Quantcast

środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Drogi ku wiedzy

2020-01-10 13:00:00 (ost. akt: 2020-01-10 13:45:55)

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie (ul. Natalii Żarskiej 2) zaprasza do zwiedzania wystawy „Drogi ku wiedzy” przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Ekspozycja, przybliżając dzieje oświaty na Lubelszczyźnie, ukazuje różne aspekty i formy kształcenia na przestrzeni dziejów - zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego - prowadzonego w placówkach oświatowych. Zamierzeniem autorów wystawy było przywołanie obrazu szkoły w jej wymiarze architektonicznym i instytucjonalnym. Szkoła przedstawiona została jako budynek i społeczność, jako miejsce rozwoju i spełniania ambicji, ale niekiedy także - zniewolenia oraz podporządkowania obcym ideom i wpływom.

Wystawa ukazuje, jak pod wieloma względami odmienne były realia szkolne II poł. XIX i początku XX wieku w porównaniu do współczesnych. Ciekawostką mogą być instrukcje programowe dla nauczycieli, kroje mundurków noszonych przez uczniów, zalecane zestawy ćwiczeń, czy też przepisy dotyczące higieny osobistej.

Przedstawione zostały świadectwa szkolne, regulaminy, fotografie, wypracowania, korespondencja z rodzicami uczniów prowadzona przez szkoły, szkice mundurków i wiele innych materiałów związanych z kształceniem.

Wystawę można oglądać do 14 lutego 2020 r. w godzinach pracy biblioteki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także