Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Czy sędziowie z nowego nadania mogą orzekać? [SONDA]

2019-11-23 16:22:03 (ost. akt: 2019-11-23 17:10:28)

Autor zdjęcia: Archiwum

Sąd Okręgowy w Olsztynie chce wiedzieć czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Sąd nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Chodzi o sprawę, która toczy się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie z powództwa jednego z funduszy przeciwko mieszkance naszego regionu.

W tej sprawie w Sądzie Rejonowym wcześniej wyrokował sędzia, który otrzymał nominację sędziowską na podstawie uchwały podjętej przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Według rzeczniczki Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku postępowania apelacyjnego - mając na uwadze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku - uznał, że zaszła konieczność zbadania z urzędu "nieważności tego postępowania w zakresie składu orzekającego w pierwszej instancji".

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE tego dnia orzekł miedzy innymi, że Krajowa Rada Sądownictwa, która rekomenduje prezydentowi powołanie na stanowisko sędziego, może robić to w sposób obiektywny tylko wtedy, gdy będzie wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędziowie nawiązali w ten sposób do okoliczności wyboru nowych członków-sędziów KRS, których po nowelizacji ustawy przeprowadzonej przez PiS wybiera Sejm, a nie jak do tej pory sami sędziowie.

Do zgłoszenia kandydata do nowej KRS potrzebna jest rekomendacja minimum 25 sędziów lub co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kancelaria Sejmu odmówiła ujawnienia tych danych.

- W ocenie sądu odwoławczego, w świetle przywołanego wyżej wyroku TSUE, taka sytuacja może budzić wątpliwości, czy zapadłe w sprawie orzeczenie zostało wydane przez osobę do tego uprawnioną - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Jak się niedawno okazało: kandydaturę jednego z sędziów (z Olsztyna) poparło 28 sędziów, jednak 4 z nich, wycofało swoje poparcie jeszcze przed zakończeniem procedury zgłaszania kandydatów


W celu wyjaśnienia tych wątpliwości Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał postanowienie nakazujące Szefowi Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia dla sędziów, którzy weszli do KRS.

Czy twoim zdaniem PiS chce ograniczyć niezależność sędziów?
pokaż wyniki »

Poniżej pełna treść komunikatu

Po wyroku TSUE sąd nakazuje przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej KRS

Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku jednego z cywilnych postępowań odwoławczych uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do tego, aby w pierwszej instancji orzekać w sprawie. W tym celu tutejszy Sąd nakazał Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków KRS.

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym pod sygn. IX Ca 1302/19 została zarejestrowana sprawa z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych przeciwko Joannie S. o zapłatę.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku wyżej wymienionego postępowania apelacyjnego, mając na uwadze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019 r., uznał, że zaszła konieczność zbadania z urzędu nieważności tego postępowania w zakresie składu orzekającego w pierwszej instancji. Mianowicie, sędzia, który wyrokował w tej sprawie w pierwszej instancji otrzymał nominację sędziowską na podstawie uchwały podjętej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W ocenie sądu odwoławczego, w świetle przywołanego wyżej wyroku TSUE, taka sytuacja może budzić wątpliwości, czy zapadłe w sprawie orzeczenie zostało wydane przez osobę do tego uprawnioną.

W celu wyjaśnienia tych wątpliwości Sąd Okręgowy w Olsztynie, na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 listopada 2019 r., wydał postanowienie nakazujące Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, o których mowa w art. 11a i art. 11 b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, następnie wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2018 r. w sprawie wyborów członków Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. poz. 276), oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów. Sąd nakazał przesłanie tych dokumentów do tutejszego Sądu w celu dołączenia ich do akt sprawy o sygn. IX Ca 1302/19 w terminie tygodniowym od daty doręczenia Kancelarii Sejmu odpisu wyżej wymienionego postanowienia, pod rygorem skazania na grzywnę w przypadku nieuzasadnionej odmowy przedstawienia żądanych dokumentów.

Postanowienie w tej sprawie jest prawomocne.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 23listopada 2019 r.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TSUE nie ma znaczenia! #2823630 | 95.90.*.* 24 lis 2019 15:36

  TSUE różne sprawy może orzekać, ale nie ma to przełożenia na nasze prawo. Jeśli olsztyńscy sędziowie są tacy skrupulatni to powinni przeczytać ze zrozumieniem traktat akcesyjny Polski do UE. UE i TSUE nie mają żadnego prawa ingerować w polskie prawo. To jest właśnie obowiązujące nas, Polaków prawo. A jeśli TSUE ma takie prawo, to proszę podać odpowiedni paragraf .... ale nikt go nie znajdzie, bo go nie ma. To, że nie należy mylić Prawa z chciejstwem polityków to chyba każdy prawnik wie, czy nie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiesław. #2823593 | 95.160.*.* 24 lis 2019 14:32

  Rząd PiS tworząc prawo, sam powinien je przestrzegać. Prawo nie jest po to, aby karać "ciemny lud".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wojtek #2823531 | 46.76.*.* 24 lis 2019 12:12

  Czy może ktoś zna nazwisko Sedziego z SR w Olsztynie którego dotyczy przedmiotowa sprawa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. vix #2823415 | 83.9.*.* 24 lis 2019 01:09

  Ale cyrk! Grupa rekonstrukcyjna sanacji z zoliborza robi u nas taki sam bajzel jaki robila u siebie przed wojna ktora przewalila w miesiac :-D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. DNO #2823339 | 83.5.*.* 23 lis 2019 21:05

  Traktujemy takie postępowanie sędziów jako Zamach Stanu . Dla zamachowców nie ma miejsca w wymiarze sprawiedliwości . Co ta nadzwyczajna kasta wyprawia !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)