środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Profilaktyka w zakresie alkoholu i zażywania środków psychotropowych wśród kierowców komunikacji miejskiej [OŚWIADCZENIE]

2020-07-01 15:09:43 (ost. akt: 2020-07-01 15:30:25)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W związku z materiałem wyemitowanym w jednej z lokalnych rozgłośni radiowych, który poruszał kwestie profilaktyki w zakresie spożywania alkoholu i zażywania środków psychoaktywnych wśród prowadzących pojazdy olsztyńskiego transportu zbiorowego, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie prezentuje oświadczenia operatów świadczących usługi w ramach umów zawartych z Gminą Olsztyn.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Olsztynie:

„MPK sp. z o.o. w Olsztynie stanowczo i jednoznacznie zaprzecza tezie o braku procedur dotyczących profilaktyki w zakresie alkoholu i środków psychoaktywnych.

MPK sp. z o.o. Olsztyn dba o komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Wewnętrzne przepisy precyzyjnie definiują potencjalne zagrożenia związane z alkoholem i środkami psychoaktywnymi. Zgodnie z Wewnętrznym Regulaminem Pracy i instrukcjami dla nadzoru opracowanymi w tym zakresie na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz opinią UODO, każdy pracownik stawiający się w firmie musi być wypoczęty i nie może być po użyciu alkoholu czy narkotyków. Przed podjęciem pracy przechodzi odprawę. Wówczas jego stan psychofizyczny oceniany jest przez bezpośredniego przełożonego. Dyspozytorzy MPK przeszli przeszkolenie w zakresie rozpoznawania objawów po spożyciu alkoholu i narkotyków.

W przypadku podejrzenia, że motorniczy lub kierowca może być nietrzeźwy wówczas dyspozytor, za zgodą pracownika, przeprowadza badanie alkomatem, a jeśli zachodzi potrzeba wzywa uprawnione do kontroli służby (policja).

Kontrole pracowników, w dowolnym momencie (na przykład po zgłoszeniu pasażera), na bieżąco przeprowadza Nadzór Ruchu MPK Olsztyn i Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu - organizatora transportu zbiorowego w Olsztynie. Motorniczowie i kierowcy odbywają regularnie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa przewozów.

Dbałość o bezpieczeństwo w przewozach komunikacji miejskiej jest priorytetem w działalności MPK Olsztyn dowodem czego jest o wielu lat brak zdarzeń związanych z alkoholem lub narkotykami.”

Konsorcjum: 1) Meteor Sp. z o.o. 2) Irex-3 Sp. z o.o.:

„Oświadczamy, że w Firmie Irex-3 codziennie, każdorazowo przed wyjazdem autobusów na linie kierowcy są poddawani kontroli trzeźwości alkomatem. Dodatkowo kierowcy są poddawani wzrokowej ocenie przez dyspozytora pod względem ewentualnego podejrzanego zachowania odbiegającego od normy (pobudzenie, rozszerzone źrenice).”

Ponadto ZDZiT w Olsztynie informuje, że w trakcie swoich bieżących kontroli prowadzonych od 2012 roku, ani razu nie stwierdzono niedyspozycji czy wręcz stosowania niedozwolonych środków przez kierowców i motorniczych.

Inspektorzy wchodzą średnio około 3 tys. razy w roku do pojazdów olsztyńskiego transportu zbiorowego kontrolując u kierowców i motorniczych zarówno posiadanie wymaganych dokumentów, obowiązek wywieszenia numeru służbowego, jak również ich wiedzę oraz ubiór.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #2942436 | 88.156.*.* 2 lip 2020 11:53

  może gazeta zajęłaby się tym co istotne w tym mieście a nie jakimś jednym wybrykiem młodzieniaszka który pewnie pracował ponad normę godzin u prywaciarza

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #2942305 | 213.73.*.* 2 lip 2020 07:50

  Może gazeta zajmie się podejściem pracodawców do kierowców autobusów. Pogadajcie z nimi jak wygląda ich praca i za co są karani. Nie dość, że muszą być na własnej działalności to karani są za byle przewinienie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Kochana Banda Pana Ż. #2942244 | 109.40.*.* 1 lip 2020 23:23

   W Irexie kontrola jest taka, że chcielibyśmy podziękować za 3 lata największej bomby w życiu ;) Pozdrawiamy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. X #2942119 | 87.187.*.* 1 lip 2020 18:39

   Nie wolno zapominać o korytarzu życia!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kierowca #2942109 | 88.156.*.* 1 lip 2020 18:20

   Żeby ludziom zależało i na pracy i na bezpieczeństwie pasażerów,trzeba ludziom płacic więcej niż najniższa krajowa,a tak właśnie się dzieje w tych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością! Skutecznie ograniczają swoją odpowiedzialnośc za płacę,pracę i bezpieczeństwo!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)