Nasza akcja. Krwawienie z nosa krok po kroku (11)

2013-04-04 09:59:17(ost. akt: 2013-04-04 10:15:16)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy nagle z nosa zaczyna lecieć krew. Może do tego dojść wszędzie: na ulicy, w domu, w pracy... Przyczyn krwawienia może być wiele, postępowanie jest jednak zawsze jedno. Wskazówek dotyczących pierwszej pomocy udzielają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.
— Nos jest wewnątrz uściełany bogato unaczynioną błoną śluzową. Jest więc niezwykle podatny na uszkodzenia i podrażnienia. Ich wynikiem może być krwawienie z nosa — wyjaśnia Patrycja Balcerzak z koła naukowego. Bardzo często dochodzi do niego w wyniku urazu mechanicznego, jednak przyczyną może być nawet wąchanie intensywnych perfum. — Najczęściej krwawienie z nosa jest efektem przemęczenia, przeziębienia i osłabienia organizmu — kontynuuje Patrycja Balcerzak. Do krwawienia może dojść także na skutek...

—... uszkodzenia błon śluzowych poprzez podrażnienia, suchość czy działanie mechaniczne — precyzuje Michał Bartnikowski. — Jednak istnieją również choroby, które predysponują do krwawień z nosa, jak na przykład nieleczone nadciśnienie czy niektóre choroby naczyń. Również osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, takie jak acenokumarol czy warfaryna, są bardziej narażone na tego typu incydenty — dodaje student.

Krwawienie dopada nas nieoczekiwanie. Najczęściej nie poprzedzają go inne objawy. — Mogą mu towarzyszyć ból i zawroty głowy, niepokój i uczucie spływania krwi do gardła — dodaje studentka. Krwawienia zwykle ustępują same i trwają chwilę. Jeśli jednak pojawiają się często, są intensywne lub trwają dłużej niż kilka minut, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Zawsze w razie pojawienia się krwawienia z nosa należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.


Osobę, u której zaczęła lecieć krew z nosa, należy jak najszybciej posadzić z głową pochyloną w dół. — Nie przechylamy jej w tył, tak jak to było kiedyś w zwyczaju, gdyż może to sprowokować zakrztuszenie się krwią lub wymioty u osoby doświadczającej krwawienia — podkreśla Patrycja Balcerzak. Polecamy poszkodowanemu, aby starał się oddychać przez usta, nie mówił i nie przełykał. Prosimy kogoś o przyniesienie apteczki lub sami po nią idziemy. Jeśli jej nie mamy, do dalszego postępowania używamy np. czystej ściereczki. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny. — Najlepiej używać jednorazowych rękawiczek. Unikajmy także bezpośredniego kontaktu z krwią — zaleca studentka.

Kolejnym krokiem jest zaciśnięcie skrzydełek nosa poszkodowanego. Dzięki temu w sposób mechaniczny tamujemy krwawienie. Możemy również przygotować zimny okład. Najlepiej jest zmoczyć w chłodnej wodzie gazik. — Jeśli nie mamy pod ręką wody, możemy go nawet zamoczyć w śniegu. Najważniejsze, żeby był zimny — dodaje Michał Bartnikowski. Przygotowany w ten sposób okład przykładamy do skrzydełek nosa i przytrzymujemy.

Ostatnią czynnością jest ochłodzenie karku. — Możemy zmoczyć w zimnej wodzie np. szalki czy ręcznik i położyć go na karku — podpowiada Patrycja. Zimne okłady obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą krwawienie. Postępowanie prowadzimy do czasu samoistnego ustąpienia krwawienia.

Jeśli krwotok jest masywny, nie ustępuje po zastosowaniu wyżej wymienionych środków (trwa dłużej niż 30 minut), doszło do urazu głowy, szyi lub gdy u poszkodowanego występują zaburzenia świadomości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, dzwoniąc pod nr 999/112.Źródło: Gazeta Olsztyńska