Nasza akcja. Oparzenia krok po kroku (10)

2013-03-28 10:36:54 (ost. akt: 2013-03-28 10:42:05)

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Gorąca woda, prąd, żrący płyn. Każdy z nas ma z nimi do czynienia. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, żeby pozornie niegroźny przedmiot stał się przyczyną nieszczęścia. Oparzenia, mniejsze lub większe, są codziennością. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, kiedy już do nich dojdzie. Postępowanie w takim przypadku przedstawiają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM w kolejnym odcinku naszej akcji nauki zasad pierwszej pomocy.
Oparzenie to uraz tkanek spowodowany działaniem żrących substancji, prądu elektrycznego lub wysokiej temperatury. — Ta ostatnia stanowi główną przyczynę oparzeń. W zależności od wysokości temperatury i czasu jej działania, uszkodzenia tkanek wahają się od przemijających zmian zapalnych do martwicy skóry i głębiej położonych tkanek — mówi Adrianna Drynkowska z koła naukowego.

Na ciężkość oparzeń wpływają rozmiar i lokalizacja oparzenia oraz wiek poszkodowanego. Oparzenia przebiegają ciężej u dzieci i ludzi starszych — dodaje Damian Stęga, członek koła. W wyniku oparzenia znacznej powierzchni ciała organizm traci duże ilości płynów tkankowych, soli i białka. Takie rany łatwo ulegają zakażeniu, co może prowadzić do powstania ropni i dużych blizn. W zależności od głębokości, oparzenia można podzielić na trzy stopnie. — Pierwszy stopień obejmuje tylko naskórek.

Skóra staje się zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna — mówi Adrianna Drynkowska. W przypadku oparzenia drugiego stopnia uszkodzenie dotyczy nie tylko naskórka, ale także skóry właściwej. Charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy i bąbli wypełnionych płynem, jednak poszkodowany nie doświadcza zaburzeń czucia w obrębie uszkodzonych tkanek. — Trzeci stopień to martwica całego naskórka i skóry właściwej. Może obejmować także głębiej położone tkanki i narządy.

Poszkodowany nie czuje wtedy bólu w miejscu oparzenia, a skóra jest sucha, biała lub szara — wyjaśnia Damian. Najniebezpieczniejsze są oparzenia okolic wrażliwych, czyli twarzy, szyi, krocza i zgięć stawowych. Wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej. A co zrobić w przypadku mniej groźnych oparzeń? Wystarczy postępować zgodnie z przedstawioną instrukcją.

nr


Źródło: Gazeta Olsztyńska