Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Proces byłego strażaka odroczony

2020-06-11 14:11:00 (ost. akt: 2020-06-10 14:28:57)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Sąd Rejonowy odroczył do września proces byłego strażaka, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci swojego podwładnego podczas ćwiczeń. Sąd chce zapoznać się z opinią uzupełniającą do dokumentacji lekarskiej oskarżonego.

Do tragedii doszło w czasie ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. W czerwcu 2018 roku odbywało się tam szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy.

W szkoleniu uczestniczyło sześciu strażaków. Prowadził je młodszy kapitan Marcin L. Według ustaleń prokuratora Marcin L. w trakcie tych zajęć miał dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują.

Jeden ze strażaków po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy i zmarł miesiąc później.

Marcin L. został oskarżony o popełnienie trzech przestępstw — niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań. Oskarżony nie przyznał się do winy.

Na ostatniej rozprawie jego obrońca złożył wniosek o dopuszczenie opinii uzupełniającej przez biegłych, po zapoznaniu się biegłych z aktualną dokumentacją lekarską oskarżonego. Z tego też powodu sąd odroczył rozprawę do 4 września 2020 roku.

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie toczy się też proces przeciwko pięciu strażakom podejrzanym o złożenie fałszywych zeznań w związku z śmiertelnym wypadkiem strażaka.

— Cała piątka została oskarżona o zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy co do okoliczności, przebiegu i przyczyny śmiertelnego wypadku strażaka Macieja C. podczas szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem skokochronu prowadzonego na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie 14 czerwca 2018 r. Według ustaleń prokuratora, oskarżeni podczas pierwszych przesłuchań mieli zeznać m.in., że w trakcie szkolenia skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane oraz, że nie widzieli, w jaki sposób Maciej C. uległ wypadkowi, co nie odpowiadało prawdzie — powiedział nam Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Najbliższa rozprawa odbędzie się 1 lipca przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie.
red.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. potrzebna dokumentacja #2932561 | 217.182.*.* 11 cze 2020 19:08

  dokumentacja od pijanego lekarza

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anonim #2932527 | 185.16.*.* 11 cze 2020 17:23

  Ręka rękę myje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. łepek skoczył i się chciał popisać #2932521 | 77.111.*.* 11 cze 2020 16:59

  takich cwaniaczków pełno i udają potem bohaterów ,zginął bo w mózgu czegoś zabrakło

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ehh #2932505 | 88.156.*.* 11 cze 2020 16:04

   A zawsze myślałem, że strażacy to bohaterscy, prawi ludzie... Jak widać nie wszyscy :( Każdy z nich powinien zmienić zawód - oczywiście już po otrzymaniu stosownego wyroku. Pamiętam sprawę jak nikt nie wiedział dlaczego chłopak zginął, a tu okazało się że wszyscy się zmówili z panem kapitanem. Ot taka chora solidarność zawodowa, ze sprawcą zamiast ofiarą...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz