Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Lewica: A może zacząć oszczędzać na religii w szkołach? [SONDA]

2020-02-06 18:06:47 (ost. akt: 2020-02-06 12:53:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Co roku ełcki samorząd musi dokładać coraz więcej do oświaty. Stąd pomysł na ograniczenie lekcji religii z 2 do 1 godziny tygodniowo. W tym roku ełcki ratusz na lekcje religii wyda 1,78 mln zł.

Ełcki samorząd w 2020 roku dołoży ponad 48,4 mln na utrzymanie oświaty, w tym wyższe wynagrodzenia nauczycieli zadeklarowane przez rząd. W 2019 była ta kwota ponad 38,5 mln zł.
— Konieczność finansowania z budżetów samorządów zadań, np. utrzymanie oświaty, ogranicza możliwość realizacji przez samorządy nowych, potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, w tym przewidzianych w programach dofinansowywanych m.in. przez Unię Europejską. Skutki odczuwa też miasto Ełk. Przy projektowaniu budżetu zaistniała konieczność rezygnacji z realizacji (lub przesunięcia terminów) wcześniej zaplanowanych działań i inwestycji — wyjaśniali urzędnicy.

W odpowiedzi na trudną sytuację miejskiego budżetu związany z lewicą ełcki radny Ireneusz Dzienisiewicz proponuje ograniczenie liczby godzin religii w szkołach z 2 do 1 tygodniowo.
— W związku z gwałtownym wzrostem kosztów utrzymania oświaty, samorządy poszukują oszczędności. Jednym z pomysłów obniżenia kosztów edukacji jest ograniczenie liczby godzin religii. Tego typu działania podjęły już samorządy Warszawy, Poznania, Szczecina, Ustrzyk Dolnych itd. — uważa Ireneusz Dzienisiewicz.

Zdaniem radnego miasto powinno jak najszybciej rozpocząć rozmowy z diecezją ełcką na temat ograniczenia, liczby godzin religii w szkołach podstawowych i przedszkolach.

Na wniosek radnego miasto przedstawiło zestawienie nakładów związanych z prowadzeniem religii w miejskich placówkach. Co z niego wynika? W 2019 roku na organizację zajęć religii w szkołach podstawowych i przedszkolach z budżetu wydano prawie 1,77 mln zł. Najwięcej z tej kwoty wydano na prowadzenie religii rzymskokatolickiej - wynagrodzenia i ich pochodne - 1,72 mln zł. Oprócz tego w miejskich placówkach prowadzone są lekcje religii pozostałych wyznań, a w dwóch szkołach także zajęcia z etyki.

— W roku 2020 na realizację zajęć religii szkoły i przedszkola zaplanowały łączną kwotę ok. 1,78 mln zł — czytamy w odpowiedzi udzielonej radnemu Dzienisiewiczowi przez Tomasza Andrukiewicza, prezydenta Ełku.

W tym roku we wszystkich miejskich placówkach zatrudnionych jest 25 katechetów świeckich oraz 15 osób duchownych.

Temat religii w szkołach zawsze wywoływał duże emocje. Tak komentuje sprawę czytelnicy:
Wojciech Izbicki: Kiedyś mieliśmy 1 religie tygodniowo w salkach katechetycznych przy kościele i komu to przeszkadzało?
Wio Tetka: Etyka, etyka i jeszcze raz etyka! Moje dzieci chodzą. Są to świetne lekcje, a poruszane tam tematy są b.ciekawe i arcyważne dla rozwoju, kształtowania wartości i światopoglądu młodego człowieka. Dodam, iż zajęcia prowadzi polonistka, o co wnioskowaliśmy w podaniu podczas organizacji tegoż przedmiotu .
Łukasz: Z lekcji religii pamiętam jedynie odrabianie lekcji z innych przedmiotów. Jak dla mnie to religię powinni usunąć ze szkoły.

Czy oszczędzanie na lekcjach religii w szkołach to dobry pomysł?
pokaż wyniki »

pt


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NOL #2868244 | 5.172.*.* 14 lut 2020 09:44

  Należy tak naprawdę zastanowić się jak można legalnie i szybko zdelegalizować wszystkie partie lewicowe, lewackie, które niszczą Polskę i Polaków. Historia już pokazała, że jest to zło, a zło trzeba likwidować, gdyż rozplenia się i coraz pewniej się czuje. Trzeba to zło powstrzymać, wytłumaczyć że błądzi, żeby nie szli tą drogą a prostowali ścieżki. Życie jest krótkie - po co marnują dni na bezmyślne działanie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2866912 | 88.156.*.* 12 lut 2020 09:16

  A MOZE TAK ZDEGALIZOWAC LEWICE , TYLE KASY WCHŁANIA PODATNIKA , A ZADNEJ KORZYSCI I ZMIAN W STANDARTOWYM ZYCIU NIE PRZYNOSI WDRAZA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyniak #2866266 | 88.156.*.* 11 lut 2020 10:41

  CHCESZ BYC GŁUPSZY OD GLUPSZEGO ZAPISZ SIE DO LEWICY , BEDZIESZ WALCZYŁ Z KULTURO OBYCZAJAMI I TRADYCJAMI POLSKI I POLSKIEGO SPOŁECZENSTWA , OTO WIEDZA I PROGRAM LEWICY , NA POLEPSZENIA STANDARTU ZYCIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. anonymus #2865131 | 208.114.*.* 9 lut 2020 16:35

  hehe, wycieli mnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pokolenie JP 2 #2865074 | 94.254.*.* 9 lut 2020 15:20

  A ta komuną dalej walczy z kościołem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (23)