Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Granice nie mogą dzielić

2019-10-08 14:15:29 (ost. akt: 2019-10-08 14:21:52)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jakie interesy można robić z naszymi wschodnimi sąsiadami, co mają do zaoferowania turystom? — tego będzie można się dowiedzieć podczas międzynarodowego seminarium na UWM w Olsztynie.

Już 22 października na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie odbędzie międzynarodowe seminarium nt. „Partnerstwo wschodnie – rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami”. Będą dyplomaci, przedstawiciele różnych instytucji, którzy opowiedzą nie tylko o możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej z Rosją, Białorusią, Kazachstanem i Armenią. Przedstawią ofertę turystyczną swoich krajów. Opowiedzą o bogactwie kuchni ich ojczyzn.

— Będą trzy panele dyskusyjne: dotyczący biznesu, kultury i turystyki oraz kuchni i kulinariów, bo coraz bardziej powszechna na świecie staje się turystyka kulinarna, podróże za dobrymi smakami — mówi Wiesław Łubiński, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oddział w Olsztynie, które jest współorganizatorem seminarium.

— Idea seminarium zrodziła się na kanwie dotychczasowej współpracy z obwodem kaliningradzkim naszego stowarzyszenia i Stowarzyszenia Gmin „Polskie zamki gotyckie”. Efektem tych kontaktów są wymiany młodzieżowe. Młodzi ludzie mają szanse zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy po drugiej stronie granicy — dodaje prezes Łubiński. — Teraz chcemy rozszerzyć tę współpracę o inne kraje na Wschodzie. Niewiele wiemy choćby o Kazachstanie czy Armenii, a są to kraje, które bardzo szybko się rozwijają. Potrzebują inwestycji, transferu technologii i liczą na współpracę z polskimi firmami. A przy tym są to kraje bardzo ciekawe także pod kątem turystycznym. Piękne zabytki, bogata kuchnia i otwarci ludzie, zachęcają do odwiedzin.

W drugiej części seminarium odbędzie się gra historyczna „Mikołaj Kopernik – wybitny mieszkaniec Warmii i Mazur”. Gra miejska będzie odnosić się do wiedzy historycznej na temat Olsztyna, wybitnych postaci związanych z miastem. Uczestnicy dostaną kartę gry w formie krzyżówki i odpowiadając na poszczególne pytania będą poruszać się po mieście, poznając jego historię, zabytki.

Organizatorami seminarium, obok Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Oddział w Olsztynie, są Stowarzyszenia Gmin „Polskie zamki gotyckie” i Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Wydziału Humanistycznego UWM. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do udziału w seminarium, tym bardziej że wstęp jest bezpłatny.

am

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ruch #2801557 | 45.154.*.* 8 paź 2019 18:27

  Módlcie sie o te granice by były jak najszczelniejsze bo tylko dzieki temu Polska nie przypomina Rosji Białorusi czy Kazachstanu...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rety #2801511 | 83.5.*.* 8 paź 2019 17:07

   To nie granice dzielą ludzi a politycy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz