środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Mógł szpiegować dla Rosji

2019-11-06 17:34:41 (ost. akt: 2019-11-06 17:41:21)
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu koordynuje działania czterech batalionowych grup bojowych NATO, które stacjonują w Orzyszu oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu koordynuje działania czterech batalionowych grup bojowych NATO, które stacjonują w Orzyszu oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Autor zdjęcia: Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pracownika spółki, która zajmowała się budową siedziby dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód NATO w Elblągu. Piotr Ś. jest podejrzany o szpiegostwo

Wiadomo już nieco więcej o zatrzymaniu Piotra Ś., który mógł pracować na rzecz obcego wywiadu, przekazując plany siedziby sztabu dywizji NATO w Elblągu. Mężczyzna był zatrudniony w spółce budującej kompleks, w którym mieści się dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód NATO w Elblągu. Jak podał Onet, Piotr Ś. koordynował rozbudowę tego kompleksu i był managerem spółki AMW Sinevia.

Mężczyzna miał mieć dostęp do dokumentacji oraz planów pomieszczeń i mógł również wprowadzać na teren budowy inne osoby.

Z ustaleń portalu wynika, że Piotr Ś. został zatrudniony w firmie Sinevia należącej do Agencji Mienia Wojskowego w 2018 r., czyli już w trakcie realizacji inwestycji w Elblągu.

— Był naszym pracownikiem — potwierdza Magdalena Wachoń, radca prawny spółki Sinevia. — Ale nic więcej nie mogę powiedzieć z uwagi na prowadzone postępowanie przez ABW i SKW.

Czy Piotr Ś. miał dostęp do informacji niejawnych? Niestety na to pytanie też nie otrzymaliśmy odpowiedzi z uwagi na toczące się śledztwo.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu koordynuje działania czterech batalionowych grup bojowych NATO, które stacjonują w Orzyszu oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Piotra Ś. zatrzymano 24 października w Warszawie. Poinformował o tym 28 października na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

W mieszkaniu podejrzanego o szpiegostwo znaleziono pistolet i amunicję oraz różne dokumenty. Agenci przeszukali też mieszkania osób, z którymi utrzymywał kontakty. W ich domach funkcjonariusze również znaleźli broń i amunicję bez pozwolenia.

Trudno powiedzieć, czy Piotr Ś. rzeczywiście mógł przekazać obcemu wywiadowi materiały dotyczące natowskiej bazy w Elblągu. Z zarzutu, który usłyszał nie wynika to wprost. Na razie mężczyzna jest podejrzany o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Polsce, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymany usłyszał też zarzut nielegalnego posiadania broni i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Decyzją sądu Piotr Ś. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Służby specjalne nie podają kraju, na rzecz którego miałby szpiegować Piotr Ś. Choć, w tym przypadku pytanie wydaje się retoryczne.

Co wiadomo o bazie NATO w Elblągu? Modernizacja i rozbudowa budynków wojskowych dla Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód została zrealizowana w niecały rok. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku, a zakończyły we wrześniu 2018 roku, a więc w ekspresowym tempie. Na budowie w kulminacyjnym momencie pracowało ponad 400 osób.

W trakcie realizacji inwestycji Spółka AMW Sinevia zmodernizowała istniejący już budynek oraz wybudowała kolejny w kształcie litery „L” o większej powierzchni. Dodatkowo powstało biuro przepustek, lokalne centrum nadzoru oraz wyremontowano garaże. „Stary” budynek otrzymał nowe przeznaczenie, które jest bardzo ważne dla obronności naszego kraju w tym regionie.

Cały obiekt ma ponad 8,4 tys. m2 powierzchni. Ma tu pracować około 300 żołnierzy sztabu dywizji. Teren został wyposażony w nowe instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, elektryczne, wybudowano nową trafostację oraz wymieniono cały dach. Inwestycja kosztowała 122,7 mln złotych.
Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #2815346 | 81.190.*.* 7 lis 2019 06:16

  Pewnie chciał zdradzić, gdzie w tych remontowanych garażach będą znajdowały się gniazdka elektryczne i pion kanalizacyjny. Ludzie, debil jakich mało! Pewnie ze zdjęć lotniczych lub satelitarnych tacy Ruscy mogliby się połapać i bez jego pomocy, gdzie co się znajduje, bez szczegółowych planów. A tak zdrajca łasy na kasę będzie siedzieć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Po co szpiegowal. #2815338 | 95.160.*.* 7 lis 2019 02:26

  Jak sami ujawniaja pod koniec artykulu dane na temat infrastruktury dane jednostki-dywizji z 300 zolnierzami, Jaja jak berety,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Niech żyje Wladimir Putin #2815245 | 188.146.*.* 6 lis 2019 20:15

  I kurdupel-kartofel tesz. Pozdrawia Wania z domu na rogu w Kalingradzie. W 3 minucie slychac pierdy kaczki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wieści z ipenu #2815224 | 81.15.*.* 6 lis 2019 19:37

  Szarik

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. toja #2815198 | 195.136.*.* 6 lis 2019 18:49

  a czy myslicie panstwo,ze my nie mamy takich szpiegow w Rosji?Było,jest i będzie,ze kazde panstwo musi wiedziec o innych

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)