Długi weekend po lodzie, a nie po wodzie?

2013-04-11 13:46:03 (ost. akt: 2013-04-11 13:56:26)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Długi weekend to już tradycyjnie początek sezonu na wodzie. Tyle że w tym roku to może być majówka po lodzie. Żeglarze i właściciele firm czarterowych mimo wszystko szykują się na otwarcie sezonu.
Mazurskie jeziora pokrywa tęga tafla lodu, są miejsca, w których jego grubość sięga 40 centymetrów. I jest kłopot. — Żeby spuścić kilka łódek na wodę i przygotować je do sezonu, musieliśmy wyrąbać wielką taflę lodu koło pomostu — mówi Elżbieta Bełbot, która z mężem ma w Wilkasach firmę czarterującą jachty. — Nie wiem, czy da się otworzyć sezon 1 maja. Trzeba czekać, bo tu nic człowiek nie poradzi. A niektórzy klienci to już na kwiecień rezerwowali sobie łódki.

Rok temu o tej porze roku Artur Tomkiewicz z Giżycka, który zajmuje się szkoleniem żeglarzy, już pływał. Pływały już wtedy też pierwsze jachty czarterowe. Byli turyści. Czy w tym roku szykuje się majówka, ale po lodzie? — Jest takie zagrożenie — nie kryje Tomkiewicz. — Lód ma 40 centymetrów, a do tego na jeziorach leży gruba warstwa śniegu. Jest jak pierzyna. Opóźnia zejście lodu. Ale wszyscy tu, cała brać żeglarska, wznosimy modły i jesteśmy pełni optymizmu.

Ile czasu trzeba, by lód odpuścił? — Parę dni — uważa żeglarz. — Żeby słońce dało czadu, żeby deszcz zmył śnieg, a później to już słońce zrobi swoje z lodem. Zacznie się tzw. szpilkowanie. Lód zacznie dostawać tlenu i mimo że jest taki gruby, to zrobi się słaby. Jednak jeśli w nocy będą ujemne temperatury, to może być tak, że majówka będzie nietypowa w tym roku. Po lodzie, a nie po wodzie.

Przez zimę wodniakom z Mazur uciekają pieniądze. — Na 7 kwietnia miałem już zarezerwowany pierwszy rejs, ale nie da się po lodzie pływać — mówi Mirosław Gostomski, właściciel firmy, która oferuje rejsy wycieczkowe po jeziorach mazurskich. — Odwołaliśmy też rejs na 10 kwietnia. Szkoda, bo w kwietniu to choć człowiek na tę puszkę farby zarobił. Ale tu samo słońce nic nie zrobi. Musi przyjść wiatr, deszcz, to jest szansa, że lód zejdzie.

Ale Gostomski nie rwie włosów z głowy. Jego zdaniem, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo jak wiosna późno się zaczyna, to szykuje się długa jesień.

am

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sokzżuka #1051664 | 77.242.*.* 11 kwi 2013 16:00

  Sezon otworzą lodołamaczami :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiatromen #1051508 | 83.9.*.* 11 kwi 2013 14:08

  Temperatura przez sobotę wzrośnie do +10`C/ +11`C w niedzielę ma być trochę chłodniej do +9`C. Będą pojawiać się przelotne opady deszczu a sobotę nie wykluczone także burze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. rex #1051499 | 193.111.*.* 11 kwi 2013 14:04

  Ci sami rozmówcy co w gazecie i w pomorskiej. Bełbot i Tomkiewicz. Po co to powielać? Na prawdę są inni, którzy mogą się wypowiedzieć.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)