Wtorek, 17 października 2017. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Ćwiczenia wojsk w obwodzie kaliningradzkim

2014-03-03 18:30:54 (ost. akt: 2014-03-04 10:42:30)
Ćwiczenia wojsk w obwodzie kaliningradzkim

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Jno CC:BY-SA

Sto kilometrów od Olsztyna, w obwodzie kaliningradzkim w niedziele 2 marca rozpoczęły ćwiczenia Floty Bałtyckiej. Andrzej Maciejewski ekspert Instytutu Sobieskiego uspokaja — Te ćwiczenia mają znaczenie przede wszystkim psychologiczne. Napięta sytuacja na Krymie nie wpływa na ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim.

W manewrach, obserwowanych przez dowódcę floty wiceadmirała Wiktora Krawczuka, według rosyjskiej agencji ITAR-TASS bierze udział 3,5 tysiąca żołnierzy oraz 450 pojazdów wojskowych w tym czołgi T-72.

— Te ćwiczenia mają znaczenie przede wszystkim psychologiczne. Jeśli Rosjanie chcą coś osiągnąć, to nagle cały świat dowiaduje się, o czymś, czego zwykle się tak nie nagłaśnia. W obecnej sytuacji wraca jednak pytanie, czy dalsza redukcja naszej armii, ogołacanie z wojska granicy z obwodem kaliningradzkim, nie powinna być powstrzymana — zwraca uwagę Andrzej Maciejewski ekspert Instytutu Sobieskiego, przypominając jednak, że jesienią w obwodzie kaliningradzkim miały miejsca o wiele większe manewry rosyjsko-białoruskie, obserwowane przez prezydentów obu krajów.

We wtorek Władimir Putin zakończył ćwiczenia i rozkazał wojskom powrót do miejsc stałego stacjonowania.

Napięta sytuacja na Krymie nie wpływa na ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim. — Ruch odbywa się z normalnym natężeniem — mówi Justyna Szubstarska, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Ani nasi turyści ani Rosjanie nie rezygnują z wycieczek. W sobotę, 1 marca, granicę przekroczyło w obie strony blisko 22,1 tysięcy ludzi, w niedzielę 16,5 tysiąca. Dla porównania 15 i 16 lutego lutego granicę przekroczyła dokładnie taka sama liczba ludzi 38,6 tysięcy.

Jak sytuacja na Ukrainie wpływa na stosunki polsko-rosyjskie. Przeczytacie we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w formie PDF na kupgazete.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (191) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polak #1344907 | 37.24.*.* 9 mar 2014 11:38

    Polscy narodowcy to przyszli okupancy europi.Armia rosijska bedzie jeszcz potrzebna .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tylko cwiczenia doprowadza do krolestwa niebi #1342361 | 84.62.*.* 6 mar 2014 13:37

    Trzeba razem cwiczyc, zeby gotowosc bojowa zawsze byla.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. do narek #1341638 | 31.61.*.* 5 mar 2014 16:37

    A ty co za ruskimi jestes?Nie ma litosci dla ruskiego scierwa,tepic i wyniszczyc!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. narek #1341515 | 89.229.*.* 5 mar 2014 13:50

    a jak nasi ćwiczą w Orzyszu to jest o.k?(WP Waszynktońskie Pachołki? ludzie skończmy z tą nienawiścią!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. n #1340841 | 83.9.*.* 4 mar 2014 17:56

    Putin to agresor!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. klik #1340640 | 77.253.*.* 4 mar 2014 13:52

    Już mi się nie chce czytać tych wszystkich komentarzy i wypowiedzi, że polskie wojsko jest w stanie rozgromić rosyjską armię. A na Unie i NATO nie mamy co liczyć. Zachód wypnie się na nas tak jak przed II Wojną Światową. Wtedy Stany też gwarantowały Polsce bezpieczeństwo. Ta gwarancja później czkawką nam się odbiła.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  7. Warmiak #1340568 | 89.228.*.* 4 mar 2014 12:27

    Rozpoczęły się ćwiczenia Floty Bałtyckiej w obwodzie kalingradzkim, aby w czasie zareagować w razie zburzenia pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie i Szubienic w Olszynie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  8. ot #1340567 | 89.228.*.* 4 mar 2014 12:26

    Jak na razie Putinowi udało się powalić na kolana swoją moskiewską giełdę i własną walutę. To pierwsze sukcesy Putina. Z giełdy w Moskwy w ciągu dnia wyparowało tyle kasy ile Putin wydał na całe igrzyska. W kantorach ruskie zabijają się żeby kupić dolary i sprzedać ruble mądrze przewidując chyba że mogą nie być nic warte niedługo :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  9. do Krzysiek #1340564 | 89.228.*.* 4 mar 2014 12:23

    To prawda że z siłami NATO, a nawet samej ameryki ruskie nie mają najmniejszych szans. Problem, że ludzie nie chcą wojny i szarpać się z ruskimi oszołomami. Dla nich może to bez różnicy bo mają taką biedę że wszystko im jedno czy pokój czy wojna, albo tacy głupi że nie mają świadomości czym się mogą skończyć wygłupy ich wodza. Chyba zapomnieli już jak im trupy wojaków zjeżdżały wojny w Czeczeni. Ale większość ludzi na zachodzie i w Polsce ma pojęcie i nie chce doprowadzać do konfliktu który z pewnością zakończyłby się klęską Putina tylko że jemu wszystko jedno jak widać, ale wszyscy inni też by na tym mocno stracili.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  10. Krzysiek #1340557 | 31.61.*.* 4 mar 2014 12:13

    Ludzie przejrzyjcie w koncu na oczy.Jak polaczymy sily NATO i UE to ruskie nie maja z nami szans.A kazdy sie obawia tych ruskich patalachow. ZNISZCZYC ROSJE!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  11. Radek #1340546 | 83.13.*.* 4 mar 2014 12:01

    kto chce zatrzymać redukcję armii niech się puknie w czoło (najlepiej dwa razy). nawet jak zainwestujemy w wojsko cała kasę to i tak z nikim nie wygramy. Jaką mamy szansę z Rosją Chinami czy Stanami? Po co ładować kasę w coś co i tak nie da efektu?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  12. ddo #1340542 | 89.228.*.* 4 mar 2014 11:58

    Putin pokazał swoje prawdziwe oblicze nieobliczalne i groźne, teraz już trudno mu się będzie ponownie ukryć za mozolnie kreowaną maską jaką lansował od lat na arenie międzynarodowej. I tu żadna ruska propaganda nawet ta mozolna na forach wszelakich w wykonaniu ruskich brygad propagandowych niewiele pomoże. Widać kto jest największym zagrożeniem dla świata. Przy nim Binladeny i wszyscy podobni to mały pikuś. Nawet jego najwierniejsze partnery niemieckie jak Marekel publicznie zauważyła że chyba coś mu tam pod kopułką nie zwiera. Takie oświadczenie publiczne w ustach tak poważnego polityka i to największego partnera Niemiec robi wrażenie. Niewątpliwie wie co mówi skoro zdecydowała się na taką publiczną wypowiedź. Widać więc, że irracjonalne działania Putina są realnym zagrożeniem dla wszystkich. W swym obłędzie może wywołać konflikt na skalę światową. W końcu należy przypomnieć że Hitler też zaczynał od "obrony swoich obywateli" niemieckich w Czechach. Co było potem wszyscy wiemy. Putin zaczyna kroczyć dalej przy pełnym poklasku swoich własnych propagandzistów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  13. Putin przegrał #1340538 | 193.46.*.* 4 mar 2014 11:57

    tą rozgrywke przedewszystkim gospodarczo, odbije mu sie czkawka on grozi USA sankcjami gospodarczymi błahahahahahahah

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  14. Adam #1340535 | 83.24.*.* 4 mar 2014 11:54

