Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Dywity wspierają dzieci i rodziców

2020-01-15 20:30:00 (ost. akt: 2020-01-16 21:49:51)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

250 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 1 do 3 lat. To istota „Bonu dla krasnala”, który od marca zacznie funkcjonować na terenie gminy Dywity. Co ważne, to rodzice sami zdecydują, czy przeznaczą te pieniądze na nianię, opłacenie klubu dziecięcego, czy opłacenie w części żłobka niepublicznego.

Dywity jako pierwszą gmina w naszym regionie zdecydowała się na tak pionierskie działanie. Wypłata dodatkowych świadczeń będących wsparciem dla rodzin z dziećmi, to jeden z punktów wyborczych obecnego wójta gminy Dywity Daniela Zadwornego.

Przygotowania do wprowadzenia bonu rozpoczęto od konsultacji z potencjalnymi beneficjentami programu. Rodzice przekazali sporo cennych uwag, nad którymi następnie pracowali urzędnicy i radni podczas komisji Rady Gminy Dywity. Potem projekt uchwały w tej sprawie trafił do dywickich radnych, a ci jednogłośnie zagłosowali (15.01.2019) "za". — To cenna i i jedyna w swoim rodzaju inicjatywa — mówi radna Dorota Pszczoła.

— To rodzic sam zdecyduje na jaką formę opieki przeznaczą bon. Chcemy wesprzeć rodziny z maluchami w choć częściowym pokryciu kosztów opieki, czy to przez nianię, opiekunkę, czy niepubliczny żłobek lub niepubliczny klub dziecięcy — wyjaśnia wójt Daniel Zadworny.

— Bon wypełni lukę we wsparciu rodzin z małymi dziećmi, dla których kończą się urlopy rodzicielskie, a których dzieci nie weszły jeszcze w wiek przedszkolny — czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. — Celem jest stworzenie przyjaznych warunków dla rodzin z dziećmi poprzez udział gminy w zapewnieniu środków finansowych w wysokości 250 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat, korzystające z usług niepublicznego żłobka, niepublicznego klubu dziecięcego, opiekuna dziennego oraz niani zatrudnionej w ramach umowy uaktywniającej.

To co na wniosek wójta podarowali swoim mieszkańcom radni ma także na celu umożliwienie rodzicom i opiekunom dzieci podjęcia aktywności zawodowej lub powrotu na rynek pracy po zakończonym urlopie rodzicielskim. „Bon dla Krasnala” przysługiwać będzie rodzicom biologicznym, rodzicom adopcyjnym, osobom samotnie wychowującym dzieci, osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej spokrewnionej i niezawodowej, opiekunowi prawnemu, opiekunowi faktycznemu.

Warunkiem przyznania bonu jest zamieszkiwanie obydwojga rodziców na terenie Gminy Dywity, składanie rocznego zeznania podatkowego ze wskazaniem miejsca zamieszkania w Gminie Dywity, pozostawanie w zatrudnieniu lub świadczenie innej pracy zarobkowej i nie przebywanie na urlopie wychowawczym. Do świadczenia „Bon dla Krasnala” będą uprawnione również osoby nieaktywne zawodowo, które uczą się w systemie dziennym, bądź z powodu długotrwałej choroby czy niepełnosprawności nie są w stanie podjąć zatrudnienia.

A co z bezrobotnymi? Uchwała nie wyklucza z kręgu osób uprawnionych do bonu osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jednak zainteresowana osoba w ciągu 6 miesięcy będzie zobowiązana do aktywnego poszukiwania pracy oraz poddania się oddziaływaniom w obszarze reintegracji społecznej realizowanej przez PUP, CIS lub OPS Dywity.

W przypadku nie podjęcia pracy w ciągu 6 miesięcy pomimo realnych możliwości, świadczenie nie będzie przysługiwało.

Uchwała trafi teraz do wojewody. Jeżeli ten jej nie zakwestionuje, to pierwszy "Bon dla krasnala" może trafić do uprawnionych już 1 marca 2020 roku. W budżecie Gminy Dywity zaplanowano już pieniądze na ten cel. Wnioski rodzice będą mogli składać do GOPS, który będzie się zajmował wypłatą.

— Chcemy aby naszym rodzinom, naszym dzieciom żyło się po prostu lepiej — podsumowuje wójt Daniel Zadworny.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Kto zostanie Super Sołtysem 2020?
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #2850593 | 188.147.*.* 16 sty 2020 20:40

  Kolejny pisowiec 500+ jeszcze daj.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olaf #2850486 | 83.9.*.* 16 sty 2020 15:51

  Jak widzę taką demokrację i taką wolność słowa jaka jest w dzisiejszej Polsce to najlepiej być kurokarpikiem który nic nie rozumie. Tacy demokraci że boją się opinii wydrukować Boże widzisz i nie grzmisz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olaf #2850483 | 83.9.*.* 16 sty 2020 15:31

  Wójt i jego radni którzy są jego wasalami całkowicie sfiksowali jednych będą okradać aby innym dać ot mi cudowny sposób na przedłużenie kadencji tylko idioci na takiego wójta zagłosują moim zdaniem to jego gwóźdź do końca kariery jak tylko w taki sposób kupuje wyborców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. real #2850317 | 37.47.*.* 16 sty 2020 10:22

  A kiedy kolej linowa(lub chociaż ścieżka rowerowa) do Olsztyna, bo dojechać coraz trudniej?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Stomilowiec #2850224 | 37.8.*.* 16 sty 2020 07:01

  Brawo

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz