Prawnik radzi: Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

2019-10-22 14:35:24(ost. akt: 2019-10-22 14:43:22)

Autor zdjęcia: GO TV

Właściwie od kilku lat, na terenie całej Polski, w mniejszym lub większym stopniu, notowane są wzrosty cen na rynku nieruchomości. Niektórzy nawet obawiają się, czy ten nieustający wzrost ma swoje granice.
Czas pokaże, jak będą kształtowały się ceny, ale dziś dla wielu osób ważna jest świadomość, jak bezpiecznie kupić nieruchomość — nie tylko patrząc pod kątem dobrej inwestycji finansowej, ale także bezpieczeństwa prawnego. inwestycja w nieruchomość to zazwyczaj duży wydatek, więc dobrze się do niej przygotować.
Jak wiadomo, nieruchomości mieszkaniowe można kupić zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W obu tych przypadkach inaczej wygląda inwestycja i przepisy ją regulujące. Skupmy się na rynku wtórnym.

Gdy już wybierzemy mieszkanie, czasem potrzebny jest czas, aby skompletować wszystkie dokumenty do transakcji oraz uzyskać jej finansowanie. Ponieważ realizacja tych formalności może się przeciągnąć, obie strony mogą być zainteresowane, aby potwierdzić na piśmie chęć zawarcia w przyszłości umowy sprzedaży nieruchomości. Taki cel spełnia umowa przedwstępna. Powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli tej, którą zawrzemy w przyszłości. Z pewnością trzeba tu wskazać dokładnie, o którą nieruchomość chodzi, a także podać cenę i czas, w jakim zawrzemy umowę przyrzeczoną.

Istotna różnica pomiędzy umową przedwstępną i umową sprzedaży polega nie na fakcie przeniesienia posiadania, ale na tym, że umowa przedwstępna zobowiązuje jedynie do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, zaś umowa sprzedaży zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia własności i wydania rzeczy — o ile strony w umowie inaczej nie postanowią.

Co ważne, w sytuacji, gdy umowa przedwstępna zobowiązująca do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości ma formę aktu notarialnego, to rodzi ona roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej, a tylko od woli uprawnionej strony zależy, czy będzie jej służyć w przyszłości roszczenie o przeniesienie własności rzeczy i wydanie nieruchomości — o ile wcześniej do wydania nieruchomości nie doszło.

Aby dodatkowo zabezpieczyć zawarcie w przyszłości umowy przyrzeczonej, strony często decydują się na ustanowienie zadatku. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Innymi słowy, zadatek pełni funkcję motywującą stronę do wykonania umowy. Jeśli tego nie zrobi, straci wpłacone drugiej stronie pieniądze lub odda je w podwójnej wysokości.

Sama umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego.

Niedochowanie tego warunku skutkuje nieważnością umowy. Projekt umowy przygotuje z pewnością notariusz, ale pamiętajmy, że jego rolą nie jest doradzanie stronom, jakie warunki powinna zawierać dana umowa. Notariusz poświadcza, iż doszło przed nim do zawarcia umowy i czuwa, aby była ona zgodna z prawem. To strony same ustalają warunki transakcji, więc wcześniej warto skonsultować taki projekt z prawnikiem. Podobnie warto przeprowadzić chociaż skrócone badanie stanu prawnego i fizycznego nieruchomości. Proste czynności zmierzające do ustalenia, czy nieruchomość nie jest obciążana hipoteką, nie toczą się żadne postępowania, których byłaby przedmiotem oraz czy zbywca nie ma problemów z prawem, które mogłyby wpływać na bezpieczeństwo transakcji, uchronią nas od większych problemów w przyszłości.

Dr Łukasz Chojniak
Adwokat, założyciel i partner w Kancelarii Chojniak i Wspólnicy Adwokaci Sp. p.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Po raz kolejny #2812397 | 37.47.*.* 31 paź 2019 19:44

    Pytam, ile kosztuje taka reklama i ile czasu potrzeba cenzorowi aby usunąć ten komentarz?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Sołtysowa #2810257 | 83.9.*.* 27 paź 2019 09:40

    Kupić mieszkanie - a za co? Większość ludzi cieszy się że ma pracę i może wyżywić rodzinę. Ceny sprzedaży mieszkań to jakaś porażka w porównaniu do kosztów budowy. Posiadanie mieszkania to nie luksus - domu lub apartamentu to tak. I zlikwidować te pięćset plus. Dość patologi i lenistwa. Do roboty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. Stomilowiec #2810220 | 91.160.*.* 27 paź 2019 07:17

    Ja mam Komunalne M 4 i 4 *500+ Robić nie muszę kredytu nie biorę 4 paczek piwka i tylko Duma Warmii

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  4. kolo #2808052 | 83.15.*.* 22 paź 2019 15:48

    ludziom już w D przewraca się od tych cen. ostatnio nora 16m2 na Cichej w wieżowcu po 10 000 zł/m2...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)