Wtorek, 17 października 2017. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Oaza pod Olsztynem

2017-08-12 19:20:00 (ost. akt: 2017-08-12 10:11:00)
Gutkowo - widok z ul. Bałtyckiej

Gutkowo - widok z ul. Bałtyckiej

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Lokatorzy tej części Olsztyna mówią o swoim osiedlu: nasza mała oaza. Jednak za ten spokój płacą wysoką cenę. Korki, słabej jakości drogi i sznury samochodów. Mimo to dbają o to miejsce i nie chcą mieszkać gdzie indziej. To ich dom.

Gutkowo jest jak mała, urokliwa wioską, w której niemal na każdym kroku nowoczesność łączy się z tradycją. Mimo to kontrast istnieje, bo w starej części osiedla budynki tworzą wiejski klimat. Mieszkańcy chcieliby oczywiście zachować tę unikatowość. Trzeba jednak przyznać, że...

— Charakter Gutkowa już dawno się zmienił — uważa Ryszard Lasmanowicz, szef rady osiedla Gutkowo. — Uciekaliśmy z miejskich sypialni, żeby tu znaleźć spokój. A miasto od zawsze starało się nas w pewnym sensie dogonić. Już dawno nie mamy tutaj samych domów jednorodzinnych, które ten wiejski klimat potęgują. Są też bloki wielorodzinne. Ale tak wpisały się w charakter osiedla, że nikomu to już nie przeszkadza. Swoje miejsce znalazły bardziej na uboczu.
Mieszkańcy Gutkowa stanowią zwartą społeczność. Wspólnie dbają o to, żeby ich osiedle zachowało swój unikalny charakter.

— Nasz kościół to taka perełka — śmieje się Ryszard Lasmanowicz. — Żeby go zobaczyć, przyjeżdżają do nas wycieczki. W końcu to cenny zabytek. Mamy nawet projekt, żeby zamiast betonu, który okala kościół, położyć kostkę granitową. Chcemy nawiązać do tradycji.
W Gutkowie również młodzież ma dla siebie miejsce. Jest boisko, gdzie można się wyszaleć, jest też specjalne centrum dla młodzieży, gdzie młodzi ludzie wspólnie spędzają czas.

— Mieszkam tu 12 lat i cała ulica Kresowa jest jak jedna wielka rodzina — opowiada Ryszard Lasmanowicz. — Zdarzyła mi się kiedyś dosyć śmieszna sytuacja, gdy zapomniałem zamknąć dom na klucz. Wszystko było otwarte, ale nikt nic nie ukradł. Sąsiedzi czuwali, a to naprawdę człowieka buduje.

Pani Ilona, którą spotykamy przy przystanku na ul. Bałtyckiej, do Gutkowa przyjechała — niestety — tylko w odwiedziny do znajomych...
— Niestety, bo chciałabym tu mieszkać — śmieje się. — To spokojne i piękne osiedle. Oczywiście nie mówię o ul. Bałtyckiej, bo tu jest spory ruch, ale w głębi osiedla jest jak na wiosce. Ludzie zainwestowali tutaj swoje oszczędności i nie dziwię się, że chcieliby mieć spokój. Doskonale to rozumiem, bo często przyjeżdżam tutaj na plażę. Jest mniejszy tłok niż w Olsztynie. I to cenią sobie nie tylko goście.

— To nasza mała oaza — mówi pani Monika, mieszkanka Gutkowa. — Jesteśmy tutaj na odludziu, ale nam to pasuje. Za względny spokój płacimy jednak pewną cenę. Nie remontują nam dróg, choć teraz coś się zaczyna ruszać, mamy ciągłe korki i mnóstwo samochodów. Ale człowiek się na to godzi. Dużo tutaj zainwestowaliśmy, dbamy o to osiedle jak o własny dom. Bo tak faktycznie jest. Całe osiedle jest naszym domem. Dlatego, jak sądzę, ludzie lubią do nas przyjeżdżać. I komu przeszkadza taki charakter Gutkowa? Nie można go zostawić w spokoju?