    Putin ma klasę. Dokopał leżącemu. Prawdziwy Men-Gieroi. Puka pewnie podając przedtem Pavulon.... Czy Polska powinna mieć atom?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  15. do bzzz #1340532 | 193.46.*.* 4 mar 2014 11:51

    Nie masz najmniejszego pojęcia o wojskowości...więc nie pier...ol rozyjska armia 800 tyś 18 tyś specnazu i desantu, piechoty morskiej itd resztaa niedozywiona piechota z poboru w onucach na przestarzałym sprzęcie, Polska 100 tys około 90 proc zawodowej armi o wiele bardziej nowoczesnej mobilnej i zorganizowanej,nie masz pojęcia jak wyglada wojowanie jaka potega z Rosji pokazała Gruzja więc zamilcz kasapie ruski

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. specnaz #1340524 | 5.60.*.* 4 mar 2014 11:38

      zaraz zabieram dwa sloiki z tuszonko, 2 chleby i 2 ltr samogonu i jade na granice- przekrocze ją szybko, potem zaczaję sie w lesie i z tego samogonu zrobie molotowa( no tylko z ćwiartki

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. bzz #1340514 | 89.228.*.* 4 mar 2014 11:27

      Szczerze to nie przesadzałbym z tą potęga militarną. Oczywiście na nas i Ukrainę w zupełności wystarczy i raczej najmniejszych szans byśmy nie mieli z tą malutką czysto symboliczną armią. W dzisiejszej postaci to bardziej taka jedna wielka kompania reprezentacyjna niż realna siła która mogłaby odeprzeć JAKIEKOLWIEK zagrożenie. No chyba że ze strony Litwy czy Estoni. Takie są nasze możliwości na dzień dzisiejszy. Nie wiadomo na ile się ta ruska armia zmieniła od czasów Gruzji , ale tam zaskoczyła swoją nieudolnością i słabością nawet swoich własnych wodzów z Putinem na czele. Byli zszokowani i przerażeni jak żałośnie poczynali sobie w Gruzji. Oczywiście Gruzja nie była żadnym przeciwnikiem, ale obnażyła wszelkie słabości ruskiej mitycznej "potęgi" na tyle że wściekły Putin chciał tam dymisjonować kogo popadnie. Na ile poprawili to przez te lata trudno powiedzieć. Zwykle najsłabszym ogniwem ruskich jednostek bywało wtedy szkolenie i demoralizacja która sprawiła że sprawiali wrażenie raczej stada szwejów na występach na wioskowej potupai a nie profesjonalnej armii. Może akurat trafiły się takie jednostki, na takim etapie organizacyjnym jak bronili się ich dowódcy , ale raczej wątpliwe część byli to weterani z czeczeni więc trudno podejrzewać aby mogli osiągnąć lepszy poziom wyszkolenia i doświadczenia bojowego. Tak czy siak w Gruzji nie zrobili wrażenia na światowych ekspertach , a trzeba wspomnieć że przypominało to starcie 20 napakowanych mięśniaków o wadze 120 kg z karzełkiem o masie 20kg który tak zaskoczył sprawnością, że sami byli w szoku. Nie ma co się jednak łudzić z NATO czy nawet samą Ameryką nie miałaby się ta ruska potęga co mierzyć.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. J-23 #1340480 | 89.228.*.* 4 mar 2014 10:58

        Manewry już zakończone.Jak nasi ćwiczą w Orzyszu to też niedaleko od Rosji!

