Quantcast

środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Port lotniczy Olsztyn-Mazury na ratunek Biebrzy

2020-04-23 15:48:15 (ost. akt: 2020-04-23 18:04:40)

Autor zdjęcia: FB/Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Samoloty „Dromader” z Leśnej Bazy Lotniczej „Szymany” w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury pomagają w walce z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Zobacz także: Olsztyńscy strażacy w akcji ratowania Biebrzańskiego Parku Narodowego. Apelują: Stop pożarom traw! zdjęcie jest ilustracją do tekstu Cała Polska żyje pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, w którym w wielkich cierpieniach umierają zwierzęta, ginie roślinność i cały ekosystem. Strażacy...
Zobacz także: Dromadery tankują w Rostkach Dromadery tankują w Rostkach Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym objął bez mała 6000ha. Akcję gaśniczą utrudnia bagnisty teren i brak dróg. Gaszenie tak wielkiego i trudnego w lokalizacji...
Do akcji gaszenia największego od 10 lat pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym włączyły się również dwa samoloty gaśnicze „Dromader” M18B Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W okresie od marca do października samoloty stacjonują w Leśnej Bazie Lotniczej „Szymany” w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. To właśnie z lotniska w Szymanach piloci Leśnej Bazy Lotniczej wykonują codziennie operacje patrolowania lasów Warmii i Mazury z powietrza w celu oceny zagrożenia pożarowego. Podczas akcji gaszenia pożaru każdy samolot „Dromader” zabiera jednorazowo 1800 litrów wody.

— To nasz skarb przyrodniczy i ekologiczny, dobrze, że możemy pomóc — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurkiego.

— W związku z trwającą walką z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego po raz kolejny przekonujemy się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej polskich lasów stanowią samoloty. Z zaangażowaniem obserwujemy wymagającą i heroiczną akcję ratowniczą prowadzoną m.in. przez pilotów Leśnej Bazy Lotniczej „Szymany” i cieszymy się, że nasze lotnisko dostarcza infrastrukturę lotniczą niezbędną do prowadzenia tego typu operacji — mówi Tomasz Kądziołka, pprezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Pomimo wstrzymania od 15 marca pasażerskiego ruchu lotniczego we wszystkich lotniskach krajowych, wywołanego pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w dalszym ciągu obsługuje operacje lotnicze, których zakaz nie obejmuje.

— Obecna sytuacja branży lotniczej jest bardzo trudna, jednak staramy się realizować zadania związane z utrzymaniem dostępności komunikacyjnej regionu północno-wschodniej Polski. Lotnisko Olsztyn-Mazury jako jedyny port lotniczy w tym regionie kraju posiada najnowszą infrastrukturę lotniczą, pełne zaplecze techniczne oraz wykwalifikowany personel, co sprawia, że w razie potrzeby jesteśmy w 24-godzinnej gotowości do kompleksowej obsługi operacji lotniczych. Na lotnisku obsługujemy obecnie zarówno loty związane z ochroną przeciwpożarową, jak też loty wojskowe, loty medyczne związane z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia oraz loty szkoleniowe — podkreśla Tomasz Kądziołka.

Wprowadzony przez Radę Ministrów zakaz wykonywania wszystkich operacji lądowania cywilnych statków powietrznych obowiązuje do 26 kwietnia br., jednak może zostać przedłużony.

mat. prasowe
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (23 kwietnia) wydaniu m.in.

Żukowska-CzaplickaPrzedsiębiorcy czekają na konkrety
Wiemy już, kiedy rząd planuje odmrozić gospodarkę. Powinno to być od początku lipca, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy pełne wznowienie będzie możliwe. Rząd uzależnia luzowanie gospodarki od rozwoju pandemii w Polsce. Czy biznes wytrzyma?

Wróciły obowiązkowe szczepienia
Od 18 kwietnia wznawiane są obowiązkowe szczepienia, m.in. te wykonywane zaraz po porodzie. To efekt konsultacji Ministerstwa Zdrowia ze specjalistami. Decyzją ministra zdrowia szczepienia były do tej pory odroczone przez sytuację epidemiologiczną

Rodzice skatowali moje życie
Chodzi na terapię do psychoterapeuty, by zrozumieć to, co zdarzyło się w jej życiu. Chce zapomnieć o przeszłości i żyć normalnie. Bez koszmarów, strachu, niepewności. — Nie wiem, jak mam wybaczyć rodzicom i nie czuć żalu — mówi pani Irena.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #2910747 | 83.5.*.* 24 kwi 2020 09:27

  "Lotnisko" w lesie jednak jest przydatne i to bardzo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ??? #2910670 | 5.173.*.* 23 kwi 2020 22:41

  A ekolodzy też gaszą ? - Czy łańcuchami do drzew się przywiązali ...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ox #2910636 | 5.173.*.* 23 kwi 2020 20:52

   Pytanie gdzie go tankują wodą.Czy wraca do Szyman czy ma lądowisko i beczkowóz na miejscu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. no #2910635 | 88.156.*.* 23 kwi 2020 20:51

    niektórym to tak wiedzącym i tak myślącym to tylko ko trzeba dogonić

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Szuwary...??? #2910629 | 5.173.*.* 23 kwi 2020 20:45

    I co by było gdyby nie to lotnisko / ... A jaki dzienny koszt utrzymania tego czegoś ? A kto za to płaci ? Dla dwóch DROMADERÓW PORT LOTNICZY / ZNACZY LOTNISKO ? Dwa samolociki poleciały a reszta siedzi i uważa się za niezbędną ...Siedzą a kasę co miesiąc chcą / i nie pytają się za co .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)