Olsztyńscy lekarze podzielili się wiedzą na temat znaczącego hormonu człowieka
2024-09-25 17:23:28(ost. akt: 2024-09-25 14:46:38)
Lekarze z olsztyńskiego szpitala wojewódzkiego opublikowali na łamach popularnego magazynu naukowego artykuł odnośnie hormonu anty-Müllerowskiego, który w znacznym stopniu odpowiada za życie płodowe człowieka.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie: dr n. med. Marek Gowkielewicz, dr hab. Tomasz Waśniewski, dr n. med. Wojciech Zdanowski; jako pierwsi na świecie opublikowali pracę prezentującą kompleksową wiedzę dotyczącą biologii wyjątkowego, naturalnego antynowotworowego białka - hormonu anty-Müllerowskiego (AMH).
Poza lekarzami ze szpitala wojewódzkiego w zespole znaleźli się także: dr hab. Marta Majewska, prof. UWM z katedry Fizjologii Człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr n. med. Aleksandra Lipka z Uniwersytetu w Oslo i prof. Carsten Carlberg z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio i Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
— Do tej pory nikt nie podjął się próby zebrania i skomentowania wyników badań udowadniających znaczenie AMH, przede wszystkim w endokrynologii i onkologii. W piśmiennictwie światowym wskazano, że hormon ten, mając silny potencjał antynowotworowy i wysoki profil bezpieczeństwa, hamuje cykl komórkowy i indukuje apoptozę, czyli "zaprogramowaną śmierć” komórki w komórkach różnych nowotworów złośliwych — napisał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie w swoich mediach społecznościowych.
Hormon anty-Müllerowski pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych podczas życia płodowego. W przypadku kobiet hormon produkowany jest przez komórki ziarniste jajników, a u mężczyzn - poprzez komórki Sertolego jąder.
Artykuł ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma Frontiers in Endocrinology.
Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez