Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

W szkole muzycznej w Olsztynie zakończył się festiwal pianistyczny. Znamy jego młodych laureatów

2020-03-02 07:22:52 (ost. akt: 2020-03-03 09:47:04)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Szkoła muzyczna w Olsztynie była miejscem prawdziwej uczty dla melomanów. Jurorzy XXI Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz wysłuchali niemal 80 pianistów i przekonali się, że w parze z młodym wiekiem idą niesamowite umiejętności.


W konkursie, któremu patronuje zasłużona profesor Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, wzięli udział młodzi pianiści z całej Polski. Przed profesjonalnym jury prezentowali się oni w kilku grupach wiekowych.
Jak przyznaje organizatorka festiwalu, Ewa Wankiewicz, do rywalizacji o grand prix festiwalu stanęli doskonale przygotowani młodzi ludzie, którzy sprawili, że jury musiało sprostać trudnemu wyzwaniu wyłonienia najlepszych z najlepszych. Zanim jednak jurorzy stanęli przed koniecznością dokonania wyboru, mogli posłuchać około 160 utworów. Każdy uczeń biorący udział w konkursie, wykonywał bowiem dwa utwory kontrastujące pod względem charakteru, tempa i wyrazu. Zalecenie było takie, żeby młodzi pianiści zmierzyli się z utworem z epoki klasycyzmu ze szczególnym wskazaniem na utwory Ludwiga van Beethovena, a także z dowolnym utworem wybranego przez siebie kompozytora polskiego.


Po dwóch dniach przesłuchań jury wskazało laureatów konkursu. Dr hab. Zofia Antes, dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula i mgr Mateusz Tytman grand prix festiwalu przyznali Szymonowi Juchno, który otrzymał też nagrodę specjalną za wykonanie utworu Ludwiga van Beethovena. Szymon jest uczniem olsztyńskiej szkoły muzycznej, a jego nauczycielką jest Izabela Pietrukaniec-Duda.

— Dzięki tym młodym, niezwykle zdolnym muzykom uczestniczyliśmy przez dwa dni w prawdziwym święcie pianistyki — powiedziała nam Ewa Wankiewicz, która na co dzień pracuje z młodzieżą w olsztyńskiej szkole muzycznej. — Bardzo cieszy mnie to, że nasz festiwal cieszy się coraz większą popularnością. To pozwala nam kultywować nie tylko tradycję festiwalu, ale i pamięć o Izie Garglinowicz, patronce festiwalu, która jest nieodżałowaną postacią, niezwykle zasłużoną dla rozwoju muzyki w Olsztynie.

Z naszym miastem Izabela Garglinowicz związała się po wojnie. Jak wspominają jej wychowankowie, natychmiast zaczęła traktować szkołę muzyczną jak swój drugi dom. Najpierw była nauczycielką fortepianu, później także wicedyrektorką. Od 1949 do 1973 roku pełniła funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. — Szkoła to było, po prostu, jej wszystko. Wybudowanie tego budynku — w czasach, w których było tak trudno o inwestycje, przede wszystkim o uzyskanie zgody na jej rozpoczęcie — to dla mnie przykład bohaterstwa. — wspominała losy dawnej dyrektorki Marzena Bieńkuńska, pomysłodawczyni Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz.

Jak przyznała w rozmowie z Gazetą Ewa Wankiewicz, festiwal, na który przyjeżdża młodzież z całej Polski, nie mógłby się odbyć bez zaangażowania nie tylko sponsorów, którzy zadbali m.in. o to, żeby laureaci i uczestnicy opuścili festiwal z miłym upominkiem, ale i szkolnej rady rodziców. — Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby konkurs upływał w przyjaznej atmosferze, a jego uczestnicy mogli czuć się otoczeni opieką — podsumowała organizatorka festiwalu.

Daria Bruszewska-Przytuła


Laureaci XXI Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz:I grupa:

Maciej Gajewski
Łukasz Maruszczak
Zofia Maciejko (wyróżnienie za wykonanie utworu Ludwiga van Beethovena – Rondo z Sonatiny F-dur)
Michał Snarski
Mikołaj Michniewicz

II grupa:

Natalia Bujnowska
Zofia Strzałkowska
Karolina Siemienowicz
Lena Wąsik (wyróżnienie za wykonanie utworu Ludwiga van Beethovena – Sonata Op. 49 nr 1 - Rondo)
Maja Cierach
Marta Aleksandra Jesionowska

III grupa:

Szymon Juchno (grand prix festiwalu i wyróżnienie za wykonanie utworu Ludwiga van Beethovena – Sonata Fis-dur nr 24 op.78 cz. II)
Zofia Pałasz
Hanna Knebel

IV grupa:

Justyna Barańska
Julia Czajka
Jakub Leżohupski (wyróżnienie za wykonanie utworu Ludwiga van Beethovena – Sonata G-dur op. 31 nr 1 cz. I)

Wyróżnienia otrzymali:I grupa:

Barbara Leska
Zuzanna Kulesza
Klara Cendrowska
Michał Klimaszewski
Dominika Krasowska
Michał Bernard Kamecki
Patrycja Sienkiewicz
Hubert Guzowski
Anastazja Orłowska
Katarzyna Droździk

II grupa:

Zofia Maria Nowak
Miłosz Grzywiński
Nell Helena Obrębska
Tomasz Zubowicz
Gerhard Klifeld

III grupa:

Nadia Kuszewska
Dawid Dowgier

IV grupa:

Agata Kłudczyńska


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tekla #2878860 | 37.7.*.* 2 mar 2020 19:08

    Brawo Szymon !!! gratulacje dla Rodziców. Ciężka praca :)) daje plony. /pumpyleje/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz