Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Śmiertelnie pobili mężczyznę, bo nie chciał im dać 5 zł

2020-01-31 14:13:50 (ost. akt: 2020-01-31 14:41:55)

Autor zdjęcia: mat. policji w Nidzicy

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę 15 lat pozbawienia wolności Piotra B. oraz na karę 4 lat pozbawienia wolności Mateusza B. za śmiertelne pobicie mieszkańca Nidzicy.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 2 września 2019 r. na ul. Kościuszki w Nidzicy. Według ustaleń prokuratora, tego dnia około godz. 14 pokrzywdzony w sprawie Wiesław S., będąc już pod znacznym wpływem alkoholu, w towarzystwie swojego kolegi szedł w kierunku domu. Przechodząc obok boiska, spotkał Piotra B. i jego brata Mateusza B., z którymi przywitał się, natomiast jego kolega, nie zatrzymując się, poszedł dalej. Kiedy kolega Wiesława S. odwrócił się, zobaczył, jak Piotr B. szarpie, a następnie uderza i i kopie S. Kolega pokrzywdzonego próbował interweniować, ale Mateusz B. go powstrzymał. Następnie Piotr B. miał kolejny raz uderzyć w twarz i kopać leżącego mężczyznę. Do bicia dołączył jego brat.

Gdy pokrzywdzony podniósł się z ziemi, ponownie został pobity. W końcu stracił przytomność. Obaj bracia słysząc pojazdy jadące na sygnale, oddalili się z miejsca zdarzenia. Nieprzytomnego Wiesława S. karetka pogotowia przewiozła do szpitala.

Obaj bracia niedługo po tym zdarzeniu zostali zatrzymani. Piotr B. został oskarżony o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego Wiesława S., natomiast jego brat Mateusz został oskarżony o udział w pobiciu z błahego powodu.

Już po skierowaniu przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia, Wiesław S. zmarł w szpitalu. Biegły lekarz uznał, że jego śmierć miała bezpośredni związek z pobiciem.

Proces w tej sprawie rozpoczął się 30 stycznia 2020 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Piotr B. przyznał się do zarzucanego mu czynu, natomiast jego brat Mateusz przyznał się tylko częściowo, tłumacząc, że tylko uderzył Wiesława S. w twarz z otwartej ręki oraz kopnął go w plecy.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 30 stycznia 2020 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie, dokonując zmiany kwalifikacji prawnej czynu, uznał Piotra B. za winnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Wiesława S., którego następstwem była śmierć pokrzywdzonego i skazał go za to na karę 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei Mateusza B. Sąd uznał za winnego udziału w pobiciu Wiesława S., którego skutkiem była śmierć pokrzywdzonego i za to skazał go na karę 4 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł również obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę solidarnie przez oskarżonych na rzecz oskarżycielki posiłkowej (matki pokrzywdzonego) kwoty 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Sąd podając ustne motywy wyroku wskazał, że wina obu oskarżonych nie budzi wątpliwości. Przy czym ciężar winy Piotra B., który silnymi kopnięciami w głowę doprowadził Wiesława S. do utraty przytomności, której ten już nie odzyskał, jest znacznie większy niż Mateusza B.

Zdaniem sądu orzeczone wobec oskarżonych kary odzwierciedlają także bardzo znaczny stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu, który, co podkreślił sąd, miał charakter chuligański i bardzo brutalny. Sąd zwrócił również uwagę na błahy powód pobicia, gdyż, jak wynika z ustaleń, Wiesław S. został zaatakowany tylko dlatego, że na żądanie Piotra B. nie chciał dać mu 5 zł.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2860467 | 88.156.*.* 1 lut 2020 19:30

  ZA DARMO MOGIE BYC KATEM TYCH CZUBOW NA SZUBIENICY

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dzięcioł #2860284 | 88.199.*.* 1 lut 2020 12:32

   Taaa bo zapłacą 100 tys pokrzywdzonej jak to patola, tylko na zasiłkach i rencie pijackiej. Na szubienice

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. abcd #2860281 | 83.29.*.* 1 lut 2020 12:31

   Krótka historia o pogardzie i godności Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu" na "henryk dabrowski pl"

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Max #2860082 | 5.173.*.* 1 lut 2020 00:38

   Rozprawa zaczęła się 30 stycznia 2020 a sąd wydał wyrok 30 stycznia 2020. Expresowe tempo jednak PiS to je to

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Nick #2860048 | 37.201.*.* 31 sty 2020 22:39

    KARO SMIERCI WROC !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)