Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy?

2020-04-27 12:23:35 (ost. akt: 2020-04-27 12:39:58)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wielu rodziców czekało na tę informację. W związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja 2020 roku. Zasady korzystania z tego świadczenia pozostały bez zmian.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce oraz na Warmii i Mazurach: relacja [LIVE] Koronawirus w Polsce oraz na Warmii i Mazurach: relacja [LIVE] Świat nadal zmaga się z pandemią koronawirusa, a my na bieżąco sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w kraju i województwie warmińsko-mazurskim.
Zobacz także: Szkoły zamknięte do 24 maja. Co z egzaminami ósmoklasistów i maturami? Rząd przekazuje najnowsze ustalenia. [VIDEO] Szkoły zamknięte do 24 maja. Co z egzaminami ósmoklasistów i maturami? Rząd przekazuje najnowsze ustalenia. [VIDEO] Na dzisiejsze (24 kwietnia) wystąpienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz ministra nauki...
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z Covid-19, można korzystać obecnie do 3 maja. Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

— Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii —mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Z możliwości skorzystania z tego dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać >>>TUTAJ.

W okresie od 1 do 24 kwietnia na Warmii i Mazurach złożono ponad 11 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do oddziału ZUS w Elblągu wpłynęło 3203 a do oddziału w Olsztynie 7905 wniosków.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (27 kwietnia) wydaniu m.in.


ks. Norbert BujanowskiJest mi po prostu wstyd!
Aż trudno uwierzyć, że najpierw wielu ludzi dziękowało służbie zdrowia za walkę z koronawirusem, żeby kilka dni potem spadł na nich hejt. Są szykanowani. Głos w tej sprawie zabrał ks. Norbert, który opublikował poruszający list.

Miasto samo się nie sprząta
Pracujemy na pierwszej linii frontu, z narażeniem zdrowia, a może i życia, ale ludzie oczekuje, że będziemy niewidzialni — mówią pracownicy firmy Remondis, którzy dbają o to, by olsztynianie w czasie kwarantanny nie brodzili w śmieciach.

Tyle samo pytań, ile niewiadomych
Teoretycznie 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, ale wciąż nie wiemy, jak i kiedy będziemy wybierali głowę państwa. Na razie trwają przepychanki prawne. I to w czasie, kiedy Polacy boją się o życie z powodu koronawirusa.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www #2912743 | 77.114.*.* 28 kwi 2020 11:01

  https://www.gabriella.pl/zmyslowe-chwile /?gclid=EAIaIQobChMI-a_Svt6K6QIVHCEYCh1j rwxTEAEYASAAEgJHZ_D_BwE

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. M #2912689 | 213.73.*.* 28 kwi 2020 08:46

  Zasiłek do 3 maja, lecz w przedszkolach i żłobkach będzie mogła przebywać tylko ograniczona ilość dzieci... i co wtedy? Na jakich zasadach będzie można przyprowadzać dziecko? kto pierwszy ten lepszy? dni parzyste i nieparzyste?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. MaTka #2912501 | 46.76.*.* 27 kwi 2020 18:23

  Czy można razem wzioścz 500+ jednocześnie jedna wpłata by mi to pasowało

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 12326 #2912468 | 5.172.*.* 27 kwi 2020 16:51

  A co z tym co się zasiłek macierzyński się skończył też dostamą

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ddd #2912419 | 83.5.*.* 27 kwi 2020 15:14

  A czy te zasiłki są już wypłacane ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)