środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Na co pójdą unijne pieniądze?

2020-02-24 16:40:34 (ost. akt: 2020-02-24 16:26:06)
Informacje o inwestycjach przekazano na specjalnej konferencji

Informacje o inwestycjach przekazano na specjalnej konferencji

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Modernizacja kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, szpitale, odnawialne źródła energii no i wytęskniony remont hali Urania w Olsztynie. Te i wiele innych ważnych inwestycji doczeka się realizacji dzięki negocjacjom zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską.

Realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w zasadzie już się kończy. Powyżej 80 proc. z ponad 3,6 mld euro, jakie region ma do dyspozycji, jest już zapisana w umowach. Realia gospodarcze jednak zmieniły planowane koszty wielu inwestycji, tak, jak w przypadku modernizacji starej śluzy w Guziance, przebudowy i umocnienia kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na realizację czeka także wiele projektów, które spełniły wymogi formalne, ale znalazły się na tzw. listach rezerwowych w konkursach. Dlatego też zarząd województwa podjął trud dodatkowych negocjacji  z Komisją Europejską i przesunięcia środków z działań, na które nie ma w regionie aż tak dużego zapotrzebowania na te, których najbardziej oczekują mieszkańcy. Negocjacje trwały od listopada 2019 roku, ostatni podpis akceptujący propozycje zarządu województwa został złożony po południu 20 lutego 2020 roku.

Zobacz także: Czas na nową Uranię! 130 milionów z Unii, 30 mln z miasta Czas na nową Uranię! 130 milionów z Unii, 30 mln z miasta Komisja Europejska przekaże 130 milionów złotych na dofinansowanie remontu hali Urania w Olsztynie. Ale 30 mln zł musi wyłożyć miasto. Termin realizacji...
— Komisja Europejską zgodziła się na nasze postulaty i to jest naprawdę duży sukces, bo większości zadań, których potrzebujemy, Unia już nie dofinansowuje – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Niemożliwe stało się możliwe. Nasza codzienna pozytywistyczna praca przynosi wymierne korzyści.

Wartość wszystkich nowych inwestycji przekracza 360 mln zł. Muszą być zrealizowane do końca 2023 roku.

Hala Urania — 31 mln EUR

Minister Sportu w 2018 roku odmówił Olsztynowi dofinansowania modernizacji tej hali. Tymczasem jest to jedyny tego typu obiekt w województwie. Zrewitalizowany obiekt będzie wypełniał wiele funkcji: z jednej strony areny dla większych wydarzeń czy imprez masowych dla mieszkańców całego województwa, a z drugiej także przestrzeni dla kreatywnej aktywności, wzmacniając funkcje metropolitarne miasta, wabiąc działalności usługowe i produkcyjne. Oprócz rozwoju przestrzeni dla funkcjonowania miejscowych podmiotów gospodarczych oczekiwane są intensywniejsze działania organizacji, stowarzyszeń i instytucji.  Proces taki jest zauważalny w innych miastach Polski Wschodniej, w których powstały podobne obiekty.

Wielkie jeziora — 22,5 mln EUR

Inwestycja zakłada dokończenie modernizacji starej śluzy w Guziance, przebudowę i umocnienie kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz sfinansowanie listy rezerwowej w linii budżetowej dedykowanej instytucjom kultury (dwa projekty o wartości dofinansowania ok. 14 mln zł obejmujące unowocześnienie instytucji kultury w Olecku i Piszu).

Ochrona zdrowia — 8,2 mln EUR

Środki finansowe kierowane na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb w województwie, szczególnie w dziedzinie psychiatrii oraz na sfinansowanie projektów znajdujących się na liście rezerwowej (jeden dotyczy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitala powiatowego w Ełku, a drugi rehabilitacji dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce).

Bezpieczne lotnisko — 3,2 mln EUR

Tyle środków trafi na podniesienie bezpieczeństwa na lotnisku Olsztyn Mazury w Szymanach poprzez rozbudowę systemu precyzyjnego podejścia do lądowania (ILS). Inwestycja udostępni lotnisko samolotom przy niekorzystnych warunkach pogodowych, wpływając tym samym na poprawę bezpieczeństwa uczestników lotów.

Dziedzictwo gospodarcze —10,8 mln EUR

To środki na sfinansowanie projektów z list rezerwowych na odtwarzanie dziedzictwa gospodarczego regionu, w ramach której przedsiębiorcy uzyskają dotacje bezpośrednie na przywrócenie w warmińsko-mazurskim tradycyjnych produktów, usług i zawodów w odnowionej i innowacyjnej formie.

Odnawialna energia — 6,5 mln EUR

Konkursy na wytwarzanie odnawialnych źródeł energii cieszą się ogromnym zainteresowaniem wnioskodawców. W dotychczasowych naborach zapotrzebowanie przekraczało kilkukrotnie dostępną alokację, funkcjonują tu również listy rezerwowe, które pozwalają na szybką kontraktację środków programu. W województwie nie występują znaczące źródła energii elektrycznej, co powoduje konieczność jej importowania. Dlatego zwiększenie środków na ten cel jest szansą na budowanie samowystarczalności energetycznej w oparciu o źródła rozproszone.


Żłobki i firmy — 2,5 mln EUR

Na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową w tych częściach województwa, które borykają się jeszcze z podstawowymi problemami w tym zakresie. 1,1 mln EUR na opiekę żłobkową oraz 1,7 mln EUR na usługi rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zwiększą kompetencje pracowników oraz wzmocnią potencjał pracodawców.

Źródło: Urząd Marszałkowski


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie pamiętam #2875517 | 213.184.*.* 25 lut 2020 13:09

  Z jakiej opcji politycznej pochodził Minister Sportu w 2018 r, który odmówił finansowania modernizacji Hali Urania? Skleroza człowieka bierze, a w tym roku wybory prezydenckie. Dobrze byłoby wiedzieć na przedstawiciela jakiej partii głosować. Może poborcy 500+ podpowiedzą, z jakie partii był ten Minister Sportu, który stwierdził, że w Województwie Warmńsko-Mazurskim hale widowiskowo-sportowe nie są potrzebne? Hmm, może Szmit albo Wypij będą coś wiedzieli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lwx #2875418 | 83.9.*.* 25 lut 2020 11:30

  No to w końcu zaczęliśmy gonić zgniły Zachód. Tyle, że on bierze już udział w innym wyścigu. Ale dobre i to choć wszyscy trąbię o oszałamiającym sukcesie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. spoko #2875275 | 80.50.*.* 25 lut 2020 08:28

  jaki porządny jest pan marszałek tyle pieniędzy dla warmi i mazur brawo!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz