Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

Odwołany sędzia nie dostanie nowych spraw. Rozpozna tylko te, już przydzielone

2019-11-26 12:38:29 (ost. akt: 2019-11-26 13:33:04)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Decyzja ma związek z pismem ministra sprawiedliwości o odwołaniu delegowania sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przewodniczący IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie 26 listopada wydał zarządzenie o rozpoznaniu przez sędziego Pawła Juszczyszyna przydzielonych mu dotychczas spraw odwoławczych.

— Przewodniczący Wydziału na podstawie art. 47 a § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zarządził wstrzymanie przydziału nowych spraw sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, natomiast na podstawie art. 47 b § 4 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zadecydował, że sędzia Paweł Juszczyszyn rozpozna sprawy odwoławcze dotychczas przydzielone mu jako referentowi i sędziemu wyznaczonemu przez System Losowego Przydziału Spraw aż do ich zakończenia — poinformowała Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Na dzień 25 listopada 2019 r. w referacie sędziego Juszczyszyna znajdowało się 38 spraw apelacyjnych i 19 spraw zażaleniowych.

Czy minister postąpił słusznie odwołując delegowanie sędziego Pawła Juszczyszyna?
pokaż wyniki »

Przypomnijmy, sędzia Paweł Juszczyszyn nie będzie już sądził w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W poniedziałek dostał z Ministerstwa Sprawiedliwości faks z cofnięciem delegacji na swoje stanowisko. Sędzia był delegowany do Sądu Okręgowego z Sądu Rejonowego i miał pełnić swoją funkcję do lutego 2019 roku. z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Cofnięcie delegacji, które dotarło do Sądu Okręgowego w Olsztynie, nie ma załączonego uzasadnienia, a jedynie powołanie na przepis, który umożliwia podjęcie takiej decyzji przez ministerstwo sprawiedliwości.

Sędzia Paweł Juszczyszyn stał ostatnio sławny w całej Polsce. Zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, którzy zostali potem do niej wybrani przez Sejm, a także oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów.

Ma to związek ze sprawą, która toczy się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie z powództwa jednego z funduszy przeciwko mieszkance naszego regionu. W tej sprawie w Sądzie Rejonowym wcześniej wyrokował sędzia, który otrzymał nominację sędziowską na podstawie uchwały podjętej przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Według rzeczniczki Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku postępowania apelacyjnego - mając na uwadze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku - uznał, że zaszła konieczność zbadania z urzędu "nieważności tego postępowania w zakresie składu orzekającego w pierwszej instancji".

Po wysłaniu do Sejmu orzeczenia z żądaniem przestawienia dokumentów rozpętała się polityczna burza. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w swoich publicznych wypowiedziach sugerował postępowanie dyscyplinarce, a orzeczenie z wnioskiem skierowanym do Sejmu wydane przez olsztyńskiego uznał za podważające trójpodział władzy i prowadzące do anarchii.

Przedstawiciele Kancelarii Sejmu już zapowiedzieli, że orzeczenie sądu z żądaniem przesłania dokumentacji dotyczącej sędziów KRS stoi w sprzeczności z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych i nie będzie mogło być zrealizowane.
We wtorek sędzia Paweł Juszczyszyn wydał krótkie oświadczenie:

"W związku z odwołaniem mnie z delegacji do Sądu Okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie."Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (59) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał #2826987 | 5.173.*.* 29 lis 2019 22:18

  Znałem Pana Sęziego. Nie jakoś blisko, aplikację robiłem u jego koleżanki. fajny człowiek, alpinista, miał ciekawe historie, np o tym jak lawina przeszła koło jego namiotu. Odważny człowiek, nie dziwię się że miał także odwagę cywilną. Ja z kolei się boję. Boje się, że wracającasy, procesów Brzeskich i Berezy Kartuskiej, czasy gnojenia ludzi w imię "państwa", "porząddku" i "patriotyzmu".

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Batman #2826292 | 88.156.*.* 28 lis 2019 17:52

  Nareszcie robi się porzadek mam nadzieje ze to dopiero poczatek!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Stokrotka #2825973 | 88.156.*.* 28 lis 2019 09:35

  Z tego pana bohater i sędzia jak w przysłowiu: z koziej.....trąba

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rychu #2825972 | 37.47.*.* 28 lis 2019 09:32

  Bardzo dobrze, że tak się stało. Jest jednak sprawiedliwości na tej ziemi a wszystkie sprawy które prowadził były z góry ustawione i skazane na przegraną. Nareszcie jest sprawiedliwość!! Hurraaaaaaaaaaa

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mama #2825481 | 178.36.*.* 27 lis 2019 13:09

   To wreszcie Olsztyn ma bohatera, PJ.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (59)