Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Jak się zmieni park Kusocińskiego?

2020-03-08 11:19:00 (ost. akt: 2020-03-08 11:22:40)
Skatepark czekają przenosiny

Skatepark czekają przenosiny

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Znamy koncepcję przebudowy parku Kusocińskiego. Odpowiedni raport trafił w ręce Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. To efekt konsultacji społecznych. Park zostanie podzielony na strefy.

Park Kusocińskiego zostanie podzielony na strefy funkcjonalne. Każda będzie różnić się przeznaczeniem i formami aktywności, które będzie można w nich prowadzić. O tym w dużej mierze zadecydowali sami olsztynianie podczas konsultacji społecznych.

Przeprowadzono takie trzy spotkania - jedno w 2018 roku i dwa w 2019 roku. Ankiety wypełniło 770 osób.

Dowiadujemy się z nich m.in. że najpopularniejszym sposobem na spędzaniu czasu w tym parku są spacery. Na drugim miejscu jest możliwość uprawiania sportu. Najmniej osób tu się opala i wyprowadza psy na spacer.

Mieszkańcy wskazali też, co im w parku przeszkadza. To zbyt słabe oświetlenie, zły stan techniczny nawierzchni oraz infrastruktury, brak wybiegu dla psów.
Z kolei elementy, których brakuje to altany, pergole, leżaki, stoły piknikowe, hamaki, śmietniki i toalety. Osobom aktywnym brakuje tras biegowych i siłowni, ale też toru rolkowego czy pumptrucku.

Mieszkańcy podpowiedzieli też, że warto zainwestować w monitoring i punkt gastronomii. A w kwestii placów zabaw, olsztynianie chcieliby zróżnicować je pod względem wieku dzieci, dodać ogrodzenie placów dla młodszych dzieci oraz wykonać na nich bezpieczną nawierzchnię.

Co do innych zmian, to... skatepark czekają przenosiny. Znajdzie się on w pobliżu hali Startu, a jego powierzchnia zwiększy się do 1500 mkw. W tej strefie znajdzie się też ścianka do tenisa ziemnego.

Sytuacja jest ciekawa, bo obecny skatepark zostanie zlikwidowany ze względu na... hałas. Dlatego w strefie sportowej zaproponowano wcześniej wykonanie nowego betonowego skateparku o powierzchni około 700 mkw zlokalizowanego na obecnej łące i otoczonego zielenią. Ale respondenci uważali, że taka powierzchnia byłaby zbyt mała.

Pozostałe potrzeby zgłoszone na konsultacjach to m.in.: oddzielenie ruchu szybkich rowerów i rolkarzy od pieszych i biegaczy, przyrodnicze place zabaw, mini amfiteatr (prąd), m.in. dwa wybiegi dla psów (małych i dużych), zachowanie alei wierzbowej, różnorodność przyrodnicza, łąka kwietna czy zachowanie pomników.

Będą też elementy powitalne — według koncepcji powstanie specjalna plansza z nazwą parku uzupełniona o informacje o Januszu Kusocińskim i wyciętą w planszy sylwetką biegacza. Raport i koncepcję opracował wykonawca projektu budowlanego — MP Studio Projekt z Olsztyna. Wyłoniono go w przetargu w maju w 2019 r. Na przygotowanie projektu z pozwoleniem na budowę MP Studio Projekt ma czas do maja 2020 r.

Strefy, jakie znajdą się w parku, to:
Strefa A — wejście
Strefa B — przeznaczona do wypoczynku i spożywania posiłków
Strefa C — rekreacyjna z siłownią i hamakami.
Strefa D — wypoczynkowa (z domami dla owadów)
Strefa E — rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw dla starszych dzieci.
Strefa F — wypoczynkowo-przyrodnicza, m.in. z łąką kwiatową.
Strefa G — sportowa z torem rolkowym
Strefa H — tam znajdą się wybiegi dla psów
Strefa I — wypoczynkowa (tam znajdzie się skwer)
Strefa J — sportowa ze skateparkiem
Strefa K — rekreacyjna z siłownią
Strefa L — wypoczynkowa, przyrodnicza.
Strefa M — strefa dla kawiarni mobilnych


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLO #2882391 | 81.190.*.* 9 mar 2020 10:19

  ciekawe czy będą toalety funkcjonujące ( a nie jak w parku Centralnym) wiecznie nieczynne.To miejsce gdzie będą przychodzić ludzie , starsi, dzieci i co... znowu w krzaki?Z tym w Olsztynie jest nieustający problem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. docho #2882232 | 83.9.*.* 8 mar 2020 20:30

  park zostanie podzielony na strefy I strefa bloki 11 pietrowe II strefa bloki 4 pietrowe III strefa domki dla elyty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PARK IM JANUSZ KORCZAKA #2882216 | 88.156.*.* 8 mar 2020 19:56

  A KIEDY PARK IM JANUSZA KORCZAKA NA PODGRODZIU? OBIECUJECIE OD 20 LAT. PARK KUSOCIŃSKIEGO JUŻ JEST, NAWET ŁADNY I FUNKCJONALNY A NA TERENIE PLANOWANEGO PARKU KORCZAKA DZIKIE CHASZCZE, ZAROŚNIĘTE TERENY, STRACH PÓJŚĆ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Park Czynu Partyjnego #2882197 | 81.190.*.* 8 mar 2020 18:32

   Jeśli mają być tablice informacyjne to może mała informacja o tym też powinna się znaleźć. Tego się już nie odkręci. Tak było i tyle. A to czy to było OK to już zupełnie inna sprawa.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nikos #2882196 | 185.138.*.* 8 mar 2020 18:31

   wszystko OK fajnie. Proszę nie żałować na Monitoringu gdyż to jest duży park dużo zakamarków, oświetlenie też inteligentne i wszędzie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)