Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Czy właściciel popularnej sieci dyskontów stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych?

2019-09-26 18:25:58 (ost. akt: 2019-09-26 18:19:37)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska. Zdobyte informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Z zebranych informacji wynika, że JMP w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

— Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób. W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głownie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu, ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić — mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

I dodaje: — To nasze kolejne działanie, którego celem jest poprawa sytuacji rolników. Trzeba pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych.

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.Źródło: UOKiK

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ernest #2796571 | 192.40.*.* 27 wrz 2019 15:53

  W innych sieciach jest nie lepiej - eksploatacja producentów do cna. A najgorsze, że dostawcy godzą się na wszystko - bo zerwanie kontraktu nierzadko jest równoważne plajcie. Porozmawiajcie kiedyś z którymś z byłych kierowników sklepów wielkopowierzchniowych - włos się na głowie jeży.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Unia #2796497 | 88.156.*.* 27 wrz 2019 12:25

  Unia Europejska jest PieknA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a ja się pytam.. #2796462 | 79.124.*.* 27 wrz 2019 10:01

  ... kto wpuścił do Polski tych pseudo handlowców , którzy na wszelki możliwy sposób strzyżą Polaków - jak dostawców towarów tak i tych co kupują ten towar ? ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kuba #2796458 | 83.13.*.* 27 wrz 2019 09:48

  Nie kupować w biedronce - proste... Kupuj u swoich to oni płacą podatki w Twoim mieście, a swoje zyski zostawią na miejscu - kupią od ciebie mieszkanie, postawią samochód w twoim serwisie itp...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Przykre to #2796426 | 88.156.*.* 27 wrz 2019 08:31

  Polak Polakowi wilkiem, pracujemy u Portugalczyka i Niemca którzy zmuszają nas do gnebienia poszukiwania rodaków zajebisty kraj. No ale co kraj to obyczaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)