Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku przeprowadzi renowację kolejnego fragmentu kaplicy pobitewnej

2024-09-27 18:00:01(ost. akt: 2024-09-27 18:00:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W przyszłym roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku przeprowadzi renowację kolejnego fragmentu ruin kaplicy pobitewnej, która znajduje się na Polach Grunwaldu. Kaplica pozostanie trwałą ruiną.
— Remont, który zamierzamy przeprowadzić w przyszłym roku będzie kolejnym etapem zabezpieczania ruin kaplicy pobitewnej na Polach Grunwaldu. Chcemy przywrócić pierwotną świetność tej trwałej ruinie, bo kaplica w takiej formie pozostanie — zapowiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Szymon Drej.

Na prace konserwatorskie i restauratorskie ruin kaplicy pobitewnej pw. Najświętszej Maryi Panny z XV w. uzyskano promesę wstępną z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Drej podkreślił, że te prace zakończą zabezpieczanie ruin kaplicy.

Ruiny kaplicy pobitewnej stoją nieco na uboczu Pól Grunwaldzkich. Do dziś zachowała się niewysoka, zbudowana z kamieni polnych podmurówka tej kaplicy.

— Mimo to miejsce jest bardzo ważne. Kaplica została zbudowana przez Wielkiego Mistrza Heinricha von Plauena w miejscu przypuszczalnego obozu krzyżackiego z bitwy pod Grunwaldem — powiedział Drej i przypomniał, że wedle zachowanych relacji ocalali rycerze zakonni i ich sprzymierzeńcy mieli w tym miejscu schronić się przed rycerzami polsko-litewskimi.

Ponieważ w ich obozach były beczki z winem, a po zdobyciu obozu krzyżackiego większość chroniących się w nich zostało zabitych zapisano, że z tego miejsca płynęła struga krwi zmieszanej z winem.

Ruiny kaplicy pobitewnej są też zrekonstruowane w gmachu grunwaldzkiego muzeum.

(PAP)