Seniorka z Olsztyna była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji. Nieświadomie oddała oszustom dziesiątki tysięcy złotych

2024-02-08 18:05:51(ost. akt: 2024-02-08 15:03:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Nieustannie policja przestrzega przed oszustwami popełnianymi przy użyciu tzw. „metody na wnuczka” lub „na policjanta” oraz podobnych. Niestety wciąż ostrzeżenia nie trafiają do wszystkich. Pewna mieszkanka Olsztyna będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji, przekazała oszustom prawie 70 tysięcy złotych.
W środę (7 lutego) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”.

Z relacji 83-latki wynikało, że na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna z informacją, że seniorka ma do odebrania pieniądze, po czym się nagle rozłączył. Po chwili zadzwonił kolejny mężczyzna, który podawał się za policjanta CBŚP i twierdził, że przed chwilą kobieta rozmawiała z oszustem, który chce ją okraść.

Mężczyzna przekonał seniorkę, że jej oszczędności są zagrożone i musi je przekazać policjantom. Po chwili w jej mieszkaniu pojawiła się osoba, która odebrała spakowaną gotówkę.

Wartość strat to prawie 70 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności potencjalnych ofiar przestępców policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność, jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze.

W przypadku podejrzenia, że można mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.