Odsłonięty bruk na ul. Mickiewicza... do zasłonięcia?

2020-09-05 14:10:23(ost. akt: 2021-06-08 18:43:13)
Ul. Mickiewicza z odsłoniętym brukiem

Ul. Mickiewicza z odsłoniętym brukiem

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Od lat w Olsztynie narzeka się na nawierzchnię ulicy Mickiewicza. Nie brakowało próśb kierowców i rowerzystów, żeby odsłonić tam po prostu bruk. Gdy drogowcy w końcu to zrobili... mieszkańcy proszą o powrót asfaltu. Co na to drogowcy?
Dziurawy asfalt od lat jest zmorą tej ulicy. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu ciągle go łatał, więc pojawił się pomysł odsłonięcia bruku. Teraz jednak mieszkańcy apelują o powrót asfaltu, bo ich komfort życia znacznie się pogorszył. Jak mówią — przez hałas. Jest nadzieja, bo ZDZiT od początku podkreślał, że to, czy bruk zostanie odsłonięty na stałe, będzie zależało między innymi od tego, co się kryje pod warstwą bitumiczną. Na gołe oko w wielu miejscach bruk jest po prostu do wymiany. Może być to efekt regularnego naruszania go przez roboty drogowe i łatanie ubytków bez należytej dbałości.

Trudniejszy w utrzymaniu


O sprawie napisał też olsztyński radny Mirosław Arczak. Zwraca uwagę, że z punktu widzenia rowerzysty ulica z nawierzchnią brukową ma wiele niepożądanych w obecnych czasach cech. „Powoduje znacznie większy hałas przejeżdżających pojazdów, jest niewygodna dla rowerzystów, a w pewnych warunkach atmosferycznych nawet niebezpieczna, bo śliska. Jest niewygodna dla pieszych, zwłaszcza seniorów i osób z niepełnosprawnościami (a przecież w Śródmieściu powinni móc przechodzić w dowolnym miejscu) i jest trudniejsza w zimowym utrzymaniu” — czytamy na profilu radnego na Facebooku.

Arczak przypomniał też, że z perspektywy ruchu rowerowego ul. Mickiewicza jest „jednym z gorszych wyborów na takie drogowe rewolucje, ponieważ ma to być ulica wprowadzająca rowerzystów do Śródmieścia z trasy Kołodrom, która zgodnie z dokumentacją z 2016 r. ma się kończyć na ul. Głowackiego (przy Olsztyńskim Teatrze Lalek), dokładnie naprzeciwko ul. Mickiewicza”.

Według informacji radnego wiceprezydent miasta Ryszard Kuć będzie rekomendował powrót asfaltu. Zwrócił też uwagę na bruk przy ul. 11 listopada, który ma 5 lat, a już był raz remontowany.

Bo jest za głośno


O kwestię ulicy Mickiewicza zapytaliśmy Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu.
— Przed rozpoczęciem prac na ul. Mickiewicza otrzymywaliśmy wiele sygnałów w postaci maili i telefonów od mieszkańców zwracających uwagę na wymagający interwencji stan tamtejszej nawierzchni. Podkreślali, że łatanie kolejnych ubytków w nawierzchni asfaltowej nie tylko nie spełnia swojej roli, ale wręcz potęguje nierówności. ZDZiT wyjaśniał, że to dorywcze rozwiązanie, ponieważ pod warstwą asfaltu znajduje się kostka rzędowa kamienna i uzupełnianie ubytków nie jest trwałym rozwiązaniem — wyjaśnia Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — W związku z tym wytypowany został krótki, 150-metrowy próbny odcinek ul. Mickiewicza, by odsłonić i zobaczyć, w jakim stanie jest bruk oraz ile kostki ewentualnie brakuje. W trakcie prac okazało się, że bruk na przeważającej części ul. Mickiewicza jest w stanie dobrym, choć braki były dość istotne i konieczne było ich uzupełnienie przy użyciu materiału pozyskanego z innych rejonów miasta. Po jego uzupełnieniu udało się jednak otrzymać jednolitą nawierzchnię — dodaje. — Zbiegło się to w czasie z niezadowoleniem przedstawicieli kilku wspólnot mieszkaniowych, którzy swoje uwagi mieli okazję wyrazić m.in. podczas spotkania z udziałem pierwszego zastępcy prezydenta Olsztyna. Wszystkie te czynniki i spostrzeżenia obecnie analizujemy — zapewnia.

