Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

UWM wybierze nowego rektora

2020-06-10 08:16:23 (ost. akt: 2020-06-10 08:37:33)

Autor zdjęcia: UWM

Dzisiaj elektorzy, czyli reprezentanci pracowników i studentów, wybiorą nowego rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kandydatami są profesorowie UWM: Jarosław Dobkowski i Jerzy Przyborowski.

Dzisiaj kolegium elektorskie zdecyduje, kto za stanowisku rektora zastąpi prof. Ryszarda Góreckiego, który na czele UWM stał, z czteroletnią przerwą (2008–2012), od momentu powstania uniwersytetu.

Pierwszy z kandydatów to prof. Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM, specjalista w zakresie prawa administracyjnego. Profesor zapytany o to, co uważa za największy atut naszego uniwersytetu, odpowiedział w rozmowie z nami: — Powodem do dumy są przede wszystkim ludzie, wszyscy nasi aktualni i byli pracownicy, studenci, doktoranci, innymi słowy członkowie wspólnoty uniwersyteckiej. To jest też mocna strona
Zobacz także: Przed wyborami rektora UWM. Prof. Jarosław Dobkowski: Wspólnota uniwersytecka to nasza duma [ROZMOWA] Przed wyborami rektora UWM. Prof. Jarosław Dobkowski: Wspólnota uniwersytecka to nasza duma [ROZMOWA] Rektor powinien być osobą empatyczną i inspirującą pracowników do rozwoju — mówi dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, dziekan Wydziału Prawa i Administracji,...
Uniwersytetu. Tego nie można zaprzepaścić. Mamy duże grono młodych obiecujących naukowców oraz cały szereg zespołów badawczych, stworzonych przez ich starszych kolegów, którzy stanowią o sile i dalszym rozwoju naszej uczelni w sferze naukowo-badawczej. Ale mamy też wielu pracowników administracyjnych i technicznych, bez których nie byłoby możliwości budowy potencjału uczelni. Ta symbioza ludzi nauki, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, doktorantów i studentów oraz wszystkich innych zainteresowanych może napawać dumą i jest mocną stroną naszego Uniwersytetu. Moim oczkiem w głowie jest zapewnienie godnych warunków płacy i pracy dla pracowników naszej uczelni oraz jak najlepszych warunków do nauki i studiowania.

W podobnym tonie o mocnych stronach UWM mówił nam prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM, który naukowo specjalizuje się w biotechnologii roślin uprawnych oraz hodowli roślin.
Zobacz także: Przed wyborami rektora UWM. Profesor Jerzy Przyborowski: Wiem, na co się porywam [ROZMOWA] Przed wyborami rektora UWM. Profesor Jerzy Przyborowski: Wiem, na co się porywam [ROZMOWA] Ukończenie studiów na UWM powinno być powodem do uzasadnionej dumy i źródłem prestiżu — przekonuje prorektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. O kandydaturze...
— Największym atutem naszego Uniwersytetu są liczne i znakomicie przygotowane kadry. Zatrudniamy ponad 3100 pracowników, w tym prawie 1800 nauczycieli akademickich. Wśród nich jest 195 profesorów, 472 doktorów habilitowanych i 811 doktorów. Takiego potencjału kadrowego nie ma żadna uczelnia w Polsce północnej od Szczecina po Białystok. Dodatkowym powodem do dumy z tego potencjału jest to, że składają się na niego osoby, które swoje wysokie kompetencje zdobyły w murach naszej uczelni. Wspomniane mury, jak się ma środki, można wznieść bardzo szybko. Nie jest też dziś problemem wyposażenie. Ale wykształcić i zorganizować wokół wytyczonych celów najwyższej klasy specjalistów, to już zadanie na lata. Mówię o tym również dlatego, że — jak mi się wydaje — świadomość tego faktu w Olsztynie i regionie nie jest powszechna. W myśl znanych słów: cudze chwalicie, swego nie znacie…

Jeśli chodzi o programy wyborcze kandydatów, to prof. Dobkowski zbudował go wokół trzech formuł: „Primo: potrzeby ludzi! Secundo: komfort pracy! Tertio: doskonałość naukowa i edukacyjna!”. W swoim programie dziekan WPiA zaprezentował wizję UWM „jako nowoczesnej jednostki systemu szkolnictwa wyższego i nauki, opiniotwórczej i doradczej, trwale osadzonej w regionalnej, krajowej i międzynarodowej przestrzeni edukacyjnej i badawczej, podejmującej działania dla zrównoważonego rozwoju w poczuciu społecznej i etycznej odpowiedzialności, przyjaznej Pracownikom, Studentom i Absolwentom oraz otwartej na całe swoje otoczenie”.

Prof. Przyborowski podkreślał z kolei w opracowanym przez siebie dokumencie, że „doceniając dotychczasowe osiągnięcia — nie powinniśmy na nich poprzestawać”, ponieważ, jak uzasadniał, „Kto nie stawia sobie ambitnych celów, ten ich nie osiąga”. W związku z tym prof. Przyborowski w programie podkreślił, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, by UWM spełniał kryteria konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który skierowany jest do najlepszych uczelni w kraju.

Przypomnijmy, że gdyby nie pandemia, nazwisko nowego rektora UWM poznalibyśmy już w kwietniu. Tymczasem, żeby do wyborów mogło dojść, konieczna była m.in. zmiana statutu uczelni i wyznaczenie nowej daty. Na skutek zagrożenia epidemiologicznego tradycyjne spotkania z elektorami i studentami odbyły się w tym roku za pośrednictwem internetu.

Daria Bruszewska-Przytuła

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.pngCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (10 czerwca) wydaniu m.in.

Kongres wirtualny, ale problemy realne
W jakże odmiennych warunkach niż trzy poprzednie odbył się wczorajszy Kongres Przyszłości 2020. Jednak debata online w siedzibie "Gazety Olsztyńskiej" była tylko wprowadzeniem do czwartego już Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości, który odbędzie się 26 listopada.

Miliardy dopisane na kontach
Dobre wiadomości dla przyszłych emerytów. Dzięki czerwcowej waloryzacji ich składki i kapitał początkowy zgromadzony w ZUS wzrośnie o prawie 9 procent. A to oznacza, że przyszła emerytura będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także