Poniedziałek, 6 kwietnia 2020. Imieniny Ady, Celestyny, Ireneusza

Biskupi przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej

2019-10-09 07:50:04 (ost. akt: 2019-10-09 08:23:39)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi zapoznali się i przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej. Dokument nosi nazwę: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Wskazane są w nim najważniejsze sfery formacji kapłańskiej: ludzka, duchowa, intelektualna, pastoralna.

Dokument został opracowany przez Zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. Przygotowany projekt jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w 2016 roku opublikowała „Ratio Fundamentalis”. Dokument ten zawiera zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. W związku z tym zaistniała konieczność zaktualizowania tych zasad także w Polsce.

Prace nad „Ratio pro Polonia” trwały trzy lata. W ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

„Normy i wskazania zawarte w „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” powinny być zastosowane w całości we wszystkich seminariach diecezjalnych i międzydiecezjalnych w Polsce” – czytamy w dokumencie. „Ratio pro Polonia” zawiera również normy i wskazania dotyczące duszpasterstwa powołaniowego oraz stałej formacji prezbiterów.

W dokumencie dużą wagę przywiązuje się m.in. do formacji intelektualnej przyszłych kapłanów. „Jednolite studia magisterskie odbywane przez alumna tworzą integralną całość z jego formacją do prezbiteratu i jako takie właśnie powinny być organizowane i prowadzone” – czytamy w przyjętych zasadach.

Dokument będzie przekazany do Stolicy Apostolskiej. Przyjęte przez biskupów „Ratio” zacznie obowiązywać w Polsce po akceptacji przez Kongregacje Watykańskie.

Źródło: BP KEP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Były ministrant 1964-71 w Olsztynie #2802255 | 5.173.*.* 9 paź 2019 20:40

  Piszecie państwo w dniu kiedy ogłoszono wyrok dla księdza pedofila i 400 tys odszkodowania dla zgromadzenia do którego dewiant seksualny należał.Wyrok jest prawomocny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www #2801938 | 83.14.*.* 9 paź 2019 10:53

  Super

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. GieTek #2801912 | 5.173.*.* 9 paź 2019 10:23

  Spirytus do gębus, nieboszcykus do grobus.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2801860 | 185.138.*.* 9 paź 2019 09:29

  Dawno temu, za górami, za lasami, Papież ogłosił Referendum wśród kleru. Wszyscy zakonnicy i księża mieli odpowiedzieć czy są za zniesieniem celibatu, czy za jego utrzymaniem. Po wielu latach udało się zabrać wszystkie odpowiedzi. Wysoka komisja referendalna ogłosiła wyniki z których wynikało, że: 10% kleru światowego jest za zniesieniem celibatu, 10% jest za utrzymaniem celibatu, a pozostałe 80% odpowiedziało: "Niech już lepiej zostanie tak jak jest".

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz