Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Między Śląskiem a skansenem. Czyli ładnie, ale biednie?

2020-05-27 16:28:11 (ost. akt: 2020-05-27 16:49:26)

Gospodarka, inwestycje i miejsca pracy to kwestie bardzo ważna dla naszego regionu. Każda inwestycja ma to do siebie, że budzi emocje i kontrowersje. Im większa, tym mocniejsze.

Żyjemy w specyficznym miejscu Polski, gdzie musimy godzić rozwój gospodarczy z poszanowaniem przyrody, turystykę z rozwojem innych dziedzin gospodarki. Musimy też jednak pamiętać i o tym, że powiaty turystyczne to tylko część naszego regionu. Ten splot wywołuje liczne kontrowersje wokół inwestycji, które u nas powstają czy są choćby tylko planowane.

Uważamy, że nadszedł czas na poważną rozmowę o naszych problemach. Dlatego w wybranych miastach Warmii i Mazur chcemy przeprowadzić cykl spotkań dotyczących ekonomicznej przyszłości regionu, jak i jego poszczególnych części.

Zaczynamy od powiatu olsztyńskiego, który dzisiaj jest swoistego rodzaju poligonem doświadczalnym w tej kwestii. Nasz region jest mocno zróżnicowany. Podobnie jest z powiatem olsztyńskim. Obok gmin typowo rolniczych, mamy w tym powiecie takie, które w dużym stopniu żyją z turystyki i takie, na obszarze których działa wiele różnej wielkości firm produkcyjnych.

W czasie dyskusji chcemy odpowiedzieć między innymi na pytania:

* Czy mamy do czynienia ze społecznym oporem wobec inwestycji czy raczej z dobrze zorganizowaną mniejszością?
* Czy podstawą naszej regionalnej strategii powinna być turystyka sformatowana na kształt piramidy, której podstawą powinna być agroturystyka, środkiem małe hotele i pensjonaty a szczytem duże, dobrej klasy hotele?
* Czy w powiecie olsztyńskim i w regionie jest miejsce dla przemysłu?
* Jakie szanse i zagrożenie niesie ze sobą budowa nowych dróg. Co nam dała nowa “siódemka” i obwodnica Olsztyna?
* Jednym z efektów koronawirusa jest wzrost popularności pracy zdalnej. Czy możemy stać się sypialnią Warszawy? Czy mieszkańcy stolicy zamieszkają pod Olsztynem?

O tych i innych problemach będziemy rozmawiali w czwartek 28 maja w siedzibie Gazety Olsztyńskiej w godz. 10-11.30. Transmisja live na gazetaolsztytnska.pl

Moimi rozmówcami będą
Andrzej Abako, starosta olsztyński
Mirosław Hiszpański, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych
Marek Karólewski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda
Rafał Szczepański, wiceprezesa zarządu BBI Development SA

Zapraszam serdecznie. W czwartek 28 maja 2020 rozmawiamy o naszej przyszłości:
10.00 na gazetaolsztynska.pl i na facebook.com/GazetaOlsztynska/


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także