Kto chce zostać wystawcą na Jarmarku Jakubowym?

2024-04-11 16:18:25(ost. akt: 2024-04-11 16:20:05)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza wystawców na XXI Jarmark Jakubowy. - Stare Miasto Miasto rozkwitnie wówczas lokalną gastronomią, oryginalną sztuką i dawnymi wyrobami użytkowymi - zapewniają organizatorzy
- Przez cztery dni, od 25 do 28 lipca 2024 r., w ramach dorocznych Dni Olsztyna zaprosimy mieszkańców i turystów na XXI Jarmark Jakubowy – zapraszają przedstawiciele MOK Olsztyn. - Stare Miasto rozkwitnie wówczas lokalną gastronomią, oryginalną sztuką i dawnymi wyrobami użytkowymi.

Nie ma jednak jarmarku bez wystawców. Do 16 czerwca przyjmowane są zgłoszenia od osób, które zajmują się produkcją regionalnej żywności lub pamiątek. - Stań się częścią tego wydarzenia – zapraszają organizatorzy. Koordynatorką od strony handlowo-wystawienniczej (odpowiedzialną za rejestrację zgłoszeń i rozmieszczenie wystawców) jest Monika Stanek, e-mail: jarmarki@mok.olsztyn.pl, tel. kom. 666342140. Koordynatorem odpowiedzialnym za sprawy organizacyjne i programowe jest natomiast Piotr Podgórski, e-mail: festiwale@mok.olsztyn.pl, tel. 89 5270964 wew. 38.

Przypomnijmy, że św. Jakub Starszy, od którego imienia jest Jarmark Jakubowy, to patron Olsztyna. - Był bratem św. Jana i pierwszym apostołem, który zginął śmiercią męczeńską – czytamy na stronie visit.olsztyn.eu. - Jego szczątki sprowadzono w VII w. z Jerozolimy do Santiago de Compostela, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Wiedzie do niego szlak św. Jakuba, którego etapem jest także Olsztyn. Apostoł patronuje również Hiszpanii i Portugalii oraz m.in. pielgrzymom, rybakom, aptekarzom, wojownikom i robotnikom.

Związki św. Jakuba z miastem zaczął wybór świętego na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na starówce. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w parku Jakubowo na Zatorzu. Prezydent miasta przyznaje również Statuetkę Świętego Jakuba.