Via Masuria to ważny pomysł

2020-11-12 11:20:43(ost. akt: 2020-11-12 11:30:31)

Autor zdjęcia: Fot. Starostwo Powiatowe w Piszu

Ta część Mazur potrzebuje nowych możliwości i narzędzi dla dalszego rozwoju — twierdzi Andrzej Nowicki. Ze starostą piskim rozmawiamy o współpracy, wspólnych działaniach oraz planach związanych z przyszłością miast i gmin z obszaru "Południowych Mazur".
— Panie starosto, ostatnio coraz więcej mówi się o inicjatywie „Południowe Mazury”. Czy może pan wyjaśnić czytelnikom, o co właściwie chodzi?
— Inicjatywa ma na celu współpracę 4 powiatów: piskiego, szczycieńskiego, działdowskiego i nidzickiego dla realizacji wspólnych celów. Mając na uwadze podobne uwarunkowania przyrodnicze i gospodarcze oraz fakt, że ta część Mazur potrzebuje nowych możliwości i narzędzi dla dalszego rozwoju, wspólnie ze starostami pozostałych powiatów podjęliśmy działania, by zapobiegać dalszej marginalizacji tego obszaru. Niestety, uważamy, że nasz obszar w dalszym ciągu traktowany jest marginalnie. To, co można zauważyć to fakt, że duże ośrodki aglomeracyjne w naszym województwie, które w poprzednich perspektywach finansowych wypracowały narzędzia do szerokich działań, dziś zbierają największe korzyści, sukcesywnie rozwijając się społecznie i gospodarczo. Stąd też pojawiła się inicjatywa, której głównym celem jest utworzenie w naszym województwie obszaru funkcjonalnego „Południowe Mazury”, co pozwoli nam, na równi z pozostałymi obszarami funkcjonalnymi, sięgać po nowe możliwości rozwoju.

— O jakich możliwościach pan mówi?
— Chodzi o fakt, że tworząc, wyodrębniony przestrzennie i funkcjonalnie obszar, który zostanie ujęty w wojewódzkiej strategii i programie operacyjnym, uzyskamy dodatkowe środki europejskie na rozwój społeczno-gospodarczy gmin i miast południowych Mazur.

— To znaczy, że są już jakieś pomysły na konkretne działania?
— Tak, naszym kluczowym działaniem jest doprowadzenie do jak najlepszego skomunikowania regionu południowych Mazur z Mazowszem. W kontekście poprawy spójności komunikacyjnej i wyeliminowania deficytów na drogach ekspresowych województwa powstała koncepcja utworzenia korytarza transportowego „Via Masuria”, łączącego drogę krajową S7 z trasą Via Baltica, w powiązaniu z obsługą lotniska regionalnego w Szymanach czy połączenia kolejowego Wielbark-Ostrołęka. Większość planowanej trasy wiodłaby drogami krajowymi, a jedynie realizacja części odcinka od Nidzicy do Wielbarka wymagałaby wsparcia finansowego ze strony samorządu naszego województwa. Planowany korytarz wcale nie stanowiłby konkurencji dla drogi ekspresowej S16, jak to wiele osób próbuje nam zarzucać. Dla nas jest to przede wszystkim szansa na lepsze skomunikowanie naszego regionu od południa Mazur, tym bardziej, że byłoby to również świetne rozwiązanie z perspektywy uruchomionego lotniska w Szymanach. Wiadomo, że dobre skomunikowanie regionu z pozostałymi częściami kraju jest sprawą kluczową dla rozwoju gospodarczego, a powstanie tego ciągu dałoby z pewnością temu nowy początek. Ten pomysł jest jednym z najważniejszych i liczymy, że uda nam się przekonać do niego również władze wojewódzkie.

— To znaczy, że, poza wspomnianym nowym korytarzem drogowym, są także inne pomysły?
— Tak, utworzenie korytarza transportowego „Via Masuria” to tylko jeden ze wspólnych pomysłów, który chcemy realizować, a który zainicjował nas do wspólnych działań. Utworzenie obszaru funkcjonalnego „Południowe Mazury” to oczywiście kompleksowa inicjatywa, którą wsparły również wszystkie samorządy gminne czterech powiatów. Każdy ze starostów, również ja, prowadziliśmy rozmowy na poziomie naszych powiatów z burmistrzami poszczególnych gmin, którzy poparli złożony przez nas, a więc starostów tych czterech powiatów, wniosek do zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, dotyczący uwzględnienia obszaru funkcjonalnego „Południowe Mazury”, jako odrębnego obszaru strategicznej interwencji. Ujęcie obszaru w nowej perspektywie finansowej programu operacyjnego ułatwi nam sięganie po dofinansowanie na realizację wspólnych potrzeb, tak jak jest to w przypadku pozostałych obszarów funkcjonalnych. I to zarówno na inwestycje i działania w sferze społecznej jak i gospodarczej. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia diagnozy potrzeb dla wszystkich czterech powiatów skupionych wokół inicjatywy „Południowych Mazur”. W pierwszej kolejności zebraliśmy pomysły wszystkich samorządów powiatowych i gminnych, kolejnym etapem był anonimowy sondaż do mieszkańców całego obszaru, który posłużył do zidentyfikowania problemów i opracowania kierunków rozwoju dla obszaru południowych Mazur, w tym powiatu piskiego. W chwili obecnej wybrana w drodze wspólnego zamówienia publicznego firma zewnętrzna, na podstawie wszystkich danych opracowuje wspólny dokument strategiczny uwzględniający wszystkie zgłoszone problemy i inicjatywy. Na przełomie kilku miesięcy projekt strategii powinien być gotowy, wtedy oczywiście zostanie upubliczniony.

— W takim razie pozostaje mi tylko życzyć.. no właśnie, czego?
— Oczywiście sukcesu... Sukcesem będzie fakt, że nowo utworzony obszar funkcjonalny docelowo uwzględniony zostanie przez władze wojewódzkie i w przyszłości na stałe wpisze się zarówno w strategię rozwoju województwa jak i uwzględniony będzie w podziale środków dedykowanych nowej perspektywie finansowej.
mp