Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Podziel się:

Podziel się:

Wyjazd do Laboratorium Symulacji Medycznych dał im II miejsce w konkursie na najbardziej wartościową wycieczkę szkolną

Grupa niemal 50 uczniów drugich klas o profilu ratowniczo - medycznym z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, spędziła dwa dni na zajęciach w Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach. I zapewne nie byłoby w tym nic szczególnego, bo laboratorium systematycznie organizuje podobne szkolenia, gdyby nie fakt, że wyjazd zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie na najbardziej wartościową wycieczkę szkolną. Laboratorium działające w Suwałkach od ponad 2 lat jest jedynym tego rodzaju miejscem w kraju.

Przez dwa dni, po około 6 godzin dziennie, uczniowie nie tylko z uwagą śledzili pracę symulatorów i „sztucznego”, szpitalnego oddziału ratunkowego, ale mieli również okazję, aby samodzielnie testować dostępne w tym miejscu instrumenty i urządzenia.

Zdaniem Marcina Szafrańskiego organizatora i pomysłodawcy wyjazdu, wychowawcy jednej z klas, która uczestniczyła w tej niecodziennej wycieczce szkolnej, największe wrażenie na uczniach zrobiły fantomy symulujące poród oraz jedyny w Polsce tak zaawansowany symulator ambulansu.

- Uczniowie byli zafascynowani zaawansowaniem technologicznym laboratorium i jego możliwościami. Zyskali szansę na samodzielne wypróbowanie w praktyce swojej wiedzy. Wyjazd połączyliśmy też z krótkim „wypadem” na Litwę, do Wilna, ale celem naszej podróży było właśnie to laboratorium – wyjaśnia nauczyciel.

Pedagog nie ma jednak wątpliwości, że zajęcie drugiego miejsca w tym konkursie, w którym kapituła wybierała laureatów spośród kilkuset zgłoszeń z całego kraju, nie byłoby możliwe gdyby nie wizyta w tym miejscu.

- Jestem bardzo zaskoczony werdyktem jury. Nawet nie wiedziałem o tym, że uczniowie zgłosili nasz wyjazd do konkursu, ale – jak sami przyznali – po prostu uznali, że była to na tyle wartościowa wycieczka, że warto tym się szerzej pochwalić - dodaje.

Jak przyznaje Norbert Pałka, kierujący Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach, podobne szkolenia skierowane do szkół organizowane są cyklicznie. Biorą w nich udział nie tylko uczniowie klas o profilach medycznych, gdyż wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podana w tak nieszablonowy sposób jest rzeczą bezcenną i przydatną dla każdego.

- Przyjeżdżają do nas grupy z całego kraju. Nie ma bowiem w Polsce drugiego tak zaawansowanego miejsca, pozwalającego na trening i szkolenia nie tylko na poziomie podstawowym, ale przede wszystkim skierowanych do profesjonalistów – ratowników medycznych, kierowców ambulansów, pielęgniarek i lekarzy. Coraz częściej prowadzimy też szkolenia dla pracowników firm produkcyjnych, którzy rozumieją, że umiejętności radzenia sobie w sytuacjach wypadków i postępowania w razie takiego zdarzenia może uratować życie.

Laboratorium jest wyposażone w wiele zaawansowanych fantomów symulujących funkcjonowanie organizmu w sytuacjach wielu chorób i urazów. Działa tam idealnie odwzorowany, w pełni wyposażony w aparaturę medyczną szpitalny oddział ratunkowy oraz ambulans, w którym szkolą się zespoły ratownictwa medycznego.

W piątek, 20 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się specjalna gala połączona z wręczeniem nagród. Była to już czwarta edycja konkursu, organizowanego przez operatora wycieczek szkolnych, firmę Atas we współpracy z marszałkami 11 województw i Ministerstwem Sportu i Turystyki. W tym roku, w trzech kategoriach: wycieczka krótka (do 3 dni), średnia (do 8 dni) oraz zagraniczne warsztaty językowe wpłynęło kilkaset zgłoszeń z całego kraju.

Celem konkursu jest promowanie i nagradzanie aktywnych nauczycieli. Uhonorowanie ich wysiłku i docenienie pracy jaką wkładają, a także wielkiej odpowiedzialności jaką ponoszą. Dodatkowo konkurs ma za zadanie promowanie wyjazdów edukacyjnych i poznawczych młodzieży jako istotnego czynnika wychowawczo - edukacyjnego, rozwijającego wyobraźnię i wiedzę, podnoszącego motywację do nauki. Co ważne, konkurs ma przy tym na celu popularyzację niestandardowych, aktywnych metod nauczania realizowanych w trakcie wycieczek szkolnych.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: pub
Oceń artykuł:

(0)