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. Lxx #1340465 | 89.228.*.* 4 mar 2014 10:47

        Te komentarze jak zwykle są beznadziejne. Gdybyście mogli pozabijalibyście się sami. Nie trzeba Wam wroga zewnętrznego- Rosji. Czy którykolwiek z komentujących zrozumiał i ma pojęcie o liczbach podanych w artykule. "3,5 tysiąca żołnierzy oraz 450 pojazdów wojskowych w tym czołgi T-72." Należałoby się zastanowić, czy to jest jakaś siła, z którą trzeba się liczyć. Moim zdaniem chyba tak. Mimo, że sam sprzęt jest lekko mówiąc nadszarpnięty zębem czasu ale jego ilość jest znacząca dla Polski. Historia pokazuje, że musimy zawsze liczyć na siebie bo Zachód nas sprzeda, jak poprzednio i nie mrugnie nikomu powieka.

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. hej #1340464 | 178.235.*.* 4 mar 2014 10:45

        a co myślicie o tym - teoretyzujemy: jakbyśmy byli państwem neutralnym bez armii, to w przypadku 3 wojny światowej atom chyba nas by ominął, bo i po co marnować kilka głowic na jakąś małą prowincję Polskę. Fruwało by to nad naszymi głowami, może kilka by spadło, przy czym generalnie, relatywnie byśmy wyszli cało w porównaniu ze światem. Wiem że parę osób się ze mną nie zgodzi, pisząc że musimy mieć silną dużą armię, ale to już w przypadku konfliktu nas klasyfikuję do uderzenia atomowo-prewencyjnego. - Więc powinniśmy mieć atom. To też jak z dużą nowoczesną armią, na naszej tej ziemi nie urośnie nic przez najbliższe 1000 lat, pierwsze uderzenie będzie w najbliższe kraje NATO. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że nowoczesna armia kosztuje. Utrzymanie, np. 300 tyś. żołnierzy - czy nas na to stać ? gdy mamy problemy, z ogromnym deficytem już teraz. Czy jesteście podobnego zdania ? Przecież chodzi tu o przetrwanie jak Czechosłowacja w 1938, nie starli ich na pył.

        ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        1. gniewol #1340462 | 88.156.*.* 4 mar 2014 10:42

          Zachód odwrócił się dziś od Ukrainy,jutro odwróci się od nas.

          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. kuba #1340398 | 89.228.*.* 4 mar 2014 09:19

          Największą tragedia Polski jest to,że łatwo można ją rozwalić od wewnątrz.Wprowadzając prowokatorów,szpionów i wszelkiej maści podłych sprzedawczyków kupionych za fałszywe srebrniki.Bo jesteśmy narodem łatwowiernym i na dodatek nadpobudliwym.Bierzmy przykład z Czechów,Angoli,Francuzów.Oni nigdy nie działają pod wpływem emocji tak jak to robią Polacy.

          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. do ??? #1340394 | 193.46.*.* 4 mar 2014 09:15

          poczytaj najpierw jaka mamy armie a potem nażekaj, tchórzu, róznica jest taka że Ty jestes polaczkiem a ja Polakiem, co maja wizy do USA do jakości polskiej armii

          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. ??? #1340390 | 213.133.*.* 4 mar 2014 09:13

            Polska jaka ma armie ??? Polska do imitacja panstwa-niestety.Od 1989 roku polska jest dostarczycielem taniej sily roboczej i quazi-kolonia ktora mozna okrazdac bez opamietania.Co z wizami do usa ??? :)

            Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. spokojnie #1340378 | 193.46.*.* 4 mar 2014 08:58

            jemu chodzi o to żeby nas wystraszyć nie jest w stanie zdobyć ukrainy z tym jego burdlem i armia z poboru by sie wykrwawił, połowa by sie pogóbiła ma 150 tyś zpecnazu a reszta w onucach niech pokarze tych co podd granicami ma w onucach kacapołów na starych czołgach, jescze sie gospodarczo wykończył by na wojnie z ukraina a co dopiero z Polska która ma armie zawodowa która od kilku ładnych lat sie uczy i wie jak działać troche wiary w siebie tchórze, NIE BAĆ się bo mamy czym prz....ać jak coś

            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          3. waga125 #1340372 | 88.156.*.* 4 mar 2014 08:47

            Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród Polski gotów do wielkiego heroicznego wysiłku , uzdolniony , waleczny , ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów . Wspaniały w buncie i nieszczęściu , haniebny i bezwstydny w triumfie , najdzielniejszy pośród dzielnych , prowadzony przez najpodlejszych z podłych . Autor Winston Churchill.

