Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Auto na minuty? Nie ma sprawy

2019-10-03 18:54:02 (ost. akt: 2019-10-03 15:15:37)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/bsz

Już 26 proc. Polaków byłoby skłonnych zrezygnować z własnego samochodu na rzecz miejskiego współdzielenia pojazdów. Mniej pojazdów to ulga dla środowiska.

W Polsce przybywa zarówno firm wypożyczających auta na minuty, jak i użytkowników takich usług. Współdzielenie samochodów zdobywa na polskim rynku coraz większą popularność. Współdzielone samochody zaczęli oferować również dostawcy energii elektrycznej, a wypożyczalnie takich aut z dużych aglomeracji zaczynają wkraczać też do mniejszych miast.

Z prognoz firmy doradczej PwC wynika, że w nadchodzących latach współdzielenie się autami będzie cieszyło się coraz większą popularnością, wzrastając w dwucyfrowym tempie. Do 2030 roku współdzielone auta będą stanowiły co najmniej 30 proc. wszystkich samochodów w Europie. Do tego czasu już co trzeci kilometr przejechany w Europie będzie realizowany w takiej formule.

Badania przeprowadzone na zlecenie PwC pokazują też, że 26 proc. Polaków byłoby skłonnych zrezygnować z własnego samochodu na rzecz miejskiego współdzielenia pojazdów. To istotne o tyle, że w miastach głównym źródłem zanieczyszczeń jest komunikacja samochodowa, dlatego zmniejszenie liczby pojazdów może znacznie wpłynąć na poprawę jakości powietrza, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsca parkingowe i zagęszczenie ruchu. Eksperci PwC wskazują, że jedno auto współdzielone może zastąpić od 7 do 11 prywatnych samochodów. Taki jest użytkowany średnio przez godzinę dziennie, z kolei pojazd w systemie carsharingu nawet do 10 godzin.

– Cieszę się, że carsharing się rozwija, bo duże i małe miasta go potrzebują. Dużo mówimy o zanieczyszczeniach, mocno skupiamy się na węglu, ale w miastach jeszcze są spaliny niemniej groźne dla zdrowia. Tego typu wypożyczany samochód może uzupełnić system taksówkowy – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

– Na tym rozwiązaniu mogą korzystać nie tylko duże miasta, lecz także mniejsze, takie jak Siedlce. Od marca prowadziliśmy tutaj pilotaż usługi e-carsharingu i widzimy, że jest to potencjalnie bardzo dobrze rozwijający się rynek. Ta usługa się przyjęła, dlatego 4Mobility wchodzi tu ze swoimi usługami – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.

źródło: newseria.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. biberman #2799943 | 185.220.*.* 5 paź 2019 15:43

  a za Lenina w początkach ZSRR obiecywano wspólne żony w imię postepu...jakoś się im nie udało tego utrwalić.. A to zaś ma stopniowo odzwyczajać ludzi od własności prywatnej wspolny rowerek auto też z wypożyczalni tylko,a chęć posiadania prywatnego samochodu bedzie penalizowana jak w Chinach za Mao jako dekadencja,juz wszystko idzie ku temu by ludzie żyli na wynajmach a nie na własnym, nie posiadali pieniedzy tylko wirtulane "apki" które zdalnie już można im wyłączyć w każdej chwili. Przebudzenie z tego "raju"będzie baardzo bolesne .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xeas #2799370 | 83.6.*.* 4 paź 2019 10:46

   ..i wszystko mu się też odbierze, by mógł własnością gardzić szczerze.. Postępu ciąg dalszy, w dalszej kolejności będą mieszkania na godziny, żony na godziny od Biberglanca, itp.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. GDA #2799350 | 103.125.*.* 4 paź 2019 09:23

   W trójmieście na ulicach pełno pojazdów na minuty, skoro tu można to nie wiem czemu w studenckim Olsztynie jeszcze nikt nie podjął tematu. Rower miejski się przyjął - w sezonie brakuje wręcz rowerów, nie sądzę, żeby z autami na minuty było inaczej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kato #2799230 | 83.9.*.* 3 paź 2019 21:27

   Sztuczne naganianie. Jaki Polak zrezygnuje ze swojego wieśwagena czy beemfu za pińćsetplus, żeby lansować się po mieście? Zastaw się - a postaw się. A w życiu tramwajem... fura, zimny łokieć i techno - lans to lans

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Alan lat 21 #2799180 | 91.160.*.* 3 paź 2019 19:27

    Spoko i po piwko bym smigal

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)