Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Czy możemy wybrać się na działkę?

2020-04-06 07:31:02 (ost. akt: 2020-04-06 07:33:11)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Wiadomo, że najlepiej zostać w domu. Jednak wiele osób ma swoje działki i zastanawia się, czy pobyt tam jest w obecnej sytuacji dozwolony? Jest komunikat Polskiego Związku Działkowców.

Od początku kwietnia obowiązują nowe obostrzenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zakazano m.in. wstępu na plaże, do parków, na bulwary. Lasy Państwowe wydały czasowy zakaz wstępu do lasów i zamknęły parki narodowe.

Wiele niedomówień powstało na temat wyjścia i pobytu na działce pracowniczej. Czy możemy na niej przebywać? Czy nie spotkają nas konsekwencje w postaci ukarania mandatem? W związku z tym Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców 3 kwietnia wydał specjalny komunikat w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki.

Oto co w nim czytamy:
"Informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. (...)"

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich.
"Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach."

kt


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (6 kwietnia) wydaniu m.in.

Nasze głosy trafią do kopert?
Dzisiaj pod głosowanie ma trafić autopoprawka PiS do zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada wybory korespondencyjne. Opozycja jest przeciw. Chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wówczas wybory byłyby trzy miesiące po jego zakończeniu.

Firma stoi, to ludzie się boją
Tarcza antykryzysowa nie uratuje wszystkich miejsc pracy. W pierwszych dwóch dniach kwietnia w urzędzie pracy w Olsztynie zarejestrowała się aż jedna trzecia wszystkich osób co w marcu. A to dopiero początek — przewidują eksperci.

Pani Monika jest pierwszą pacjentką, która metodą FAUCS urodziła bliźnięta. Mama i dzieci czują się dobrze.Pierwsze takie bliźniaki
W Klinice Ginekologii MSZ w Olsztynie urodziły się bliźnięta z cięcia cesarskiego przeprowadzonego metodą FAUCS. O pierwszym tego typu zabiegu w Polsce rozmawiamy z prof. Marcinem Jóźwikiem.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Działkowiec #2904095 | 88.156.*.* 10 kwi 2020 19:14

  Jak na działce nie posadzę to nie będę miał żadnych owoców ani zbiorów Ciekawe czy jak zgłoszę się do naszych decydentów którzy wymyślili te przepisy zakupią mi przetwory na zimę i resztę roku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. vac #2903558 | 185.216.*.* 10 kwi 2020 00:38

  Oznacza to ze na dzialkach nie jest prowadzona zadna akcja, ktora trzeba chronic przed wzrokiem postronnych, jak to ma miejsce w lasach

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Muniek #2902247 | 89.229.*.* 8 kwi 2020 08:36

  Na te działki teraz przeniosło się życie towarzyskie z bloków i radośnie ludzie się spotykają powinni zrobić z tym porządek bo to zagrożenie pandemii wirusa !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Babcia #2901957 | 178.36.*.* 7 kwi 2020 18:35

   Czy to prawda, że niedługo mają zamknąć cmentarze?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Rząd prosi i prosi- zostań w domu, siedż na d #2901935 | 88.156.*.* 7 kwi 2020 18:16

    a debile łażą bo mylą że są nieśmiertelni. A potem będzie,.... daj im testy, daj im ".....inspirator". Durne toto jak ta Kidawa z Płońska

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)