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          4. wars #1340358 | 193.111.*.* 4 mar 2014 08:31

            Ćwiczenia już się zakończyły.

            ! - + odpowiedz na ten komentarz

          5. do woland #1340351 | 79.191.*.* 4 mar 2014 08:21

            Ze janukowycz poprosił Rosjan a ile polska miała i ma takich gnoi co sprzedali i sprzedają nas i nasz majątek.nie mamy szczęścia do władzy od 1 rozbioru a taraz jest kumulacja głupoty,chciwości

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          6. woland #1340304 | 195.20.*.* 4 mar 2014 07:41

            Co za bydlę z tego janukowycza. Zwracać się do Sowietów, żeby najechali własny kraj...Powinien wisieć już na Majdanie, swołocz.

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          7. Sikorski chyba traci #1340300 | 88.156.*.* 4 mar 2014 07:38

            kontakt z rzeczywistością strasząc Rosjan. Z czym do ludzi? Pierwszy zwieje do Anglii jak coś zacznie się dziać.

            Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          8. my nawet #1340286 | 83.9.*.* 4 mar 2014 07:24

            Dobrego smaru do czołgów nie mamy.wszysto układane przetargami .putin pierdnie a u nas stan wyjatkowy

            Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          9. A #1340284 | 130.180.*.* 4 mar 2014 07:22

            Zadne granice nie sa wieczne na swiecie.Tak samo religie,gdzie sa dawne religie Egipskie i wiele innich religi.

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          10. Ton #1340281 | 145.237.*.* 4 mar 2014 07:18

            A nasza armia co? Zniszczona przez SLD, PiS i PO. Wszystko co mamy najlepsze jest na hamerykańskich misjach. Ruscy jak się rozpędzą, to zatrzymają się na Odrze. Historia nic nie nauczyła Naszych debilnych wybrańców. Nic a nic.

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. zenek #1340266 | 89.228.*.* 4 mar 2014 06:14

              trzeba będzie uciekać na zachód...nic mnie tu nie trzyma..praca za 1500? w dupie to mam

              Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

              1. bezbronny działkowiec #1340249 | 89.228.*.* 4 mar 2014 01:44

                Wszystkim, którzy mają jakiś kawałek ziemi, działeczkę, ogródek, proponuję w tym roku zamiast kwiatków posadzić więcej warzyw. Nawet jak nie będzie kryzysu to i tak się zje swojskie, zdrowe warzywka, jeśli ktoś będzie mieć nadmiar niech się podzieli z innymi. Pozdrawiam.

                Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                1. Powodzenia #1340245 | 88.156.*.* 4 mar 2014 01:11

                  To nie rząd jest winny, ale obywatele.

                  ! - + odpowiedz na ten komentarz

                2. gimbus #1340239 | 77.242.*.* 4 mar 2014 00:45

                  A ja głupi, urodzony już w "wolnej" Polsce, myślałem sobie zawsze, po co to wojsko, po co ta obowiązkowa służba wojskowa, po co ta kasa na armię, przecież żyjemy w czasach wiecznego pokoju, nigdy już wojna nas nie dotknie. A tu takie cuda się dzieją i zachód palcem nie kiwnie. To tylko pokazuje, że jak się nie ma silnej armii i silnego państwa to jest się nikim i na nikogo nie można liczyć. Budowa silnej (pod względem gospodarczym i militarnym) oraz jednolitej (pod względem społecznym) Polski to sprawa priorytetowa. A tym czasem w Polsce lewacka gadka o równości, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, gender, tfu gejach, krzyżach w sejmie itp... uważanie

                  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                3. DONPEDRO #1340184 | 89.228.*.* 3 mar 2014 22:50

                  Putin odbudowuje ZSRR !!!!! Polska była jedną z republik ..... Unia Europejska i NATO trzęsą portkami ..... Mamy powtórkę z 1938 r, z Monachium. Wiemy jak się to wszystko skończyło. Austra, Czechosłowacja, Sudety, Polska .......

