Więźniowie z Warmii i Mazur pomagają. Uszyte przez osadzonych maseczki chronią podopiecznych domów pomocy i szpitali [AKTUALIZACJA]

2020-04-20 07:54:46(ost. akt: 2020-04-20 18:21:16)

Autor zdjęcia: mjr Andrzej Tankielun/ Zakład Karny w Barczewie

Choć zdarzyło im się trochę w życiu pobłądzić, dzisiaj dowodzą, że nie pozostają obojętni. Więźniowie z Barczewa usiedli do maszyn i szyją maseczki ochronne dla najbardziej potrzebujących. Z ich wsparcia korzystają szpitale i domy pomocy społecznej. W ślad kolegów idą i chcą iść kolejni osadzeni.
Na początku kwietnia pisaliśmy o tym, że więźniowie z zakładu karnego w Barczewie chcą szyć maseczki ochronne i odzież ochronną. Aby to było możliwe, potrzebowali materiału i sprzętu. Teraz wiadomo już, że praca idzie pełną parą, a uszyte przez osadzonych maseczki trafiły już do domów pomocy społecznej.

— Potrzeby w zakresie posiadania maseczek i innego sprzętu ochronnego są ogromne. Najbardziej potrzebują ich lekarze i inni przedstawiciele służby zdrowia — bo to właśnie od ich zdrowia i kondycji zależy nasze życie, ale także osoby znajdujące się w domach opieki społecznej — tłumaczy mjr Andrzej Tankielun, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Barczewie. I przyznaje, że barczewskie więzienie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie.

— Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, Zakład Karny w Barczewie uruchomił stanowisko szycia maseczek. Jednostka posiada pomieszczenie, które daje możliwość rozszerzenia działalności w tym zakresie, lecz potrzebuje maszyn do szycia i materiału.


Zaopatrywanie potrzebujących zaczęło się od najbliższego sąsiedztwa.

— Pierwsza partia wyprodukowanych maseczek ochronnych trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Barczewie, przekazania maseczek dokonał wraz z funkcjonariuszami zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Barczewie ppłk Mirosław Jarmoła — informuje przedstawiciel barczewskiego zakładu karnego.

Barczewscy osadzeni nie są jedynymi z naszego regionu, którzy włączyli się w ogólnopolską akcję „Resort Sprawiedliwości Pomaga”.

— W okręgu olsztyńskim Służby Więziennej we wszystkich zakładach karnych i aresztach śledczych, czyli w Barczewie, w Dublinach, w Iławie, w Kamińsku i w Olsztynie, skazani szyją maski ochronne, a w areszcie w Olsztynie osadzeni dodatkowo wykonują przyłbice ochronne — wylicza mjr Jarosław Witek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.
Lista miejsc, które z niecierpliwością oczekują na wsparcie, jest długa.

Obrazek w tresci

— Środki ochrony osobistej przekazywane są lub będą do domów pomocy społecznej, szpitali powiatowych i miejskich, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, domów dziecka, ochotniczych straży pożarnych oraz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej. Ostatnio przekazaliśmy np. 400 maseczek ochronnych i 150 przyłbic do Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach — mówi major Witek.



Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, tylko jednego dnia, w czwartek 16 kwietnia, więźniowie wyprodukowali około 50 tys. maseczek. Tego samego dnia maseczki przekazano do szpitali i innych placówek. Jednym z obdarowanych był szpital w Iławie. W poniedziałek z kolei dzięki pracy więźniów z Iławy 100 maseczek trafiło do domu dziecka w Kisielicach.

— Wszystkie uszyte i wyprodukowane przez nas materiały przekazujemy, oczywiście, nieodpłatnie. Na nasz apel odpowiedzieli nie tylko skazani, ale i darczyńcy, którzy przekazują lub użyczają nam sprzęt i dostarczają materiały — zauważa rzecznik olsztyńskiej Służby Więziennej.

Jarosław Witek przyznaje, że dla osób, które odbywają wyroki w zakładach karnych, pozostają otwarte właściwie na każdą formę takiej aktywności, która zapewni im możliwość oderwania się od codzienności więziennej.

— Skazani włączają się w wolontariat i inne akcje pomocowe, czego przykładem jest np. działalność osób z olsztyńskiego aresztu przy ul. Opolskiej, którzy czynnie współpracują ze schroniskiem dla zwierząt: dbają o zapewnienie czystości i wyprowadzają psy — tłumaczy rzecznik olsztyńskiej SW.

Daria Bruszewska-Przytuła







Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (20 kwietnia) wydaniu m.in.

Kiedy i jak wybierzemy prezydenta?
Konia z rzędem temu, kto powie kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Mamy coraz większy mętlik i przeciętny Kowalski zaczyna się głęboko zastanawiać, w co grają politycy. A do tego dochodzi jeszcze strach przed koronawirusem.

Roman Klasa - Operator 112Ludzie potrafią pluć jadem
Roman Klasa przez sześć lat pracował jako operator numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. I mówi: „dziś wiem, jak brudne i niemoralne jest społeczeństwo". Napisał o tym książkę „Operator 112”.

Pracuje nad szybkim testem na koronawirusa
Po maturze wyprowadził się z Lubawy, aby rozpocząć studia. Dziś jako doktor inżynier pracuje nad tanim i szybkim testem do wykrywania koronawirusa. To wyścig z czasem i pełne poświęcenie.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. az #2909273 | 83.5.*.* 20 kwi 2020 16:14

    Łał. Informacja dnia. Więźniowie szyją maseczki !!! Więźniowie POWINNI pracować na swoje utrzymanie. WSZYSCY.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Cela #2909192 | 31.0.*.* 20 kwi 2020 12:29

    Wątpię by szyli za darmo

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Tatry #2909172 | 83.9.*.* 20 kwi 2020 11:24

    A świstaki w Tatrach jak nie było wstępu do Parków Narodowych to zawijały w sreberka maseczki do wysyłki...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. a warszawka przyjezdza na wczasy z wirusem #2909124 | 83.20.*.* 20 kwi 2020 09:50

    a warszawka najezdza na warmie i mazury z wirusem czas na kontrole i mandaty dzialek itp ,jedni pracuja umieraja a inni zarazaja

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ... #2909106 | 81.15.*.* 20 kwi 2020 09:01

      a ja nie chce maseczki od więźniów, sam sobie uszyłem

      Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      Pokaż wszystkie komentarze (7)