W zasadzie to pytanie zostaje bez odpowiedzi, bo inwestycji w Gutkowie raczej nic nie zatrzyma.
— W niektórych miejscach budować nie mogą, jak np. na ul. Stokowej — mówi Ryszard Lasmanowicz. — Mieszkańcy mają tam widok na jezioro. Plażę osiedlową staramy się utrzymać w jak najlepszym stanie, bo o wszystko trzeba dbać lokalnie. Miasto nam w tym nie pomoże, ale ja to rozumiem. Olsztyn jest duży i nie ma na wszystko ludzi i pieniędzy.

W Gutkowie nie brakuje też zaniedbanych szosowych dróg, mimo że są to ulice z własnymi nazwami. Nikt ich jednak nie zaleje asfaltem, ani nie położy płyt, bo miasto proponuje mieszkańcom, aby zawiązywali społeczne komitety. Musieliby jednak pokryć aż 30 proc. kosztów inwestycji, więc o nowych drogach nie ma mowy.

— Staramy się rozbudowywać to, co się da. W planach jest np. nowa remiza strażacka — opowiada Ryszard Lasmanowicz. — Stanęłaby przy ul. Porannej. Czekamy też na nowe drogi. W końcu przebudują nam Kresową, Gościnną i Żurawią. Bardzo potrzebna inwestycja, która ułatwi nam w końcu życie.
O tym, że w charakter Gutkowa, ale też innych osiedli nie powinno się ingerować przekonuje radny Robert Szewczyk, przewodniczący Komisji Inwestycji i Rozwoju.

— Pochodzę z Gutkowa, więc temat jest mi bliższy — mówi. — Gutkowo, tak jak każdy teren zurbanizowany, powinno mieć jasny plan zagospodarowania przestrzennego. Każdy olsztynianin ma oczywiście prawo do inwestycji, ale jestem przeciwnikiem zbyt prostego podchodzenia do sprawy. Zawsze trzeba brać pod uwagę tych, którzy mieszkają na danym osiedlu od lat. Inwestują swoje oszczędności w budowę domu i plan zagospodarowania gwarantował im piękny widok z okna. Budowa np. wielorodzinnych budynków to łamanie praw ludzi, którzy mieszkają na swoich osiedlach od lat. Interes dewelopera nie zawsze pokrywa się z interesem lokatorów.

I mieszkańcy zamierzają tego interesu bronić...
Paweł Jaszczanin

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyńska to niemiecka gazeta dla Polaków #2307160 | 77.114.*.* 13 sie 2017 22:05

  Takich "oaz" jest wokół Olsztyna na pęczki. Stare ruiny się walą a wokół nowe budynki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Widok na ul. Wilgi... #2306913 | 83.9.*.* 13 sie 2017 11:54

  zapyziałe osiedle a nie żadna "oaza", ktoś chyba kiedyś dużo do kościoła chodził.... ;) Mieszkałem tam między 1971 a 1999r., aż uciekłem w faktycznie fantastyczną okolicę, bo to osiedle dramat. Często przez nie przejeżdżam i widzę ten sam syf.... tyle, że wiem, gdzie patrzeć. Ostatnio same artykuły na temat Gutkowa, rada osiedla je sponsoruje?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. W #2306859 | 5.172.*.* 13 sie 2017 10:24

   Poleć, udostępnij na FB , rozkmiń, puść dalej- ja bym to dla ciebie zrobił. https://www.youtube.com/watch? v=e8VVSA2pzKo&t=1s

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. i dobrze #2306851 | 83.6.*.* 13 sie 2017 10:13

   wybraliście takiego prezydenta i radnych z parti oszustów więc cierpcie

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Benek #2306843 | 188.182.*.* 13 sie 2017 10:03

   Gutkowo to syf. Wiocha bez ładu i składu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Gutkowianin #2306819 | 81.190.*.* 13 sie 2017 09:16

   Panie Ryszardzie L a może tak nową remizę postawić przy Pana domku jednorodzinnym a nie przy ul. Porannej ( wybrała się reprezentacja) i radzą w Gutkowie, nie licząc się z innymi ani nie słuchając głosu mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy też są mieszkańcami Gutkowa i mają równe prawa do decydowania i wpływania na rozwój swego osiedla. Niech to Pan w końcu uszanuje i zaakceptuje, zasadę równomiernego rozwoju i poszanowania potrzeb innych społeczności, bo inaczej będą się pogłębiać starożytne Rzymskie podziały na Patrycjiuszy i Plebeliuszy ( czyli my to Pany ( mieszkańcy urokliwych domków jednorodzinnych i nam należą się miejskie dotacje a pozostali to Pleps spychany na margines z którego zdaniem się nikt nie będzie się liczył !!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Iwona #2306807 | 92.55.*.* 13 sie 2017 08:52