                  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                4. :) #1340179 | 88.156.*.* 3 mar 2014 22:47

                  Nasz tępy rząd wypowiada się za wszystkich obywateli. Obgaduje Rosję, a ja się nie zgadzam z ich poglądami. Dlaczego wypowiadają się za nas wszystkich? Jak przez nich Polska jak zwykle skończy najgorzej to dopiero nasi przodkowie, którzy walczyli za ten kraj się w grobach poprzewracają. Ja jakby co uciekam z tego kraju, nie jestem patriotką, bo gdybym miała wybór nie urodziłabym się w tym miejscu.

                  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

                  1. Yeti #1340170 | 88.156.*.* 3 mar 2014 22:25

                    Kochajmy Rosjan, to dobry naród, oprócz kilku zakapiorów :)

                    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                    1. do wszystkich #1340166 | 83.28.*.* 3 mar 2014 22:21

                      Ruscy zajęli Krym i to im wystarczy nie będzie żadnej wojny. To co się dzieje teraz m.in. w Obwodzie Kaliningradzkim to gra psychologiczna- ostrzeżenie polaków aby nie próbowali się przyłączyć do Ukrainy gdyby ta nagle wypowiedziała wojnę Rosji. p.s. nie zapominajcie o Białorusi...która w razie czego wspomoże działania kogo? nie trudno zgadnąć.

                      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    2. DONPEDRO #1340163 | 89.228.*.* 3 mar 2014 22:21

                      Słyszałem że ci co uczyli się rosyjskiego dostaną ultimatum - szansę na zmianę obywatelstwa na rosyjskie .....

                      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                      1. SARMATA #1340153 | 81.190.*.* 3 mar 2014 22:03

                        LOLKO A TÓWJ IP MÓWI, ZE TROLUJESZ ZE STANÓW - CZY PO PROSTU ZDALNIE RUSKIE PISZĄ Z AMBASADY??

                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      2. DONPEDRO #1340147 | 89.228.*.* 3 mar 2014 21:57

                        zaraz pobór do wojska się zacznie .....

                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      3. loko #1340146 | 31.11.*.* 3 mar 2014 21:56

                        Od wczorajszego popołudnia garnizon w Braniewie (7 km od granicy z Rosją tj. Obwodem Kaliningradzkim) jest postawiony w stan pogotowia, Podobnie jak inne przygraniczne garnizony wzdłuż granicy z OK. Wstrzymano wszystkie przepustki, a nieobecnych ściąga się do jednostki. W Braniewie stacjonuje 9. Brygada Kawalerii Pancernej - główne uzbrojenie brygady stanowią: czołgi T-72M1 oraz inne takie tam BWP i artyleria.

                        Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                        1. DONPEDRO #1340145 | 89.228.*.* 3 mar 2014 21:56

                          A Kaczyński tak wymachiwał szabelką .....a teraz co? Może o smoleńsku pogadamy albo o katyniu?

                          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        2. JOJO #1340131 | 164.127.*.* 3 mar 2014 21:43

                          A my w nich pierdniemy jedną setką GROMowców.........OOOO LOSIE!!!!

                          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        3. kris #1340130 | 31.174.*.* 3 mar 2014 21:42

                          Ludzie o czym wy pieprzycie tryzuby są sami sobie winni ,niech przeproszą za 100 tys.zamordowanych Polaków ,a nie wyciągają łapy o pomoc.

                          Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        4. . #1340126 | 87.57.*.* 3 mar 2014 21:39

                          U Baltow tez jest mniejszosc tych dzikusow i to calkiem spora. Pozyjemy zobaczymy co dalej

                          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        5. SARMATA #1340121 | 81.190.*.* 3 mar 2014 21:36

                          PO CO STRASZĄ LUDZI TAKIM GÓWNEM BEZ SENSU - ROSJA GRA DALEJ SWOJĄ GIERKĘ - I TO TYLE.

