Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Co powstanie w miejsce olsztyńskiej Gromady?

2020-07-19 18:10:23 (ost. akt: 2020-07-17 11:53:21)
 W ratuszu leży wniosek dotyczący wyburzenia hotelu Gromada

W ratuszu leży wniosek dotyczący wyburzenia hotelu Gromada

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To miejsce wspomnień wielu olsztyniaków. Odbywały się w nim wesela, rocznice ślubów i inne uroczystości. Dziś hotel Gromada stoi pusty i zaniedbany, ale w końcu widać światło w tunelu. Wszczęto postępowanie w sprawie jego rozbiórki.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do urzędu miasta 8 lipca. Przypomnijmy, że to kolejny rozdział historii z hotelem w roli głównej. Już w 2017 roku pisaliśmy o planach spółki Vega, czyli właściciela hotelu. Plany to w sumie duże słowo, bo jedyny konkretem była wtedy informacja, że plany, co do miejsca faktycznie są, ale właściciel nie chce ich ujawniać.

Dawny hotel, położony przy placu Konstytucji 3 Maja, przez lata należał do Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej „Gromada”. Stąd też wzięła się jego nazwa.

W Gromadzie było prawie sto pokoi (w tym dwa apartamenty). I choć lata świetności hotel ma już dawno za sobą, to bez wątpienia jeden z budynków na stałe wpisany w krajobraz miasta. Trzeba jednak przyznać, że teraz nie jest to już miejsce, które zdobi tę część Olsztyna. Hotel został wybudowany na początku lat 70. XX wieku. Jego największym plusem była z pewnością lokalizacja w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, przez który codziennie przewijały się setki osób.

W 2017 roku Vega nie zdradzała planów wobec tego miejsca. Gdy pytaliśmy mieszkańców o opinię w tej sprawie, ich głosy były podzielone. Jedni uważali, że budynek trzeba wyburzyć, żeby stworzyć tu np. park lub parking, a inni proponowali przekształcenie hotelu na mieszkania. W 2018 roku opublikowaliśmy zbiór wspomnień olsztyniaków związanych z tym miejscem. Niektórzy jedli obiad w hotelu w Dzień Kobiet — jeszcze w latach 80. We wspomnieniach zachowały się wykrochmalone obrusy i położone na nich różowe serwety. Ale hotel oferował nie tylko jedzenie i pokoje. Można było również potańczyć. Na dole było pełno stolików, a wielu mieszkańców właśnie tutaj urządzało m.in. przyjęcia urodzinowe.

Ci, którzy dojeżdżali do Olsztyna do szkoły, siłą rzeczy wybierali hotel Gromada na spotkania towarzyskie. Olsztyniacy wspominali, że było tam „bardziej oficjalnie, niż jest w dzisiejszych pubach czy kawiarenkach”. Można tam było nawet kupić Colę, co dziś jest przecież całkiem normalne, ale w czasach PRL-u wcale nie było takie proste.

Jak na tamte czasy Gromada była bardzo luksusowym hotelem. Glazurę i armaturę sprowadzono z Włoch. To był jeden z najlepiej wyposażonych hoteli w Polsce. Hotel miał mieć nawet dwa budynki, ale na planach się skończyło.

Zauważono też, że dzisiejszy turysta jest zupełnie inny niż kiedyś. Woli mieszkać w hotelu nad jeziorem, a nie tam, gdzie będzie ciągle słyszał zapowiedzi odjazdu pociągów. Pomysłów od mieszkańców było zatem wiele, ale ratusz zwraca uwagę na jeden fakt. Zapytaliśmy o wniosek w sprawie wyburzenia...

— Rzeczywiście, taki wniosek do nas wpłynął. Teraz trwa procedura dotycząca wydania pozwolenia na rozbiórkę. Teren, na którym stoi hotel, objęty jest miejscowym planem zagospodarowania — przypomina Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Zgodnie z nim podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa, usługi hotelarskie — dodaje.

Czy faktycznie powstanie tam następny hotel? Niestety nie mogliśmy potwierdzić tej informacji, bo ze spółką Vega nie udało nam się skontaktować.

Przypomnijmy też, że w ratuszu leżą też dwa wnioski dotyczące wyburzenia dworca PKP i dworca PKS, które sąsiadują w zasadzie z hotelem. W tym przypadku sprawa jest skomplikowana. W ich miejsce zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego powinno powstać Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, na które ma się składać dworzec PKP, galeria z funkcją dworca autobusowego (inwestycja prywatna) i już zbudowane przez miasto centrum przesiadkowe. Oba dworce powinny z sobą skomunikowane bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. PKP coraz bardziej skłania się jednak ku odrębnej inwestycji, choć nie wyklucza jakiejś formy powiązania obu inwestycji. Z kolei olsztyński ratusz stanowczo obstaje za dotrzymaniem przez PKP wcześniejszych uzgodnień.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OZZY #2952114 | 178.225.*.* 24 lip 2020 12:28

  Najlepszy Hotel to KOPERNIK

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Madka+ #2952112 | 178.225.*.* 24 lip 2020 12:26

  Niech Olsztyn wykupi i mieszkania socjalne. Albo dom samotnaj matki anieee!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. budowlaniec #2951563 | 185.220.*.* 23 lip 2020 00:05

  Jakby Ratusz myślał to A)Wykupić budynek i przerobić na mieszkania typu nieduże apartamenty. Na 100% da się i to bez ogromnych kosztów bo był porządnie zbudowany i ma węzły sanitarne.Jakby przywrócic dawną elewację to byłby ładny budynek w dobrym miejscu.B)nie dać zgody na wyburzenie bez 100% gwarancji budowy HOTELU o określonej kubaturze a nie kolejnej "galerii" bo oto pewnie chodzi...Jeżeli Ratusz byłby konsekwentny to C) dziwny właściciel by wymiękł i doszłoby do wariantu A). A ten budynek jest doskonale wkomponowany w otoczenie i zbrodnią byłoby postawienie tam karła w typie Dekady czy kolejnej czarnej perły. To była do oklejenia styropianem udana architektoniczna realizacja w stylu lat 70tych pasująca do wieżowca mieszkalnego vis a vis oraz kompleksu Dworca.Wyburzenie Kormorana i Dworca i postawienie tam jakichś bud to kompromitacja dla miasta.Całkowicie rozwala to przemyślaną wielkomiejską urbanistykę.W zamian powstaje coś na miarę Ciechanowa. Zbiór makabrył rangi powiatowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pytanie #2951557 | 185.220.*.* 22 lip 2020 23:46

  A kiedy zburzą ratusz ? Postawić tam 'galerie " handlową czy cos podobnego...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. qq #2951243 | 80.53.*.* 22 lip 2020 11:45

  jestem pod wrażeniem, że tylu komentujących ma plan na to, co należy zrobić w tym miejscu. Ludzie, nic prostszego! Wystarczy kupić działkę i jabadabadu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)