Quantcast

Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Co zrobić, żeby nie stracić prawa do renty rodzinnej?

2019-10-09 19:13:28 (ost. akt: 2019-10-09 16:18:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Jarmoluk/ Pixabay

Ostatni dzień października to ważna data dla studentów, którzy pobierają renty rodzinne z ZUS. Do tego dnia muszą oni dostarczyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenie z uczelni jest niezbędne, aby Zakład nadal wypłacał świadczenie.

Renta rodzinna przysługuje po zmarłym rodzicu lub innym członku rodziny, który co najmniej na rok przed śmiercią przyjął dziecko na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Dziecko ma prawo do pobierania renty do ukończenia 16 roku życia. Wypłata renty może zostać wydłużona, do 25 roku życia. Aby świadczenie otrzymać w wydłużonym okresie należy kontynuować naukę. Studenci mają czas do końca października na dostarczenie wymaganego zaświadczenia i wniosku o dalszą wypłatę. W przypadku braku takiego zaświadczenia, wypłata renty rodzinnej zostanie wstrzymana.

- Ważne jest, żeby zaświadczenie dostarczyć jeszcze w październiku, aby nie przepadła wypłata renty za ten miesiąc - informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Uczniowie i studenci pobierający renty rodzinne muszą pamiętać, aby powiadomić Zakład o przerwaniu i zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że świadczenie będzie nadal wypłacane i nienależnie pobrane. Wszystkie nadpłacone świadczenia podlegają zwrotowi wraz z odsetkami.

Źródło: ZUS/ Anna Ilukiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB