Mieszkańcy zakończyli blokadę drogi z Morąga do Małdyt

2013-04-15 09:45:04 (ost. akt: 2013-04-15 14:24:01)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Mieszkańcy Wilamowa mają dosyć tłumaczeń, dlaczego droga z Morąga do Małdyt nie będzie w najbliższym czasie remontowana. Dlatego postanowili ją dziś zablokować. Blokada miała potrwać do godziny 14, ale protestujący postanowili zakończyć ją wcześniej. Mieszkańcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na fatalny stan drogi wojewódzkiej. Walka o remont trwa od lat, ale bez efektu. Mieszkańcy domagają się remontu i budowy chodników.
Inwestycję blokuje negatywna opinia sanepidu, według której po przebudowie, hałas w tym miejscu przekroczy dopuszczalne normy.

Przed tygodniem wyglądało, że sprawa jednak drgnęła. Rozwiązano bowiem drugi z problemów, który nie pozwalał na prace. Ekolodzy bronili objętej ochroną pachnicy dębowej żyjącej w pniach przydrożnych drzew.

Leśnicy zgodzili się na jej przesiedlenie. Dodatkowo Zarząd Dróg Wojewódzkich do końca kwietnia zobowiązał się uzupełnić raport środowiskowy i przekazać go sanepidowi, który na jego podstawie mógłby zmienić negatywną opinię. Po tych ustaleniach mieszkańcy powiedzieli nawet, że są gotowi zrezygnować z blokady.

W piątek z mieszkańcami spotkali się jednak m.in. dyrektor ZDW, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ekolodzy i samorządowcy. — Nie usłyszeliśmy żadnej deklaracji. Powiedziano, że ZDW ma w budżecie pieniądze na inwestycję, ale jeśli dalej wszystko będzie się opóźniać, to one przepadną.

rb

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2002310 | 83.24.*.* 31 maj 2016 15:08

  Mieszkańcy wsi Bramka gm. Morąg domagają się dostępu do internetu. Mimo wszelkich proźb wszystko pozostaje bez echa. Władze gminy głuche są na nasze prośby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. poinformowany #1056573 | 31.174.*.* 16 kwi 2013 06:46

  Jurek nie dziw się to taka polska rzeczywistość i racjonalnych odpowiedzi nie znajdziesz. W Niemczech, Szwecji nigdy by nie doszło do takich absurdów. Miłego dnia życzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. jurek #1056561 | 78.88.*.* 16 kwi 2013 02:52

  Należy zastanowić się jeszcze nad dwiema kwestiami. 1. Kto o zdrowych zmysłach puścił ciężki ruch przez most nad kanałem i czemu w czasach gdy stał tam znak ograniczający wagę do 15 TON nikt nigdy nie kontrolował jaki ruch się tam odbywa poza nagonką na firmę HALEX która kiedyś woziła tą drogą węgiel a kilkudziesięciu tonowych samochodów Wipaszu nikt nie ruszał. 2. Czemu na drodze z takim ruchem wykładało się 3 cm warstwę asfaltu gdzie powinna ona wynosic minimum 7 cm aby ciężkie samochody które się tam przemieszczały nie wytłukły takich dziur w jedną zimę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. poinformowany #1056174 | 31.174.*.* 15 kwi 2013 18:04

  Sprawiedliwy, decyzję środowiskową wydają konkretne urzędy. W przypadku drogi wojewódzkiej 519 organem wydającym decyzję środowiskową jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Używanie skrótów myślowych typu "środowiskowcy" prowadzi do tego, że mamy na myśli wszystkich i nikogo. Na potrzeby tej drogi prowadzone są dwa postępowania administracyjne. Jedno dotyczy wydania decyzji środowiskowej zezwalającej na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 519 Małdyty-Morąg. Drugie dotyczy decyzji derogacyjnej na zniszczenie siedlisk gatunków chronionych, zniszczenie osobników gatunków chronionych oraz przenosin gatunków chronionych. Poszukujących odpowiedzi gdzie leży pies pogrzebany odsyłam do zapoznania się z dokumentacją.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Armitakundali #1056156 | 95.160.*.* 15 kwi 2013 17:51

  A Pan sprawiedliwy to wie na jakim świecie żyje? Od kiedy to droga 519 łączy Elbląg z czymkolwiek...? Z tejże nieznajomości problemu wnoszę, że jest pan urzędnikiem pewnie z Olsztyna, któremu coś tam się o uszy obiło. No to muszę poinformować Pana że nie ma żadnych terminów dotyczących omawianej tu inwestycji. Niema ich dala tego że nie ma przeznaczonych na ten cel pieniędzy. A cała awantura o wycinkę drzew jest wygodnym wytłumaczeniem dla wszystkich. zarówno dla wykonawcy jak i POLITYKÓW którzy decydują jakie inwestycje będą realizowane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)