Więcej patroli na drogach Warmii i Mazur. Będzie bezpieczniej?

2013-03-28 19:19:46(ost. akt: 2013-03-28 17:51:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Więcej policyjnych patroli, częste kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego to niektóre zadania, jakie będą wykonywać policjanci w okresie Świąt Wielkanocnych.
Już od 29 kwietnia na drogach w całej Polsce będzie więcej patroli. Policjanci kontrolować będą pojazdy pod kątem stanu technicznego, dlatego wybierając się w podróż sprawdźmy, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne. Uzupełnijmy również płyny w pojeździe.

W okresie świąt policjanci będą również kontrolować prędkość pojazdów. W tym celu będą używać ręcznych urządzeń do pomiaru prędkości, ale również korzystać z radiowozów z wideorejestratorami. Na piratów drogowych czekają nieoznakowane auta drogówki.

Szczególną uwagę policjanci zwracać będą na trzeźwość kierujących. Jak wynika z policyjnych statystyk, najwięcej pijanych kierowców pojawia się na naszych drogach w dniu świątecznych powrotów. W roku ubiegłym właśnie w ostatnim dniu świąt było ich 23. Policjanci przypominają, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności i zatrzymanie prawa jazdy nawet na 10 lat .

Ci, którzy w podróż wybiorą się środkami komunikacji publicznej powinni pilnować swoich bagaży, szczególnie na dworcach czy przystankach. Tam również będzie więcej policjantów, również tych nieumundurowanych. Skupią się oni głównie na wyłapywaniu kieszonkowców.

- Wybierając się na święta do rodziny odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkania. Zamknijmy kurki z gazem, wodą, drzwi i okna. Nie stwarzajmy dogodnych warunków ewentualnym złodziejom - przypominają policjanci. - Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów, które mogą wskazywać na naszą nieobecność w domu, np. korespondencji w skrzynkach.

Z okresem Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest śmigus dyngus. Zwyczaj ten jest kultywowany w naszym kraju, jednak czasem wesoła tradycja przeradza się w chuligańskie wybryki. Oblewanie kogoś wodą, w zależności od okoliczności, może być potraktowane jako wykroczenie, ale również jako przestępstwo. Wykroczenie może być zakwalifikowanie jako zakłócanie porządku publicznego, nieobyczajny wybryk, spowodowanie niebezpieczeństwa poprzez wylewanie płynów. Jeżeli osoba obleje pojazd będący w ruchu może odpowiadać za wykroczenie stworzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każde takie zachowanie wiąże się z odpowiedzialnością karną.

W przypadku, gdy czyn ten spowoduje uszkodzenie mienia, sprawca może odpowiadać, w zależności od wartości tej rzeczy, nawet za przestępstwo.

Dane statystyczne dotyczące zdarzeń drogowych w okresie Wielkanocy na Warmii i Mazurach w latach 2011 i 2012.


Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo #1038567 | 88.220.*.* 29 mar 2013 12:51

  czemu policja organizuje zwiekszenie patroli tylko w dni swiateczne ? czemu ? bo tylko w te dni IM SIE TO OPLACA, ot cala filozofia

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. pdk #1038395 | 31.175.*.* 29 mar 2013 10:18

  bezpieczniej ? a co ta policja może ? kilka punktów, mandat i debile jadą dalej

  odpowiedz na ten komentarz

 3. kochamzbiszka #1038386 | 88.156.*.* 29 mar 2013 10:03

  dzisiejszej nocy ktoś grasował po garażach na Pstrowskiego. sprawca na śniegu pozostawił ślady węża. śledztwo trwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Redaktorzy GO #1038357 | 83.9.*.* 29 mar 2013 09:41

  Ważne aby byli posłuszni Ratuszowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kuba #1038355 | 83.31.*.* 29 mar 2013 09:41

  Jednego nie rozumiem dlaczego obrazacie szerogowych policjantow...oni wykonuja tylko rozkazy przelozonych ..maja w tych dniach wyjsc na ulice i kontrolowac to tak zrobia..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)