duże ciało obce

1. — Jeśli w oko wbite jest duże ciało obce, na przykład igła, nóż czy drzazga, w żadnym wypadku nie wolno usuwać go samodzielnie — upomina Katarzyna Stańska. Pierwszą czynnością w takim przypadku jest wezwanie pogotowia ratunkowego bądź przewiezienie poszkodowanego do szpitala.

2. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie oka. Używamy do tego dwóch bandaży o tej samej szerokości. — Przykładamy je po obu stronach ciała obcego, łączymy plastrem i przyklejamy do skóry. Zasłaniamy też drugie oko, co zminimalizuje ruchy gałek ocznych — precyzuje Katarzyna Stańska. Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać położenia ciała obcego, bo może to pogłębić rany i spowodować komplikacje. — W wyniku zmiany położenia dużego ciała obcego może dojść do
uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych, a nawet trwałej utraty wzroku — dodaje studentka.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mańka #2639402 | 185.93.*.* 8 gru 2018 12:27

    Ja od razu polecam udać się do lekarza/ okulisty, ja tez to przechodziłam i po samodzielnej próbie wyciągnięcia ciała obcego - niestety się nie udało i mąż zawiózł mnie do szpitala i doktor pomógł mi ekspresowo. Mieszkam w Białymstoku wiec mogę polecić doktora Michnowskiego.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. tt #1065640 | 213.73.*.* 25 kwi 2013 07:54

    — wylicza Katarzyna Stańska. — wyjaśnia Katarzyna Stańska. — doradza Katarzyna Stańska. — instruuje studentka. — tłumaczy Stańska. — upomina Katarzyna Stańska. — precyzuje Katarzyna Stańska. — dodaje studentka.

    odpowiedz na ten komentarz