Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Czekają nas głodowe emerytury

2019-10-16 18:45:05 (ost. akt: 2019-10-16 15:55:08)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

To nie są dobre wieści dla przyszłych emerytów. Czekają ich głodowe świadczenia. I jeśli za dwadzieścia, trzydzieści lat przyszli seniorzy nie chcą klepać biedy, to muszą dłużej pracować, płacić składki i odkładać grosz na starość.

Potwierdziło się to, o czym już nieraz pisaliśmy. Przyszłych emerytów czekają głodowe emerytury. O tym politycy nie mówią, bo były wybory i politycy prześcigali się w pomysłach, jak ulżyć najbiedniejszym. Nie brakowało oczywiście rozwiązań dla seniorów, ale trudno się dziwić, mając na uwadze te ok. 6 mln głosów emeryckich przy urnie.

Jednak przyszłość emerytów w Polsce nie rysuje się tak różowo, jak to przedstawiają politycy, obiecując 13, czy nawet 14 - emeryturę. Oczywiście to ważne, bo na pewno jest to duże wsparcie dla osób, które dostają niskie emerytury. Tyle że do niskich emerytur przyjdzie nam chyba wszystkim przywyknąć, a już na pewno pokoleniu obecnych 30-latków. Chodzi o tzw. stopę zastąpienia, czyli stosunek wysokości pierwszej emerytury do wysokości ostatniej pensji, albo też relację przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia. I tu nie ma dobrych wiadomości, co zresztą potwierdziła ostatnio sama szefowa ZUS .

— W 2060 r. stopa zastąpienia emerytur Polaków może spaść poniżej 30 proc. — przyznała podczas konferencji Business Insider Trends Festival prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak zaznaczyła, dzisiaj stopa zastąpienia wynosi około 56 proc., ale już w 2040 r. może spaść poniżej 40 proc, a w 2060 r. poniżej 30 proc. To oznacza, że świadczenia dzisiejszych 30-latków będą tak niskie, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego przyjdzie im dalej pracować. I trzeba będzie dywersyfikować źródła przyszłej emerytury poprzez oszczędzanie w prywatnych czy pracowniczych systemach ubezpieczeń.

Dziś nasza emerytura z ZUS zależy od tego, ile pieniędzy zgromadzimy na naszym koncie. A wysokość emerytury to po prostu suma zwaloryzowanych składek podzielona przez średnie oczekiwane dalsze trwanie życia. Im dłużej żyjemy i im krócej pracujemy, tym mamy niższe świadczenie. Dlaczego stopa zastąpienia spada? Co jest powodem pogorszenia się relacji między średnią emeryturą a średnim wynagrodzeniem?

— Skoro nasze życie się wydłuża, a my nie chcemy pracować dłużej, to będziemy mieli mniejsze emerytury — tłumaczył nam Jeremi Mordasewicz, ekonomista i doradca zarządu konfederacji Lewiatan.

Warto przyjrzeć się, jak wygląda to w innych państwach. I niestety Polska wypada blado na tle innych krajów. Pokazują to dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Z krajów, które analitycy wzięli pod uwagę, gorszą stopę zastąpienia, w przypadku wysokości emerytury w stosunku do wynagrodzenia, od nas mają mieć jedynie Meksykanie. W przypadku osoby rozpoczynającej pracę w 2016 r. ta stopa zastąpienia w Meksyku wynosić będzie 26,4 proc., a w Polsce — 31,6 proc. Dla porównania w Niemczech, gdzie procentowe obciążenie pensji na składki emerytalne, jest podobne jak w Polsce, będzie to 50, 9 proc., w Portugalii — 74 proc., a w Holandii aż 96,9 proc.

Oczywiście nasze emerytury mogłyby być wyższe, gdyby państwo nie okładało tych świadczeń podatkiem dochodowym. Wtedy emerytury byłoby o ok. 20 proc. wyższe. Takie rozwiązanie postuluje od wielu lat już PSL, ale bezskutecznie. Ostatnio prezes PiS tłumaczył w Polsat News, dlaczego o jego partia nie zwolni emerytur z podatku. Prezes PiS przekonywał, że pomysł rządu, czyli 13. i 14. emerytury są znacznie sprawiedliwszym rozwiązaniem.

— Gdybyśmy zwolnili także te wysokie emerytury od podatków, to byśmy pomogli tym, którzy naprawdę mają dużo, tym, którzy mają średnio, też byśmy mocno pomogli, a milionom ludzi, którzy mają najmniej, pomoglibyśmy w najmniejszym stopniu. To nie jest dobre rozwiązanie — stwierdził lider PiS.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wirek #2826428 | 31.2.*.* 28 lis 2019 23:22

  Nie ma się co spodziewać że urosnie nam ot tak - samo. Emerytura to skladowa naszego zycia. Dlatego za młodego powinno sie o niej myslec od razu, a nie życ z dnia na dzien. Samo ppk co je wprowadzili teraz w lipcu, złotej jesieni życia na nie zapewni. Wiadomo ze to juz zawsze cos, ale przydaloby sie miec "dodatkowe" zabezieczenie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gato #2806298 | 78.159.*.* 18 paź 2019 14:39

  Emerytura dla matek ktore urodzą 4+dzieci to w 95% przypadków,'produkcja' patologi, dla pisowców czyt,wyborców. Oj swietlana przyszłosc czeka nas kraj

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. EWA #2805920 | 83.9.*.* 17 paź 2019 22:01

  Takie "mądrości" o gromadzeniu kapitału na emeryturę niech Autor wygłasza ubezpieczonym w KRUS, którym emerytury funduje podatnik.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. C#@12yt #2805852 | 5.173.*.* 17 paź 2019 19:48

  A to dzięki styropianowcom, którzy potrafili zlikwidować i sprzedać zakłady pracy najczęściej w sposób aferalny /co udowodnił NIK /. Zbudowanie i zorganizowanie nowych zakładów i miejsc pracy widocznie przekraczało ich możliwości intelektualne. Stąd nasza gospodarka nie może nawet zarobić na coroczne utrzymanie Państwa i trzeba corocznie brać pożyczki w bankach światowych by starczyło na tzw. "sztywne wydatki" /policja, wojsko szpitale, szkolnictwo itd/. To jak ma starczać na porządne emerytury gdy gospodarka jest "zwinięta" i mało pracowników płacących składki na ubezpieczenia społeczne ????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. emeryt #2805796 | 91.233.*.* 17 paź 2019 17:57

  Ta gazetka uwielbia komentarze anty - pisowskie. Merytoryczne natychmiast usuwa. Dlatego nie mam złudzeń - zaraz mój zniknie ale puki co, to mam prośbę do wszystkich zatroskanych wysokością swojej emerytury w przyszłości!. Procować można do końca życia i jeden dzień dłużej. Wszystko zależy od WASZEJ kondycji fizycznej. Jedno jest pewne. O swój ekonomiczny status na starość zadbajcie SAMI! Żadna partia WAS w tym względzie nie zaspokoi gdyż nieważne jak dużo dostaniecie - to zawsze będzie MAŁO. 500+ nikogo w Polsce nie wzbogaciło. Poprawiło jedynie socjalną sytuację dzieci. Nie poprawi też WASZEJ sytuacji emerytura " matczyna". Ale zawsze lepsze coś niż NIC. Dodam tylko, że na emeryturze można pracować. Proszę więc nie myśleć o tym, co WAS przerasta. Ręce za PAS i do roboty. Nie konsumować wszystkiego tylko myśleć o jesieni życia i oszczędzać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (34)