                          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                          1. mark #1340114 | 83.9.*.* 3 mar 2014 21:27

                            Lech Kaczynski przewidział poczynania tego mordercy putina .. powinni wprowadzic z powrotem wizy dal tej bandy morderców ,gdyz znającc putina będą prowokacje wobec Polski tak jak na Ukrainie.

                            Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                            1. DONPEDRO #1340104 | 89.228.*.* 3 mar 2014 21:21

                              Dobra cena paliwa dziś jest w Rosji - rubel w dół :-) Niech żyje Władimir Władimirowicz Putin Wielki :-)

                              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                              1. ona #1340103 | 95.48.*.* 3 mar 2014 21:20

                                To teraz jestem pewna tego ze Katastr. w Smolensku to robota Putina widac do czego jest zdolny ten Hitler

                                Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                                1. No to wojna .. #1340098 | 46.205.*.* 3 mar 2014 21:18

                                  pora jak kiedyś , pamiętam w latach 60 tych , kupować worki soli , zapasy kartofli , makaronu i wódki ........ , bo Niemcy już się szykują na nas

                                  ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                2. olo #1340095 | 95.48.*.* 3 mar 2014 21:17

                                  O godzinie 15 lecial mysliwiec nad Srokowem i Wegorzewem

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                  1. taboret #1340078 | 46.186.*.* 3 mar 2014 20:57

                                    koło 13-14 leciał myślewiec dośc szybko w strone obwodu pewnie popatrzeć

                                    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                    1. jfk #1340061 | 31.0.*.* 3 mar 2014 20:50

                                      faktem jest że Rosjanie powąchali już cywilizacji, wyjazdy po świecie konta w najwiekszyc bankach. Cały zywilizowany świat zamknąłby im granice i konta to i tam ludzie zrobiliby Putinowi Majdan, najorsze jest to że minęły pokolenia i coraz mniej jest świadków II wojny światowej a ci co jeszcze żyją nie mają przebicia by opowiedzieć dycydentom czym była wojna że to nie tylko tasma filmowa i zdjęcia tylko wielkie tragedie milionów istnień a konfilt o skrawek ziemi jest nie wart tego. Rosja może odciąć gaz, bez którego kiedyś cywilizacja bedzie musiała żyć

                                      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                    2. Głęboko zaniepokojony #1340054 | 81.190.*.* 3 mar 2014 20:47

                                      Przerażające jest to że, obsługę karabinu znam z gier. Nawet nie wiem ile karabin waży, jak się ładuje i prawidłowo celuje. Nie wiem nic. Ruskie rozjechaliby nas jak mięso armatnie. Kto za taki stan odpowiada? Nie pozostaje nic tylko wcisnąć Pause i iść siusiu.

                                      Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

                                      1. st.kapral #1340049 | 88.156.*.* 3 mar 2014 20:43

                                        Zamknąć granicę z obwodem kaliningradzkim.Lidl,Biedronka szukać zbytu w Polsce/ Kacapy odrabiać lekcje z historii...

                                        ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                      2. mega #1340041 | 81.190.*.* 3 mar 2014 20:39

                                        Ruskie przykryliby nas czapkami.

                                        Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                                        1. jfk #1340040 | 31.0.*.* 3 mar 2014 20:38

                                          śmiałem się przez lata z Kaczyńskich ale tak naprawdę tacy jak oni to jak ten Putin wielki patriota który swego kraju nie rozprzeda i zrobi wszystko żeby było jak najsilniejszym państwem, Tusk za zlikwidowanie służby zasadniczej zamiast ją zreformować i za likwidację wielu jednostek na połnocy Polski (granica z nieobliczalną Rosją) powinien iśc pod sąd on jest jak ten Janukowycz marionetką