Poniedziałek, 30 marca 2020. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Światowa dermatologia zawitała do Olsztyna

2019-09-20 09:28:07 (ost. akt: 2019-09-20 09:38:48)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do soboty trwa ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa 5. Warmińsko-Mazurskie Interdyscyplinarne Spotkania z Dermatologią – Dermatozy „en plaque”, której głównym inicjatorem jest prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek, uznany ekspert w dziedzinie dermatologii w kraju i za granicą. Spotkania z udziałem wybitnych gości i specjalistów zagranicznych mają na celu kształcenie oraz doskonalenie swoich umiejętności przez lekarzy dermatologów z całej Polski.

Prof. Waldemar Placek rozpoczął pracę zawodową w 1972 roku w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Kiedy zdał z wyróżnieniem specjalizację pierwszego stopnia z patomorfologii, trafił do Kliniki Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie następnie zdał pierwszy i drugi stopień specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Obronił doktorat, a habilitację uzyskał w 1989 roku.

W Klinice Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Gdańsku pracował w charakterze asystenta, starszego asystenta, adiunkta, docenta, a od 1991 roku profesora nadzwyczajnego. W 2001 roku uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.

W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Dermatologii, Collegium Medicum w Bydgoszczy, w charakterze kierownika katedry i kliniki na stanowisku profesora zwyczajnego. Rok później uzyskał Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt działalności. W latach 2001-2012 kierował Katedrą i Kliniką Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunodermatologii, Collegium Medicum w Bydgoszczy, gdzie stworzył od podstaw Pracownię Immunodermatologii, Pracownię Diagnostyki Molekularnej, Pracownię Fototerapii oraz Gabinet Dermatolochirurgii.

Od 2012 roku do dnia dzisiejszego kieruje analogiczną katedrą i kliniką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, mieszczącą się w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, gdzie również od podstaw stworzył Pracownię Immunodermatologii, Gabinet Dermatochirurgii oraz rozwinął Pracownię Balneo i Fototerapii. Jest odpowiedzialny także za powstanie systemu dydaktyki, nie tylko na Wydziale Lekarskim, ale również na kierunku pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz dietetyka.

Przez 46 lat pracy zawodowej stworzył ogromny dorobek naukowy w postaci ponad 500 publikacji. Pełnił funkcje przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, której członkiem jest do chwili obecnej. Był opiekunem trzech przewodów habilitacyjnych oraz promotorem ponad 30 przewodów doktorskich. Był recenzentem kilkunastu przewodów habilitacyjnych, na tytuł profesora oraz kilkudziesięciu przewodów doktorskich. Od 20 lat jest także członkiem jury oceniającego najlepsze projekty badawcze i prace naukowe w dermatologii w ramach fundacji La Roche Posay.

W swojej karierze prof. Waldemar Placek był także Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego oraz Konsultantem Krajowym. Od wielu lat jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, przewodniczącym Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Immunologicznego oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Od 2009 roku do chwili obecnej jest członkiem Zespołu do Uaktualniania Programu Specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Jego prace społeczne dotyczą wielu kierunków. Od wielu lat zajmuje się wykrywalnością nowotworów skóry, a od 13 lat pełni funkcję koordynatora europejskiej akcji Euromelanoma w Polsce. Zajmuje się tematyką bielactwa, łuszczycy, trądziku, łysienia plackowatego, chłoniaków oraz nowotworów skóry, a obecnie także nową dziedziną – wykorzystywaniem komórek macierzystych w terapii dermatologicznej.


Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk Lek. med. Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk – Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie:
Moje pierwsze spotkanie z Profesorem – zobaczyłam Pana w średnim wieku, z „błyskiem w oku” i już wiedziałam, że to będzie nietuzinkowa postać w naszym szpitalu. Oczywiście wszystko się sprawdziło. Rozmach, chęć rozwoju oddziału i całej dziedziny – to w ujęciu zawodowym, a w życiu na co dzień nieprzeciętna inteligencja i humor. Nie gardzi też zabawą, śpiewa, tańczy. Jest postacią z najwyższej półki. Cieszy się też ogólnym uznaniem, szacunkiem i poważaniem! VIVAT PROFESOR PLACEK!
Joanna – „ta co nadaje na tych samych falach”

Jacek Zachariasz Jacek Zachariasz – Z-ca Dyrektora ds. Administracyjno-Eksploatacyjnych:
Waldemar Placek to człowiek, który kocha życie tak, jakby nie miało być jutra. Jest zawsze serdeczny, przyjacielski, pomocny i szczery. Inteligentny, kreatywny, z licznymi pasjami, z dystansem do siebie i poczuciem humoru. To co w nim według mnie najcenniejsze i budzi mój podziw to dobre serce i miłość do ludzi.

dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-SaczonekDr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM – Z-ca Koordynatora Kliniki Dermatologii:
Profesor Placek stworzył w Olsztynie ośrodek dermatologiczny na światowym poziomie. Wprowadził wiele innowacyjnych metod leczenia, a w nas zaszczepił bakcyla do pracy klinicznej. Zaowocowało to już wieloma publikacjami i stopniami naukowymi. Jest nietuzinkowym szefem, który swoją charyzmą sprawia, że praca jest nie tylko obowiązkiem, ale i życiową pasją. Dla mnie jest wyjątkowym człowiekiem: szefem, nauczycielem, doradcą i …przyjacielem.

Lek. med. Agnieszka Markiewicz – specjalista dermatolog-wenerolog:
Profesor Waldemar Placek to człowiek o szerokich zainteresowaniach w dziedzinie dermatologii klasycznej, estetycznej ale również dermatochirurgii. Od lat osobiście wykonuje zabiegi ale także szkoli młodą kadrę z chirurgicznego leczenia chorób skóry, zastosowania kriochirurgii oraz leczenia bielactwa metodą suction blisters. Jest on mentorem dla całego pokolenia młodych adeptów dermatologii, wielkim autorytetem merytorycznym i wymagającym – choć wesołym – nauczycielem.

http://m.wm.pl/2019/05/orig/schowek01b-548028.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także