Wiemy, że uwagi mieszkańców dotyczyły m.in. nadmiernej prędkości osiąganej przez pojazdy na próbnym odcinku i generowania przez nie hałasu.
— Należy jednak wziąć pod uwagę, że w wakacje panowały wysokie temperatury, a okna w mieszkaniach były przeważnie otwarte. Wpływ na to miał także mniejszy ruch pojazdów na ulicy, który mógł sprzyjać nadmiernemu rozpędzaniu się pojazdów — uważa Michał Koronowski. — Obecnie, po rozpoczęciu roku szkolnego, a co za tym idzie zwiększeniu natężenia ruchu oraz biorąc pod uwagę zmienną pogodę, można zaobserwować, że kierowcy jeżdżą wolniej i ostrożniej, a tym samym generują zdecydowanie mniejszy hałas. Niemniej chcę uspokoić i podkreślić, że od początku w tym projekcie byliśmy gotowi na zrealizowanie dwóch wariantów — zdradza.

Pierwszy zakłada odsłonięcie bruku na pierwszym pasie, a w przypadku uzyskania wszystkich pozytywnych przesłanek, na odkrycie drugiego pasa jezdni.
— Jednocześnie od początku braliśmy pod uwagę drugi wariant. Gdyby okazało się, że ubytki w bruku są zbyt duże lub jego stan byłby daleki od oczekiwanego — zakładający jego ponowne przykrycie nawierzchnią bitumiczną. Oba warianty są wciąż możliwe do zrealizowanie w bieżącym roku — zapewnia Koronowski. — Warto w tym miejscu dodać, że prace polegające na odsłonięciu bruku, a tym samym przywróceniu ul. Mickiewicza pierwotnego charakteru spotkały się z pozytywną reakcją wielu olsztynian. Jednocześnie wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że pozostawienie asfaltu w dotychczasowym stanie, oznaczałoby dalszą konieczność jego łatania.

Skromne plany remontowe


Zapytaliśmy również o plany remontowe dotyczące olsztyńskich ulic na najbliższe miesiące i przyszły rok. Zwłaszcza te na Zatorzu, np. ulicę Sybiraków, która jest w coraz gorszym stanie.
— W tym roku na pewno zostanie przeprowadzony remont nawierzchni al. Wojska Polskiego, a dokładniej jej leśnego fragmentu. Jeśli uda się zaoszczędzić środki, będą rozważane także inne remonty. Na bieżąco prowadzone są naprawy nawierzchni ulic w miejscach zagrażających bezpieczeństwu uczestników ruchu, a także interwencyjnie w miarę możliwości finansowych. Jeśli chodzi o plany na przyszły rok, to jest za wcześnie, żeby o tym mówić — podkreśla rzecznik ZDZiT.

I dodaje: — Wszystko jest uzależnione od budżetu i środków, jakie zostaną przeznaczone na ten cel w 2021 rok. Odnośnie remontu al. Sybiraków przypominam, że to zadanie uwzględnia projekt pod nazwą „Przebudowa al. Sybiraków w Olsztynie wraz ze skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego”.
Projekt inwestycji jest gotowy. Obecnie są analizowane różne warianty pozyskania środków na sfinansowanie tego zadania.

PJ



Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :D #2968855 | 80.52.*.* 7 wrz 2020 12:42

    Ha, pisałem pod poprzednim artykułem na ten temat, że ci mieszkańcy, którzy tak bardzo chcieli powrotu bruku bardzo szybko zmienią zdanie pod wpływem hałasu :) Komedianci :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jan #2968771 | 198.21.*.* 7 wrz 2020 09:40

    Bruk w śródmieściu to bardzo dobre rozwiązanie, spowolnienie ruchu, podłoże wchłaniające wodę opadową, okolica wizualnie bardzo wiele zyska

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. Rasiak #2968702 | 77.255.*.* 6 wrz 2020 23:19

    Czy dla kogoś jest zaskoczeniem, że kostka to jest głośna, nierówna, śliska i niebezpieczna? Przecież 50 lat temu z jakichś powodów pokryto ją asfaltem. Asfalt na kostkę, to nie mogło być trwałe rozwiązanie. Teraz jednak są technologie, żeby trzymało się to dobrze. Ale wiadomo, że najtaniej skuć asfalt i już nie układać i świrować na modę retro.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. wyd #2968640 | 88.156.*.* 6 wrz 2020 18:16

    A kiedy będą naprawione chodniki, które są w fatalnym czy nawet katastrofalnym stanie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  5. ??? #2968632 | 176.221.*.* 6 wrz 2020 18:03

    Panie Arczak jest pan bardzo "poważnym" politykiem. Zajmuje się pan sprawami 10 kategorii ważności dla rozwoju miasta i regionu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (23)