    Popieram, bloki do bloków, zostawcie Gutkowo w spokoju. Brawo Panie Ryszardzie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. mieszkanka #2306795 | 83.9.*.* 13 sie 2017 08:11

     wszyscy madrzy bo posadki w ratuszu mają bąda zmiany po wyborach to i może w Gutkowie cos się zmieni

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. in #2306790 | 92.55.*.* 13 sie 2017 07:49

     Panie radny gdzie jest to centrum dla młodziezy bo nigdy nie widziałem ani słyszałem a chetnie bym skotrzystał,sciemniacz jak nic i boisko psss zwykły orlik a boisko koło bloku 8c zarosniete a miała tam byc oaza haha ogólnie dziura ale jest git pozdro dla gutkowiaków moich

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     1. olsztynianka #2306776 | 89.228.*.* 13 sie 2017 07:04

      Oaza to sobie może być na pustyni.A Gutkowo nie jest żadną oazą tylko dzielnicą Olsztyna i korzysta z wszystkich miejskich dogodności miasta i temu miasto powinno być podporządkowane

      Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. bik #2306766 | 88.156.*.* 13 sie 2017 03:01

      to niech dalej uciekną, teraz np do dobrego miasta :P a za 40 lat niech uciekna do elblaga :D

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. Ja #2306740 | 81.190.*.* 13 sie 2017 00:13

      Nie wiem jak teraz, ale kiedyś Gutkowo to była niezła oaza... meneli... Jeżeli coś się zmieniło, to zazdroszczę mieszkańcom, ja nie wytrzymałam i uciekłam. Na każdym kroku było dorzuć pani na winko. I oszczane i obrzygane menele. Fuj

      Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Onufry #2306715 | 78.31.*.* 12 sie 2017 22:46

       Urodziłem, się w Gutkowie i jak teraz przyjeżdżam to brakuje mi klimatu dawnej wsi. Jest oczywiście wszystko to co było chociaż brak restauracji pana Thiela, sklepu GS tzw spółdzielni gdzie sprzedawała niezapomniana pani Komuńska ,gdzie było mydło i powidło. Brakuje mi przestrzeni, gdzie nie stały domy, lasu pełnego grzybów itp. Rozmarzylem się..

       Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

       1. prawnik #2306694 | 83.9.*.* 12 sie 2017 22:07

        jaka oaza?a godzą się na biedrone i markety żeby przyjezdzali do Gutkowa wiesniaki z pobliskich wiosek

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. j. #2306661 | 83.9.*.* 12 sie 2017 21:10

         Oaza? Może by i była gdyby nie ta autostrada przez środek osiedla!

         Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. PuLPa #2306654 | 89.232.*.* 12 sie 2017 20:56

         Odpieprzcie się od Gutkowa. I zabierzcie ze sobą proboszcza. I będzie oaza.

         Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. zyta #2306640 | 46.215.*.* 12 sie 2017 20:18

          niech bronią swego terenu, mają rację wydali oszczędności na dom z ciszą i pięknym widokiem. Jesteśmy z nimi i popieramy oazy Olsztyna.

          Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. ZOMOWIEC #2306634 | 79.184.*.* 12 sie 2017 20:00

           Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. powiało kurpiami

           1. kwietnik #2306629 | 94.254.*.* 12 sie 2017 19:47

            Na Sokolej roi się od patologi. Wszystko przez bloki komunalne które tu powstały bo ziemia tania była. W OTBsach też nieciekawie. Plebsik jest jak karaluchy.

            Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. 123 #2306622 | 176.11.*.* 12 sie 2017 19:34

             Zapraszam na Bocianią i Zięby droga dziurawa jak deszcz pada to przejść ani przejechać nie można może tam zrobią tam drogi

             Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

             1. Oaza pseudobogckich bucow #2306615 | 94.254.*.* 12 sie 2017 19:22

              Wszystko w temaci

              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

             2. Typ #2306614 | 93.137.*.* 12 sie 2017 19:22

              Gutkowo, jest małą urokliwą wioską chyba tak miało być ?

              Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz