3 tys. zł za spacer w gminie Dubeninki?

2024-04-05 09:47:46(ost. akt: 2024-04-05 09:49:26)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Taką atrakcję zapewniło sobie czterech Belgów i Polak.
Turyści z Belgii i ich kolega z Polski wybrali się w rejon granicy polsko-rosyjskiej 28 marca. Kamery Straży Granicznej zarejestrowały mężczyzn na pasie drogi granicznej, w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach.

Okazało się, że kierujący autem Belg z kolegami wjechał do lasu, w pobliżu granicy. Cała piątka wybrała się zobaczyć granicę polsko-rosyjską. Nie zważając na oznaczenia i tablice informacyjne weszli na pas drogi granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ukarali każdego z nich 500 zł mandatem za wejście na pas drogi granicznej. Kierowca otrzymał również 200 zł mandatu za wjazd do lasu. Natomiast 3 Belgom i Polakowi za zaśmiecanie środowiska wystawiono po 100 zł mandatu karnego. Łącznie wycieczka kosztowała ich ponad 3 tys. zł.

Niestety do takich historii dochodzi dość często. Przed świętami kamery Straży Granicznej zarejestrowały trzy osoby spacerujące po pasie drogi granicznej. Patrol z Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich natychmiast ruszył w kierunku granicy. 43-letnia, Polka mieszkająca w Niemczech przyjechała w odwiedziny do rodziny. Wybrała się z dziećmi na spacer. Tym razem wizyta na pasie drogi granicznej zakończyła się pouczeniem.


— Straż Graniczna apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek. Należy pamiętać, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Przekraczanie jej jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych tj. w przejściach granicznych, a wejście na pas drogi granicznej jest zabronione — apelują strażnicy graniczni.

W-MOSG, opr. tom