Tu uczą się samodzielności i życia

2013-04-13 18:43:38 (ost. akt: 2013-04-13 18:47:02)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi został oficjalnie otwarty. Znajdzie w nim opiekę 40 osób cierpiących na schorzenia psychiczne bądź upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Placówka działa na terenie Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej od grudnia ubiegłego roku. Wyposażona jest w 6 pracowni: komputerowo-fotograficzną, plastyczną, usprawniania fizycznego, techniczną, artystyczną oraz doświadczania świata. W budynku znajdują się również 4 miejsca hostelowe, gdzie osoby z trudną sytuacją rodzinną mogą przebywać nawet trzy miesiące. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Oprócz zajęć terapeutycznych w pracowniach prowadzimy również treningi różnych umiejętności, mamy też poradnictwo doktora psychiatry, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i treningi umiejętności interpersonalnych – mówi Agnieszka Mazurkiewicz, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Nowej Wsi Ełckiej.

Placówka działa w systemie dziennym przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 16.

- W tej chwili mamy 21 podopiecznych – mówi Agnieszka Mazurkiewicz. - Kolejne osoby będą do nas przybywały na dniach.

Z oferty domu samopomocy mogą skorzystać osoby dorosłe, upośledzone umysłowo oraz z zaburzeniami psychicznymi i chorobami psychicznymi.

- Osoba zainteresowana, bądź jej opiekun, powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć stosowne podanie – mówi Agnieszka Mazurkiewicz. - Potrzebne będzie również zaświadczenie od lekarza psychiatry bądź neurologa o schorzeniu oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach.

Koszt budowy domu samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej to ponad 2 mln zł. Połowa tych środków pochodzi z budżetu powiatu ełckiego, a połowa z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, który będzie finansował także bieżące utrzymanie placówki.

Oficjalne otwarcie domu samopomocy miało miejsce 12 kwietnia.

Czar

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kontakt z natura zamiast sluchawek i kompa #1054685 | 5.185.*.* 14 kwi 2013 10:34

    gdyby Ci ludzie mieli stworzone warunki dzialalnosci w srodowisku jak najbardziej naturalnym to mialoby sens, pozwalaloby na laczenie wszystkiego co najlepsze: na prace, na zajecie, na nowe doswiadczenia, na zdobywanie nowych umiejetnosci, i czuliby sie potrzebni i dowartosciowani.Dobrym rozwiazaniem, chociaz nie jedynym byloby zajmowanie sie i prowadzenie np. jakiegos zakladu zieleni, ogrodu warzywnego, albo parku zieleni, czy ogrodka z warzywami, czy kwiatami, , czy prowadzenia chocby malej farmy, czy ogrodka botanicznego do zwiedzania w pewnych godzinach dla dzieci, mlodziezy, i wszystkich milusinskich, i wszystkich seniorow, ale trzymanie przez caly dzien ludzi z emocjonalnymi problemami wiele osob w pomieszczeniach zamknietych , przy drogich kompach i innych urzadzeniach, to kolejna hanba systemu i przechowalnia dla wielu ludzi i kumulowanie napiec stresowych w jednym miejscu , szukajac rozwiazania w ofercie uslug internetowych, i jakichs zajeciach komputerowych, gdy tymczasem wiadomo, ze i tak chodzi tu o stworzenie cieplych miejsc pracy dla Fachowcow z branzy, Kazda inicjatywa dobra, jesli pomaga chorym i slabszym, ale swietlicami, komputerami, i kawiarnio- biblotekami mazna bylo leczyc pozornie probowac leczyc pare dekad lat temu, ale dzisiaj swiat poszedl duzo dalej, a my nadal ladujemy kase w pomysly, ze komputer potrafi wszystko i jest w stanie zrobic wiecej od czlowieka, dlatego , miedzy innymi nasza mlodziez zmuszona bedzie spedzicnastepne wakacje na przymusowych wakacjach przy robotach sezonowych z dala od domu, i to mlodziez zwykle zdolna i pomyslowa, bo zeby nawet wyjechac, i nie wwrocic juz po trzech dniach, to juz trzeba miec niezla glowe na karku. Pozdrawiam ludzi dobrej woli. prof. david

    odpowiedz na ten komentarz

  2. pkpkl #1054259 | 89.228.*.* 13 kwi 2013 20:36

    komu to ma służyć?????????????????

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz