Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Krystyna Szter nominowana do Nagrody POLIN 2019

2019-11-15 10:24:47 (ost. akt: 2019-11-15 10:31:52)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Krystyna Szter, prezes oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Barczewie została nominowana do ogólnopolskiej Nagrody POLIN 2019, przyznawanej tym, którzy przyczyniają się do kultywowania pamięci o Żydach i ich dorobku kulturalnym. Wyniki poznamy 3 grudnia.

Krystyna Szter, z zawodu nauczycielka, radna powiatu, od 7 lat jako prezes stowarzyszenia, opiekuje się w ramach wolontariatu dawną barczewską bożnicą, w której dzisiaj mieści się Galeria Sztuki „Synagoga”. Dzięki jej zaangażowaniu miejsce to jest ważnym ośrodkiem kultury na mapie województwa.

W galerii, gdzie zachowały się elementy wystroju dawnej synagogi, zgromadzono wiele pamiątek po Żydach, którzy mieszkali na Warmii. W Barczewie ta społeczność żyła w zgodzie z innymi nacjami, niemiecką, polska, warmińską i, chociaż nieliczna, zaznaczyła swoją obecność w różnych dziedzinach życia. Żydzi zajmowali się głównie kupiectwem i usługami, ale byli wśród nich również prawnicy, lekarze, nauczyciele. Ich los, podobnie jak wielu żyjących tuż przed wojną Żydów na Warmii, był tragiczny. Jeśli nie zdołali wyjechać, w czasach terroru hitlerowskiego trafili do obozów zagłady. Wybudowana w 1894 roku barczewska synagoga nie podzieliła losu innych świątyń, które podczas tzw. nocy kryształowej zostały spalone, ponieważ wobec malejącej liczby wyznawców, gmina żydowska w 1937 roku sprzedała budynek osobie prywatnej. Po wybuchu wojny mieściło się tutaj hitlerowskie więzienie. W latach 1976- 1978 przeprowadzono gruntowny remont budynku i urządzono w nim oddział Muzeum Warmii i Mazur. Potem mieściło się tu Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Dla obecnego użytkownika, barczewskiego oddziału SSK „Pojezierze” z prezesem Krystyną Szter, jest nie tylko biurem, ale i miejscem aktywnego działania. Wiele w tych działań jest związanych z upamiętnieniem Żydów, w tym ich dorobku kulturalnego.


— Ale nie tylko — mówi Krystyna Szter. — W galerii organizowane są również wernisaże malarskie i spotkania autorskie osób, które z Żydami i tematyką żydowską nie mają nic wspólnego, a tworzą dzieła plastyczne, literaturę, muzykę czy też rękodzieło artystyczne. To miejsce żyje kulturą!

W mijającym roku miała tu wystawę obrazów m. in. Anastazja Fietisowa, fotografii Andrzej Lubecki, recital poetycki Magdalena Łowkiel. Do kultury żydowskiej z przeszłości i teraźniejszości nawiązywały zaprezentowane 13 września prace malarskie Agnieszki Markowicz z Barczewa, tegorocznej stypendystki Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „ Jest tu klimatycznie, artystycznie, historycznie!”, to jeden z wpisów autorstwa turysty, który w tym roku odwiedził barczewską Galerię Sztuki „Synagoga”.

Od kwietnia do października Krystyna Szter oprowadza społecznie przybywające tu licznie wycieczki. Jest, jak chwalą ją turyści, osobą ciepłą i uczynną. W ramach jednego z projektów, dzięki jej inicjatywie, w dawnej synagodze umieszczono 49 imiennych tabliczek barczewskich rodzin, które zginęły podczas ostatniej wojny. W 2017 roku Krystyna Szter zaangażowała się w sprowadzenie z muzeum w Stębarku składowanych tam nagrobków ( macew) z żydowskiego cmentarza ( kirkutu), który został zlikwidowany w latach 60-tych ub. wieku. Po ich odnowieniu, na posesji przy synagodze utworzono lapidarium. Również na terenie budynku dawnej synagogi prowadzone są różnorodne działania inwestycyjne, jak ostatnio wymiana okien.


— Mijający rok oceniam dla siebie jako bardzo łaskawy — mówi Krystyna Szter. — Otrzymałam odznakę honorową „Za zasługi dla turystyki” oraz statuetkę Przyjaciela Warmii. Nie ukrywam, że nominacją do Nagrody POLIN 2019 jestem bardzo zaskoczona i czuję się doceniona. To dobra zachęta do pracy.

wk

Nagroda POLIN przyznawana jest co roku ( w tym po raz piąty) przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobo, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami. W tym, roku, spośród 80 zgłoszeń z całej Polski kapituła wyłoniła 7 finalistów. Ogłoszenie wyników nastąpi 3 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową oraz rzeźbę Barbary Falender.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. weq #2822856 | 83.9.*.* 22 lis 2019 23:47

  Co za bzdury? Jaka nacja warmińska? "Warmiaków" wymyśliła polska propaganda. Każdy "Warmiak" dzielnie walczył na froncie zachodnim i wschodnim, w Norwegii i Afryce. Mój Opa "Warmiak" dla przykładu warszawe zdobywał aż przed nim uciekali gdzie raki zimują

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. geo #2819671 | 5.172.*.* 16 lis 2019 09:17

  Cóż to za "nacja warmińska" szanowny ałtorze "wk" ? Pracodawca wymyślił, a pan usłużnie napisał ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polak #2819485 | 162.247.*.* 15 lis 2019 18:25

  W nagrodę powinni panią Krystynę wsadzić w samolot i wysłac do izraela i tam niech kultywuje tradycję narodu który morduje rdzenny naród palestyński na oczach całego świata. Czyzby pani Krystyna chciała żeby takie Polin tutaj było? Czy pani wogóle zna historę żydów? Czy zdaje pani sobie sprawę ilu ich było w aparacie bezpieczeństwa po wojnie i wymordowało Polaków? Czy zastanowiła się kiedyś pani dlaczego z każdego kraju ich wypędzano? Czy zna pani przynajmniej nazwisko jednego żyda który pomógł Polakom? Czy w Izraelu jest coś na wzór polin ale dla Polaków? Proszę się zastanowić czy taka nagroda jest Pani potrzebna, no chyba że jest pani na usługach obcego kraju ale proszę pamiętać że tu była, jest i będzie (mam nadzieję) Polska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Muzeum polin - czy to antypolska instytucja? #2819469 | 213.184.*.* 15 lis 2019 17:57

  Byłem w tym muzeum i nigdy więcej tam nie wrócę! Polacy, nie macie pojęcia jak zgodnie z planem POLSKA powoli zamienia się w polin - za Waszym przyzwoleniem! Rzucają Wam okruchy i powoli zawłaszczają państwo. Kto z Was sprawdził, kim jest obecny minister finansów? Osoba po studiach "gotowania na gazie" w Londynie, która od razu zostaje dyrektorem banku, a później kolejnych kilku banków w Polsce. Osoba, która ledwo mówi po polsku, ale świetnie zna hebrajski i zrzeka się kilkumilionowego wynagrodzenia rocznego w zamian za drobne wynagrodzenie w Ministerstwie Finansów. Kto z Was wie ile rocznie osób z Izraela otrzymuje polskie paszporty? W Polsce nie ma muzeum historii Polski, ale za polskie pieniądze wybudowano muzeum, które pilnuje interesów nacji, która ma być beneficjentem amerykańskiej ustawy 447, czyli ma uzyskać wielomiliardowe odszkodowanie od Polski. Kto z Was ma świadomość, że już z Waszych podatków rocznie wypłacamy świadczenia dla żydów rozsianych po całym świecie w kwocie ok. 240 mln zł (100 Euro na osobę i pokrywamy koszty zagranicznych przelewów)? Kto z Was zna postulaty i sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej z 2009 r.?

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zbigniew Szczypiński #2819349 | 83.9.*.* 15 lis 2019 12:50

   Krysiu,gratuluję ! Miałem przyjemność być wiele razy w Galerii Sztuki "Synagoga" w Barczewie - czuć tam ducha i odpowiedni klimat !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)